Samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża jako środek trwały
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Posiadam samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża, którego, jak mi powiedziano w wydziale komunikacji, nie mam możliwości zarejestrować na firmę ze względu na to, że nie mam nadanego numeru KRS. Dlatego też samochód został zarejestrowany na mnie. Czy w takim układzie można go wprowadzić do firmy jako środek trwały? Czy będę mógł zaliczać do kosztów faktury za części do tego samochodu, np. za opony, naprawy i paliwo?
Jacek, Kościelec
Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rzeczywiście nie może Pan zarejestrować samochodu na firmę. Nie wpływa to jednak na możliwość wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych - jest Pan jego właścicielem.
Na podstawie otrzymanej faktury VAT marża wprowadza Pan samochód do ewidencji środków trwałych. Samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża nie uprawnia do odliczenia podatku VAT. Wartość początkową (kwotę z faktury) można powiększyć o pozostałe koszty związane z przyjęciem samochodu do użytkowania np. koszt rejestracji pojazdu.
Po wprowadzeniu środka trwałego należy ustalić plan jego amortyzacji. Na tej podstawie co miesiąc odpisy amortyzacyjne będą uwzględniane jako pozostałe koszty w KPiR.
W zależności od sposobu użytkowania pojazdu w takiej wysokości przysługuje odliczenie VAT oraz ujęcie kosztu w KPIR od faktur za zakup paliwa oraz pozostałych wydatków eksploatacyjnych. Jeśli pojazd będzie użytkowany zarówno w związku z prowadzoną działalnością jak i do celów prywatnych przysługuje 50% odliczenie podatku VAT i 75% ujęcia kosztu. Jeśli pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności możliwe jest odliczanie 100% podatku VAT i kosztu, aby to było możliwe konieczne jest prowadzenie kilometrówki dla celów VAT, dokonanie zgłoszenia VAT-26 oraz sporządzenie regulaminu użytkowania pojazdu.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony
Sprzedaż telefonu a kasa fiskalna - czy jest konieczna?
Podatki dochodowe
-
Zmiana formy opodatkowania w nowym roku podatkowym
-
Mały podatnik – przywileje na gruncie PIT i VAT
-
Zwolnienie z ZUS na gruncie podatku dochodowego
-
Darowizna dla członka rodziny z zagranicy - podlega opodatkowaniu w Polsce?
-
Umowa zlecenie w ramach działalności gospodarczej – analiza na gruncie podatku PIT
Ordynacja podatkowa
-
Pożyczka otrzymana z zagranicy - czy podlega opodatkowaniu w Polsce?
-
Wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej
-
Rozszerzenie działalności – czy konieczne jest rozszerzenie kodów PKD?
-
Przejęcie firmy od członka rodziny a konsekwencje podatkowe
-
Obrót wierzytelnościami na gruncie podatku VAT
Ewidencje księgowe
-
Świadczenie usług na rzecz konsumentów z innych krajów a obowiązek kasy fiskalnej
-
Zawieszenie działalności gospodarczej a odpisy amortyzacyjne
-
I63 jako oznaczenie szczególnej procedury importu towarów w JPK V7
-
Zmiany WDT dotyczące dokumentacji
-
Telewizor w mieszkaniu w kosztach firmy – czy jest to możliwe?