Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża jako środek trwały

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zakupiłem na fakturę VAT marżę samochód, którego, jak mi powiedziano w wydziale komunikacji, nie mam możliwości zarejestrować na firmę ze względu na to, że nie mam nadanego numeru KRS. Dlatego też samochód został zarejestrowany na mnie. Czy w takim układzie można go wprowadzić do firmy jako środek trwały? Czy będę mógł zaliczać do kosztów faktury za części do tego samochodu, np. za opony, naprawy i paliwo?  

Jacek, Kościelec

 

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rzeczywiście nie może Pan zarejestrować samochodu na firmę. Nie wpływa to jednak na możliwość wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych - jest Pan jego właścicielem.

Na podstawie otrzymanej faktury VAT marża wprowadza Pan samochód do ewidencji środków trwałych. Przypominam, że od tego rodzaju faktury nie przysługuje odliczenie VAT. Wartość początkową (kwotę z faktury) można powiększyć o pozostałe koszty związane z przyjęciem samochodu do użytkowania np. koszt rejestracji pojazdu.

Po wprowadzeniu środka trwałego należy ustalić plan jego amortyzacji. Na tej podstawie co miesiąc odpisy amortyzacyjne będą uwzględniane jako pozostałe koszty w KPiR.

Pozostałe wydatki związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu jak zakup opon, części, naprawy (ale nie powypadkowe) będzie Pan na bieżąco ujmował w kosztach oraz w rejestrze zakupu VAT, jeżeli przysługuje prawo do odliczenia. Zakup paliwa do tego pojazdu również będzie ujmowany w kosztach, z tym że czynni podatnicy VAT muszą pamiętać, że od zakupu paliwa do samochodu osobowego nie przysługuje odliczenie VAT, dlatego też należy je uwzględniać w kwocie brutto w KPiR.