0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża jako środek trwały

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Posiadam samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża, którego, jak mi powiedziano w wydziale komunikacji, nie mam możliwości zarejestrować na firmę ze względu na to, że nie mam nadanego numeru KRS. Dlatego też samochód został zarejestrowany na mnie. Czy w takim układzie można go wprowadzić do firmy jako środek trwały? Czy będę mógł zaliczać do kosztów faktury za części do tego samochodu, np. za opony, naprawy i paliwo?

Jacek, Kościelec

 

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rzeczywiście nie może Pan zarejestrować samochodu na firmę. Nie wpływa to jednak na możliwość wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych - jest Pan jego właścicielem.

Na podstawie otrzymanej faktury VAT marża wprowadza Pan samochód do ewidencji środków trwałych. Samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża nie uprawnia do odliczenia podatku VAT. Wartość początkową (kwotę z faktury) można powiększyć o pozostałe koszty związane z przyjęciem samochodu do użytkowania np. koszt rejestracji pojazdu.

Po wprowadzeniu środka trwałego należy ustalić plan jego amortyzacji. Na tej podstawie co miesiąc odpisy amortyzacyjne będą uwzględniane jako pozostałe koszty w KPiR.

W zależności od sposobu użytkowania pojazdu w takiej wysokości przysługuje odliczenie VAT oraz ujęcie kosztu w KPIR od faktur za zakup paliwa oraz pozostałych wydatków eksploatacyjnych. Jeśli pojazd będzie użytkowany zarówno w związku z prowadzoną działalnością jak i do celów prywatnych przysługuje 50% odliczenie podatku VAT i 75% ujęcia kosztu. Jeśli pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności możliwe jest odliczanie 100% podatku VAT i kosztu, aby to było możliwe konieczne jest prowadzenie kilometrówki dla celów VAT, dokonanie zgłoszenia VAT-26 oraz sporządzenie regulaminu użytkowania pojazdu. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów