0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ranking popularności systemów operacyjnych w grudniu

Wielkość tekstu:

W kwietniu 2014 roku Microsoft przestaje oficjalnie wspierać system Windows XP. Dotychczas decyzja ta spotykała się z masową krytyką społeczeństwa. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku na całym świecie z tego ponad 10-letniego systemu korzystało 31,22% użytkowników. Wygląda na to, że powoli firmie z Redmond udaje się postawić na swoim. Jak pokazuje najnowszy ranking popularności systemów operacyjnych na świecie, pozycja Windows XP stopniowo obniża się.

Przyczyny braku wsparcia systemu Windows XP

Głównym powodem, dla którego Microsoft rezygnuje z darmowych aktualizacji leciwego już systemu, jest duża liczba luk w zabezpieczeniach. Windows XP nie jest dostosowany do obecnych standardów, nie obsługuje wielu aplikacji oraz gier i przede wszystkim działa dobrze wyłącznie na starszych komputerach – przynajmniej w opinii firmy z Redmond, bowiem społeczeństwo najlepiej wie, na którym OS pracuje się najlepiej. Mimo wszystko w grudniu odnotowano wyraźny spadek zainteresowania tym systemem – aktualnie używa go już 28,98% internautów na całym świecie. 

Ranking popularności systemów operacyjnych - Windows 7 

Celem Microsoftu było przekonanie użytkowników Windowsa XP do najnowszej Ósemki. Okazuje się jednak, że duża część osób wybrała stabilny Windows 7 – wersję tę zainstalowało na całym świecie 47,52% internautów. Pozycja Windowsa 8 poprawiła się nieznacznie – z 6,66% w listopadzie do 6,89% w grudniu. Cieszyć może zatem rosnąca popularność aktualizacji Windows 8.1, która obecnie ma już 3,60% udziałów na rynku, doganiając nieudany system Windows Vista (3,61%).

Mac OS X od wielu miesięcy próbuje podebrać część rynku Microsoftowi. Z mizernym skutkiem, bowiem z systemu Mac OS X 10.9 korzysta zaledwie 2,79% użytkowników. Jeszcze mniejszym zainteresowaniem cieszy się Linux – 1,73% udziałów na rynku. Kolejne miesiące zapewne będą bardziej korzystne dla Windows 8.1, jednak jeszcze przez długi czas Windows XP będzie zajmował drugą pozycję. Z pewnością pokaże to kolejny ranking popularności systemów operacyjnych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów