0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wspinaczka - jak zacząć i o czym warto pamiętać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Oglądałeś z zachwytem filmy, gdzie pokazana była wspinaczka? Podziwiałeś ludzi, którzy robili to niezwykle profesjonalnie i sprawnie? Właśnie tak zawsze chciałeś zdobywać górskie szczyty? Sam chciałeś spróbować, ale nigdy nie starczyło ci odwagi? Pamiętaj, że na rozwijanie pasji nigdy nie jest za późno. Jeżeli powiedziałeś sobie, że to jest właśnie ten moment, w którym chcesz zacząć – to świetnie! Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody? Jakich informacji nie może ominąć początkujący?

Czy wspinaczka wymaga świetnej kondycji?

Kiedy widzimy wspinających się ludzi, zdajemy sobie sprawę, że jest to sport ekstremalny, wymagający dużej siły i kondycji. Z pewnością ten fakt może nas powstrzymywać przed podjęciem jakichkolwiek kroków w stronę takiej formy aktywności, szczególnie jeżeli na co dzień nie ćwiczymy zbyt dużo. Warto jednak wiedzieć, że to nie do końca tak, że tylko silne i wysportowane osoby dadzą sobie radę, liczy się bowiem przede wszystkim prawidłowa technika wspinania. Jeżeli więc twoja kondycja jest na dość niskim poziomie, nie spisuj się na straty. Wspinaczka nie jest sportem wyłącznie dla osób o niespotykanej sile, które każdą wolną godzinę spędzają na przygotowaniach na siłowni. Wystarczą chęci i odpowiedni trening.

Trening czyni mistrza - wspinaczka

Przed rozpoczęciem wspinania się po skałach musisz potrenować – na przykład na ściance wspinaczkowej. Dodatkowo pomocne może być bieganie, rower, pływanie, które sprawią, że twój organizm przyzwyczai się do wysiłku. Dzięki temu poprawisz swoją kondycję.

Przydane będzie też uczestnictwo w sekcji wspinaczkowej, w końcu jeżeli chcesz wyruszyć w góry, musisz być naprawdę dobrze przygotowany. Zajęcia z instruktorem z pewnością ci to ułatwią. Dodatkowo możesz zyskać kompanów do wspinaczki, bo przecież nic tak nie łączy, jak wspólne pasje. Samotne wycieczki na samym początku drogi nie są dobrym pomysłem - zarówno z powodu stresu przy pierwszym zdobywaniu skał, jak i zwyczajnej potrzeby wsparcia.

Uczestnictwo z sekcji oraz kurs wspinaczkowy mogą okazać się kluczowe. Po pierwsze upewnisz się, że jest to aktywność dla ciebie. Poza tym dowiesz się od profesjonalistów, jakiego sprzętu potrzebujesz, co musisz, a czego absolutnie nie powinieneś robić, poznasz technikę i wszystkie zasady bezpieczeństwa.

Ważne!

Pamiętaj, że wspinaczka jest niebezpieczna, upadek czy niewłaściwe przygotowanie mogą skończyć się poważnymi kontuzjami. Nigdy nie zapominaj o zasadach bezpieczeństwa. Są bardzo ważne i nie wolno ich ignorować. Dbaj o swoje bezpieczeństwo!

 

Pamiętaj, że internet nie może być twoim jedynym źródłem wiedzy. Znajdziesz w nim mnóstwo wskazówek, jednak są to tylko wskazówki. Wszelkie umiejętności musi przekazać ci instruktor.

Wspinaczka – mierz siły na zamiary

Jeżeli jesteś początkujący, nie powinieneś wybierać trudnych miejsc do wspinaczki. To naprawdę niebezpieczne i musisz mierzyć siły na zamiary.

Możesz poprosić o pomoc w doborze miejsca doświadczonych znajomych lub porozmawiać na ten temat z instruktorem. Trasy jednak nie powinny być na poziomie trudności wyższym niż V, najlepiej jednak zacząć od III. Sprawdź wycenę obranej ścieżki. Czym jest właściwie wycena? To rekomendacja trasy, stopień nadawany przez osoby, które wspinały się w tym miejscu po raz pierwszy.

Nie przeceniaj się, jeżeli dopiero zaczynasz. Rób wszystko w zgodzie ze swoim sumieniem. Masz czuć nie tylko adrenalinę, lecz także bezpieczeństwo.

Na wyprawy nie wybieraj się sam. Szczególnie jeżeli jest to twoja pierwsza wspinaczka - wówczas pomoc doświadczonej osoby jest nieoceniona. Chociaż może ci się wydawać, że doskonale opanowałeś podstawy i technikę, możesz nie pomyśleć o czymś, o czym taka osoba z pewnością będzie pamiętać.

Pamiętaj, że wspinaczka ma być dla ciebie przede wszystkim zajęciem, które da ci radość i satysfakcję – jeżeli tak jest, brnij w to, ćwicz, rób kursy, nie daj ponieść się chwili, tylko stań się najlepszy. Jeśli jednak w twoich działaniach więcej jest stresu i niepokoju, zastanów się, czy warto aż tak poświęcać się dla rozwijania nowej pasji.

Pamiętaj, że praktyka jest bardzo ważna i uczyni z ciebie prawdziwego mistrza. Mierz siły na zamiary, zbierz doborową ekipę i ruszajcie! Świat wspinaczki stoi przed wami otworem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów