Poradnik Przedsiębiorcy

Zarabianie w Internecie - czy to w ogóle możliwe?

Marzy Ci się praca w domu. Za oknem leje jak z cebra, a Ty nie musisz lecieć do biura. Wolałbyś siedzieć w domu i zarabiasz. Wstajesz kiedy chcesz, sam sobie określasz przerwy, a do tego pracujesz ile dusza zapragnie. Okazuje się, że to nie są tylko czcze marzenia. Można siedzieć w domu i zarabiać. Tylko jak? Otóż w dobie wszechobecnego Internetu właśnie on Ci w tym pomoże. Bo dlaczego miałbyś nie skorzystać z jego dobrodziejstw? W końcu codziennie masz do niego dostęp, więc wystarczy połączyć przyjemne z pożytecznym. Czy zarabianie w Internecie jest możliwe?

Jednak zanim zdecydujesz się na zarabianie przez Internet i odetniesz inne źródła finansowe – trzy razy dobrze się zastanów, bo to nie jest praca dla każdego. Ten rodzaj pracy wymaga od człowieka przede wszystkim czujności i cierpliwości. Sieć jest rozległym konstruktem i istnieją w niej także oszuści, którzy pożywiają się naiwnymi duszyczkami, mamiąc je obiecującymi hasłami w stylu: „Zarób dużo i szybko przez Internet”. Takie przypadki nie są pojedyncze i prawnie nie można je nazwać oszustwami, nie mówią niczego niezgodnego z prawdą, tylko ubierają ją w ładne, nieco przekoloryzowane słówka.

Niemniej przez Internet, omijając szerokim łukiem oszustów, można zarobić. Trzeba tylko wiedzieć jak i nie nastawiać się na zarabianie kokosów, które spłyną w pierwszym tygodniu pracy. Zarabianie w Internecie to praca dla wytrwałych, bo wymaga dużej dawki samozaangażowania. Jest trudna, ale wszakże i możliwa.

Zarabianie w Internecie - zagrożenia

Na początek kilka zagrożeń, które będę na Ciebie czyhać, kiedy podejmiesz decyzję, że zarabianie w Internecie jest dobrym rozwiązaniem.

Wysyłanie e-maili – to żmudna i mało opłacalna praca. Pieniądze są z niej marne, mocno poniżej średniej krajowej. Ponadto pojawia się zagrożenie w postaci dodania adresu IP do czarnych list, co odcina momentalnie drogę do późniejszych ewentualnych kontaktów. Co więcej, wysyłając takie „spamy”, to Ty prawnie będziesz za nie odpowiadać, a kary są realne i dość spore.

Obiecujące nagłówki ofert – nie daj się na nie nabrać. Czy hasła: „Szybka i łatwa kasa w Internecie, „Potrzebujesz pieniędzy, zajrzyj tutaj i zarób”, „Hit w Internecie, już teraz możesz zarobić” są wiarygodne? Oczywiście, że nie, zwłaszcza jeśli zawierają błędy ortograficzne. I właściwie niczego nie obiecują, więc nie ma sensu tracić czasu na takie oferty. Trzeba korzystać z ofert tylko sprawdzonych i znanych firm.

Konkursy, nagrody itp. – otwierasz stronę i nagle pojawia się ogromny nagłówek: „Wygraj 1 tys. zł, wystarczy, że >tu< klikniesz” lub „Jesteś naszym 100 gościem, to nie żart! Mamy dla Ciebie nagrodę!”. Dla jednych takie nagłówki są irytujące, inni natomiast nabierają się na nie. A przecież wystarczy chwilę się nad sprawą zastanowić. Jaka jest realna szansa na wygraną? Otóż właściwie żadna. Zatem po co tracić czas na klikanie w banery, wypełnianie danych niby potrzebnych do wysyłki nagrody, które w efekcie trafiają, w najlepszym wypadku, na listę mailingową, a z tej z kolei generowane są całe tabuny spamów.

Zagrożeń jest oczywiście więcej, ale wyżej wymienione są najważniejsze i sugerują stworzenie tablicy informacyjnej dla osób chcących zarabiać w Internecie: „naiwnym wstęp wzbroniony”. Istnieją przecież sposoby, które gwarantują pewny zarobek i to w wielu dziedzinach. Wystarczy trochę się rozejrzeć, zasięgnąć informacji i nie zadawać pytania: „Czy zarabianie w Internecie jest opłacalne?”. Jeśli ktoś potrafi odpowiedzieć na to pytanie, najpewniej jest oszustem, bo to sprawa indywidualna i relatywna.

Pamiętaj: zarabianie w Internecie jest darmowe! Do tego możesz mieszkać w dowolnej części świata, być w dowolnym wieku i bez wykształcenia.

Zarabianie w Internecie - programy partnerskie

Programy partnerskie to jedna z lepszych opcji na zarabianie w Internecie. Programy takie polegają na symbiotycznym zarabianiu. Obecnie w Internecie jest ich wiele, jednak warto wybierać te z najciekawszą ofertą. Przy współpracy partnerskiej powinieneś założyć swoją stronę, portal lub serwis. Następnie umieszczasz na nich banner, link lub zakładkę firmy, z której programu korzystasz. Nic na tym nie tracisz, a możesz tylko zarobić. Takie firmy mogą płacić Ci za każde kliknięcie w ich banner umieszczony na Twojej stronie lub za zakup jakiegoś produktu dokonanego przez konsumenta, który uprzednio przemierzył następującą drogę:

Twoja strona-> banner firmy-> ich strona-> zakup towaru

Oczywiście im bardziej profesjonalna i popularna jest Twoja strona, tym więcej zarabiasz (średnio wynagrodzenie wynosi 20 proc. ze sprzedaży). Korzyści z takiego partnerstwa są oczywiście obopólne – firma zyskuje świadomość marki wśród potencjalnych klientów oraz zarabia na sprzedaży, a Ty dostajesz wynagrodzenie za doprowadzenie do tego.

Jednak pamiętaj, żeby nie zasypywać swojej strony bannerami, bo to odpycha czytelników. Strona powinna pozostać przejrzysta. Jeśli korzystasz z zakładki – firma dostarcza Ci tematyczne artykuły, Ty na swojej stronie tworzysz odrębną zakładkę dla nich i je tam publikujesz – pamiętaj, żeby artykuły merytorycznie zgadzały się z tematyką strony. Do jednych z najbardziej popularnych programów partnerskich należy Google Adsense.