Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Domowe biuro, czyli na co zwrócić uwagę pracując w domu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Praca z domu ma niewątpliwie bardzo wiele zalet. Aby jednak w pełni z nich korzystać warto odpowiednio przygotować przestrzeń do pracy. Jak urządzić domowe biuro i o co zadbać, by praca z domu była wygodna i efektywna?

Każdy pracownik ma dziś możliwość pracy zdalnej, wystarczy tylko laptop i dostęp do internetu. Taka forma współpracy jest korzystna zarówno dla pracownika jak i pracodawcy, dlatego firmy coraz częściej zapewniają taką możliwość. Aby jednak praca zdalna była przyjemna i wydajna trzeba odpowiednio się do niej przygotować. Domowe biuro musi zapewnić komfort i odpowiednie warunki do pracy.

Przestrzeń do pracy

Bardzo ważna jest odpowiednia przestrzeń do pracy w domu. Najlepiej jeśli domowe biuro będzie wydzielonym pomieszczeniem, odseparowanym od miejsc wypoczynku, takich jak salon czy sypialnia. Warto znaleźć w mieszkaniu kąt, który będzie przeznaczony tylko na pracę. Dodatkowo przestrzeń powinna być odpowiednio uporządkowana, wygodna i umożliwiać skupienie się. Domowe biuro trzeba też odpowiednio wyposażyć w wygodne biurko, szuflady czy regał na dokumentację. Warto zadbać o to, by wszystkie przedmioty potrzebne do pracy były zawsze pod ręką.

Wyposażenie powinno być dostosowane do specyfiki konkretnej pracy. Czasami potrzebna będzie drukarka czy np. drugi monitor. Niezbędne może się okazać również odpowiednie oprogramowanie. Warto się wcześniej upewnić, czy w przestrzeni poza firmową siecią będzie możliwy dostęp do wewnętrznych dysków czy programów. Aby praca zdalna nie stała się z czasem nużąca warto co jakiś czas zmienić otoczenie i np. raz w tygodniu popracować z kawiarni. Coraz większą popularnością cieszą się też specjalnie wydzielone miejsca do coworkingu, gdzie można wynająć przestrzeń do pracy na cały dzień lub np. tylko na kilka godzin. Kontakt z ludźmi i zmiana otoczenia mogą korzystnie wpłynąć na samopoczucie pracownika.

Ergonomia pracy

Miejsce do pracy powinno być odpowiednio urządzone. Koniecznie trzeba zadbać o wygodne, ergonomiczne krzesło czy odpowiednie oświetlenie. Jeśli chodzi o krzesło to najlepiej sprawdzi się funkcjonalny fotel na kółkach ze stabilnym podparciem pleców. Dzięki niemu uda się uniknąć ciągłego zmieniania pozycji, co w efekcie pozwoli lepiej się skoncentrować. Ogromne znaczenie w pracy biurowej ma oświetlenie. Nie każdy ma możliwość pracy w naturalnie nasłonecznionym pomieszczeniu, dlatego warto zadbać o odpowiednie ustawienie lamp. Światło powinno być niezbyt ostre i przyjemne dla oczu, aby wzrok się szybko nie męczył. Najlepszym rozwiązaniem jest zwykle źródło rozproszonego, ale dość intensywnego światła, które warto umieścić za komputerem, żeby nie rzucało refleksów na ekran. Warto też rozważyć np. zakup słuchawek, zwłaszcza jeśli pracujemy w głośnym miejscu. Słuchawki powinny być duże, wygodne i odpowiednio tłumić dźwięki. Przydatna może się też okazać np. podkładka pod myszkę, ze specjalnym oparciem na nadgarstek. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby podczas pracy robić sobie co jakiś czas przerwy np. wyjść na spacer czy choćby pochodzić chwilę po mieszkaniu. Będzie to zdecydowana ulga zarówno dla kręgosłupa jak i dla wzroku.

Domowe biuro bez rozpraszaczy

To co najbardziej może przeszkadzać w pracy zdalnej to rozpraszacze, takie jak włączony telewizor, media społecznościowe typu facebook i instagram czy biegające wokół dzieci. Domowe biuro powinno mieć wyodrębnioną, osobna przestrzeń do pracy, miejsce gdzie nikt i nic nie będzie pracownikowi przeszkadzać w wykonywaniu zadań. Zamiast tv czy radia w tle warto włączyć np. relaksująca muzykę, która pomoże się odprężyć i skoncentrować, a tym samym świetnie wpłynie na kreatywność. Telefon najlepiej jest odłożyć do innego pokoju, aby nie kusiło przeglądanie wiadomości, na biurku warto zostawić tylko telefon służbowy i używać go tylko do spraw związanych z pracą.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów