Poradnik Przedsiębiorcy

Domowe biuro, czyli na co zwrócić uwagę pracując w domu

Praca z domu to bez wątpienia duża wygoda. Reprezentanci wolnych zawodów, chwalą sobie taki sposób prowadzenia życia zawodowego, ponieważ nie tracą czasu na dojazd i mają więcej czasu na to, aby przebywać z rodziną. Jednak wszyscy, przyznają że domowe biuro to coś więcej niż kawałek blatu w kuchni i monitor. Jak powinna wyglądać komfortowa przestrzeń do pracy w domu?

Przestrzeń tylko do pracy a domowe biuro

W domowym biurze liczy się spokój i świadomość, że wieczorem możemy zamknąć drzwi i zapomnieć o pracy. Nawet pracując w małym mieszkaniu, postarajmy się wygospodarować oddzielną przestrzeń, gdzie nikt nie zagląda w czasie odpoczynku. W domach jednorodzinnych, z taką przestrzenią zwykle nie ma większego problemu - poza częścią mieszkalną, można zaadaptować poddasze lub część przyziemia. Będzie to wymagało oczywiście nakładów pracy i finansów, ale komfort użytkowania oddzielnego biura i odpoczynku poza nim jest bezcenny.

W małych mieszkaniach, zwykle niewielu właścicieli może pochwalić się zbędnym pokojem, który mógłby być biurem domowym. Dlatego trzeba być kreatywnym i mądrze gospodarować przestrzenią. Z pomocą przychodzą wszelkie wiszące panele dekoracyjne, parawany lub ścianki przesuwne. Nie zastąpią one całkowicie ściany, ale dadzą poczucie prywatności i pozwolą wydzielić strefę biurową. Odważni, w nowym budownictwie adaptują także loggie. Montując odpowiednie ocieplenie i zabudowę powiększają metraż mieszkania. W tak powstałym biurze jest zazwyczaj dużo światła, dlatego warto pamiętać o odpowiednich roletach, jednak rozwiązanie jest zdecydowanie warte rozważenia.

Jak urządzić domowe biuro?

Meble w domowym biurze to kwestia zupełnie dowolna. Jeżeli mamy duży metraż - można sobie pozwolić na większe gabaryty. Jednak warto wybierać spośród modeli lekkich i bardziej odpornych na kurz i brud. Biuro to jednak miejsce, gdzie się gromadzi dużo papieru, sprzętów biurowych - a one przyciągają najwięcej kurzu. Na mniejszych przestrzeniach, sprawdzi się przechowywanie na ścianach - wszelkie półki, zamykane szafki i regały. Bez względu na wszystko, powinno się jednak zainwestować w maksymalnie szeroki blat (może być tani). O ile blat, nie musi być renomowanej marki, to krzesło powinno być naprawdę wysokiej jakości. Ważne jest jego wyprofilowanie, możliwość dopasowania kąta oparcia oraz wysokości siedzenia. Zanim wybierzemy odpowiednie, warto sprawdzić ofertę wielu producentów i po prostu - próbować.

Domowe biuro nie powinno mieć nadmiaru przedmiotów. Prawdopodobnie, bez względu na nasze starania, znajdzie się zawsze ktoś z rodziny, kto pójdzie tam skorzystać z drukarki lub obejrzeć serial na komputerze. Musimy być przygotowani, że początkowo domowe biuro może zostać traktowane jako dodatkowa część wypoczynkowa. Warto jednak walczyć o swoją przestrzeń i wprowadzać nawyki dbania o porządek - to w końcu nasz komfort pracy.