Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Praca z domu - jak urządzić domowe biuro?

Praca z domu to coraz częściej wybierana forma wykonywania obowiązków zawodowych. Z początku zarezerwowana dla freelenacerów, dziś popularna także wśród pracowników dużych korporacji. Przecież zamiast stać kilka godzin dziennie w korku, można już w tym samym czasie realizować swój harmonogram pracy na dany dzień. Wszystko wydaje się proste i przyjemne, należy jednak pamiętać o odpowiedniej organizacji. Nie tylko tej zawodowej, ale związanej z otoczeniem. W innym przypadku może się okazać, że praca z domu to prawdziwa udręka - również dla pozostałych domowników. Jak uniknąć chaosu i urządzić komfortowe, domowe biuro?

Praca z domu - zorganizuj przestrzeń

Domowe biuro najczęściej służy tylko jednej, maksymalnie dwóm osobom, dlatego nie trzeba tutaj brać pod uwagę organizacji pomieszczenia do przyjmowania gości lub klientów biznesowych. Tak naprawdę wystarczy dobrze zorganizowana i oddzielona od pozostałej części mieszkania przestrzeń, aby nic nie rozpraszało nas podczas pracy. W domkach jednorodzinnych właściciele często decydują się na zaadaptowanie poddasza czy parteru - chociaż wymaga to przemyślanego systemu wentylacji, zwłaszcza podczas upałów. Jednak w bloku, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z bardziej ograniczoną przestrzenią, trzeba już bardziej postarać się o miejsce.

Jeżeli mamy możliwość, możemy zagospodarować oddzielny pokój - z daleka od kuchni lub salonu, w których najczęściej przebywają pozostali domownicy. Alternatywnie, przy mniejszej przestrzeni lub sporadycznej potrzebie korzystania z biura, można wydzielić na ten cel miejsce w sypialni bądź salonie. Dobrym rozwiązaniem jest także zabudowa loggii, jednak wiąże się to już z większym remontem i w większości przypadków - koniecznością docieplenia podłogi. Jednak efekt jest wart zachodu, ponieważ bez straty przestrzeni w mieszkaniu zyskujemy własne, perfekcyjnie doświetlone biuro.

Gdy już wybierzemy miejsce, należy zastanowić się nad użytecznością. Ogólnie mówiąc - w biurze powinny znajdować się tylko rzeczy biurowe, tak aby po skończonej pracy można było zamknąć za sobą drzwi i odpocząć. W kawalerkach czy niewielkich mieszkaniach drzwi można zastąpić przesuwnymi panelami z materiału bądź tworzyw sztucznych. Można także odgrodzić biuro przy pomocy dużego regału, kwiatów lub ruchomej ściany. Wszystko zależy od układu mieszkania i naszej inwencji twórczej. Jednak nie zaniedbujmy kwestii wykończenia, ponieważ komfort pracy odbija się na jej jakości. Praca z domu to także praca - pamiętajmy więc, aby w miarę możliwości nie używać domowego biura jako kolejnej części mieszkania. 

Praca z domu - meble do domowego biura

W biurze podstawą jest fotel i odpowiednio szerokie biurko. Katalogi wnętrzarskie kuszą nas coraz bardziej fantazyjnymi krzesłami biurowymi lub stylizowanymi siedziskami. Jednak nie dajmy się zwieźć kolorom i designerskim wykończeniom. Jakby nie patrzeć, przy biurku siedzimy przez dobre kilka godzin dziennie. Dlatego w trosce o komfort i przede wszystkim zdrowie kręgosłupa, powinniśmy wybrać porządny fotel biurowy. A jest w czym wybierać. Na rynku możemy znaleźć ogromny wybór - od tych w specjalnym, ergonomicznym kształcie, po minimalistyczne o podwyższonej odporności na zabrudzenia itd. Można także zamówić fotel o wybranej przez siebie tapicerce, dzięki czemu nie będzie odstawał wyglądem od stylu, w którym urządziliśmy mieszkanie. Warto także zwrócić uwagę na kółka - jeżeli mamy drewnianą podłogę, możemy potrzebować specjalnych kółek, zapobiegających rysowaniu się podłoża, lub dodatkowej podkładki pod biuro.