0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

5 wad działalności prowadzonej we własnym mieszkaniu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Znaczna część osób zakładających działalność gospodarczą decyduje się na rozwiązanie, które - na pierwszy rzut oka - wydaje się wygodne i oszczędne. Mowa o prowadzeniu firmy we własnym mieszkaniu. Często słyszy się o zaletach takiego rozwiązania, które niewątpliwie w wielu przypadkach okazuje się strzałem w dziesiątkę. Jednak tak jak w przypadku innych decyzji, tak również i tu należy przeanalizować, jakie wady pociąga za sobą takie rozwiązanie. Poznaj 5 wad działalności prowadzonej we własnym mieszkaniu!

1. Działalność w mieszkaniu to często wyższy podatek od nieruchomości!

Może zdarzyć się tak, że gmina stwierdzi, że w związku z prowadzoną działalnością część mieszkania przeznaczona jest wyłącznie na cele związane z firmą. Następuje wówczas tzw. zmiana sposobu użytkowania lokalu i może pojawić się konieczność zapłaty wyższego podatku od nieruchomości. Wówczas przedsiębiorca może zapłacić zamiast maksymalnie 0,73 zł za m2 - aż 22,82 zł! Jak widać, różnica ta jest ogromna!

2. Niejasności wokół kosztów...

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wrzucenia w koszty części czynszu, rachunków za energię itp. Wbrew pozorom może okazać się, że jest to trudniejsze niż przypuszczaliśmy. Siedziba firmy w osobnym lokalu pozwala na bezproblemowe określenie kosztów z tym związanych, bez zagrożenia, że poniesie nas fantazja.

3. Brak miejsca na spotkania biznesowe

Z czasem może okazać się, iż profil naszej działalności wymaga spotkań z klientami. Jeśli mieszkanie jest wystarczająco duże - nie ma problemu, wystarczy tylko odpowiednio zorganizować miejsce. Gorzej, jeżeli mamy zmieścić się na kilku metrach kwadratowych. W takiej sytuacji pojawia się pytanie - jak w takich warunkach skutecznie przeprowadzić ważną rozmowę biznesową?

4. Trudności w oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego

Siedziba firmy w mieszkaniu wymaga dużej dyscypliny i dobrej organizacji czasu. Często obowiązki domowe mogą odciągać nas od zadań związanych z prowadzoną działalnością. I odwrotnie. Firma w domu może spowodować również brak higieny życia - miejsce, w którym pracujemy, które powoduje różnego rodzaju stres ma być jednocześnie miejscem odpoczynku.

5. Brak kontaktów

Pracując w domu, nie mamy towarzystwa np. współpracowników. Trudniej też jest kogoś zatrudnić, choćby ze względu na wspomniany brak miejsca. Takie rozwiązanie uniemożliwia również nawiązywanie kontaktów biznesowych, wymianę doświadczeń oraz ćwiczenie umiejętności interpersonalnych niezbędnych w prowadzeniu własnej firmy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów