0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-05-15

Artykuły:

Osobowość prawna jednoosobowej działalności

Jednoosobowa działalność gospodarcza wpisywana jest do CEIDG a działalność w formie spółki prawa handlowego wpisywana jest do KRS. Przeczytaj i dowiedz się, czym jest osobowość prawna i czy prowadząc jednoosobówkę taka firma ją posiada!

15 maja 2024

Umowa datio in solutum a obowiązek podatkowy w PCC - kluczowe informacje

Umowa datio in solutum często powoduje wątpliwości w zakresie opodatkowania jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Która ze stron może być do tego zobligowana? Sprawdź, jak umowa datio in solutum a obowiązek podatkowy w PCC są ze sobą powiązane!

15 maja 2024

Wynagrodzenie chorobowe, gdy zwolnienie lekarskie przypada na weekend

Jak prawidłowo ustalić wynagrodzenie chorobowe? Czy w przypadku gdy miała miejsce przerwa w korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego, ponieważ przypadło ono na weekend należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

15 maja 2024

Wczasy pod gruszą i inne świadczenia socjalne - na jakich zasadach są wypłacane?

Firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników, mają obowiązek założyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Świadczenia socjalne przyznawane są w zależności od sytuacji materialnej, rodzinnej bądź życiowej. Przeczytaj artykuł i dowiedź się więcej!

15 maja 2024

Okulary dla pracownika - zwrot kosztów a przychód

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej. Do takowych należą okulary dla pracownika. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej, na temat obowiązku zapewnienia pracownikom okularów!

15 maja 2024

Spotkanie z kontrahentem w restauracji w kosztach firmowych

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z częstymi spotkaniami z kontrahentami czy prowadzeniem negocjacji poza siedzibą firmy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy spotkanie z kontrahentem w restauracji może być kosztem uzyskania przychodu?

15 maja 2024

Anulowanie paragonu błędnie wystawionego na kasie fiskalnej

W przypadku konieczności rejestracji sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych na kasie fiskalnej może dojść do pomyłki. Czy wiesz, jak przebiega anulowanie paragonu błędnie wystawionego na kasie fiskalnej? Sprawdź w naszym artykule!

15 maja 2024

Darowizna środka trwałego - skutki podatkowe

W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca decyduje się przekazać majątek firmy w formie darowizny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinna zostać prawidłowo rozliczona darowizna środka trwałego i jakie powoduje konsekwencje!

15 maja 2024

Dyrektywa CSRD - nowe obowiązki dla przedsiębiorstw

Dyrektywa CSRD, która obowiązuje od 2024 roku nakłada na część przedsiębiorstw nowe obowiązki raportowe. Z roku na rok obowiązek ten będzie obowiązywał kolejne podmioty. Sprawdź, na czym polega obowiązek raportowy i kogo obejmuje w pierwszej kolejności!

15 maja 2024

Darowizna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Darowizna to czynność nieodpłatna, co oznacza, że darczyńca nie otrzymuje nic w zamian za świadczenie, które przekazuje obdarowanemu. Jak wygląda darowizna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Co z kwestią podatku od darowizn? Przeczytaj!

15 maja 2024

Jakie są podatkowe skutki rozdzielności majątkowej w małżeństwie?

W artykule opisane zostały podatkowe skutki rozdzielności majątkowej, głównie w aspekcie korzystania z wspólnych kont bankowych. Sprawdź, jak przepisy dotyczące podatku dochodowego odnoszą się do zarządzania wspólnymi środkami przez małżonków.

15 maja 2024

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych

Zwolnienie pracownika z przyczyn ekonomicznych nigdy nie jest łatwe, ale często jest konieczne, by ratować upadające przedsiębiorstwo. Bywa też tak, że zwolnienie w tym charakterze jest następstwem rozpadu firmy. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

15 maja 2024

Ekwiwalent za urlop po długiej chorobie – jak go wyliczyć?

Po zakończeniu umowy w niektórych sytuacjach pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent urlopowy. Jednak gdy pracownik długo choruje, poprawne wyliczenie może okazać się skomplikowane. Dowiedz się, jak obliczyć ekwiwalent za urlop po długiej chorobie!

15 maja 2024

Brat i siostra jako osoby współpracujące - czy to możliwe?

Jedną z dostępnych możliwości jest korzystanie z pomocy członków rodziny w ramach współpracy. Czy istnieją w tym zakresie jakieś poważne ograniczenia natury prawnej, dla przykładu brat i siostra jako osoby współpracujące? Wyjaśniamy w artykule.

15 maja 2024

Awaria kasy fiskalnej – co należy zrobić?

Awaria kasy fiskalnej może przydarzyć się każdemu podatnikowi, który jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży przy jej użyciu. Sprawdź, co należy zrobić w sytuacji awarii kasy fiskalnej. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

15 maja 2024

Dochód na cele wyliczenia składki zdrowotnej

Ustalenie wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców do tej pory nie jest dla każdego zrozumiałe. Co składa się na dochód na cele wyliczenia składki zdrowotnej? Dowiedz się, czy obliczenie podstawy składki jest takie samo jak dla PIT!

15 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów