0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ciekawe miejsca w Paryżu - Wieża Eiffla

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wieża Eiffla to najbardziej rozpoznawany budynek na świecie. Można ją zobaczyć na każdej wizytówce z Paryża, jest dosłownie ikoną tego miasta. Pod nią mężczyźni oświadczają się swoim kobietom, prowadzone są lekcje tanga, i podawane są prawdziwe, francuskie śniadania. Szacuje się, że wieżę odwiedziło już ponad 200 milionów ludzi. Aby dostać się na górę, trzeba zazwyczaj spędzić trochę czasu w kolejce. Jednak widok ze szczytu Wieży Eiffla to rekompensuje! Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł.

Wieża Eiffla zwana żelazną Damą

Wieża Eiffla, zwana żelazną Damą, została zbudowana 1889 roku specjalnie na paryską wystawę światową. Miała symbolizować potęgę gospodarczą i naukową Francji, a także być popisem ówczesnej inżynierii. Tak też się stało - w momencie powstania Wieża Eiffla była najwyższą wieżą na świecie. Tworząc jej projekt, Gustav Eiffel wykorzystał swoje doświadczenie w budowie kolejowych mostów żelaznych. Po 20 latach od postawienia wieży władze wydały polecenie, aby ją zburzyć. Twórca, nie chcąc do tego dopuścić, założył na samym szczycie laboratorium aerodynamiczne oraz meteorologiczne.

Co ciekawe, wieża nie była pomysłem samego Gustava Eiffla. Wpadł na ten pomysł z dwójką swoich asystentów,  Mauricem Koechlinem i Émilem Nouguierem. Po opatentowaniu ich pomysłu Eiffel odkupił prawa autorskie od swoich asystentów, tym sposobem stając się jedynym pomysłodawcą i twórcą ikonicznej wieży.

W czasie I Wojny Światowej Wieża Eiffla bardzo pomogła Francuzom, zamieniając się w bazę łącznościową Paryża z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami.

Wieża Eiffla - ikona Paryża

Co ciekawe, wysokość Wieży Eiffla waha się o 18 centymetrów w zależności od temperatury. Przy silnych wiatrach Eiffla kołysze się na 7 centymetrów, co dla osób znajdujących się na niej w tym czasie niekoniecznie musi być przyjemnym doświadczeniem. Całkowita waga wieży wynosi około 10 tysięcy ton i musi być poddawana renowacji co kilka lat z racji materiału, z którego jest zbudowana. Dlatego też malowana jest dokładnie co 7 lat, aby zapobiec korozji. Na tę czynność przeznaczane jest 60 ton farby.

Na całym świecie można spotkać repliki Wieży Eiffla, inspirowane paryskim oryginałem. Jeżeli komuś nie po drodze do Paryża, może będzie miał bliżej do czeskiej Pragi. Tam, na wzgórzu Petrin, znajduje się wieża Petrińska. Jest oczywiście niższa od swojego pierwowzoru, mierzy bowiem 65,5 metrów. Mimo to jest ona najwyższą konstrukcją w kraju. Inne obiekty tego typu znajdują się w Tokio (Japonia), Rydze (Łotwa) i Blackpool (Wielka Brytania).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów