0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ciekawe miejsca w Paryżu: Katedra Notre-Dame

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zwiedzając Paryż, warto zaplanować wcześniej miejsca, które chce się zobaczyć. Od ich natłoku może rozboleć głowa, ale też można o niektórych zapomnieć. Jakie więc miejsca trzeba zobaczyć w stolicy Francji? Na pewno należy do nich katedra Notre-Dame, jedna z najbardziej znanych katedr na świecie. Jej nazwa po polsku brzmi “Nasza Pani” i odnosi się do Matki Boskiej.

Katedra Notre-Dame ukochana przez katolików

Katedra cieszy się ogromną popularnością, którą niewątpliwie zawdzięcza Victorowi Hugo, autorowi powieści Katedra Marii Panny w Paryżu, zwanej szerzej jako Dzwonnik z Notre-Dame. Kościół wzniesiono na wyspie Ile-de-France, jednak budowa nie była prosta i trwała prawie 200 lat! Katedra jest chętnie odwiedzana przez turystów, zafascynowanych architekturą gotycką. Nic w tym dziwnego, budowla bowiem to prawdziwe arcydzieło.

Katedra Notre-Dame przyciąga także katolików z całego świata, ponieważ to właśnie tutaj znajdują się relikwie Męki Pańskiej - Korona cierniowa i gwoździe, których użyto do ukrzyżowania Jezusa. Sprowadzono je do katedry w XII wieku, a dokonał tego król Francji, Ludwik IX Święty. Świątynia stała się także ośrodkiem obchodów Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Co roku w połowie sierpnia pod katedrą gromadzą się tysiące katolików, by móc uczestniczyć w procesji maryjnej na Sekwanie wokół wyspy Świętego Ludwika.

Świątynia rozumu

W czasie Rewolucji Francuskiej katedra Notre-Dame straciła dużą część zadaszenia. Tak naprawdę planowano jej doszczętne zburzenie, jednak pewien nieprzychylny rewolucji mieszczanin udowadniał, że zburzenie katedry może uszkodzić sąsiednie budynki. To właśnie jemu zawdzięczamy fakt, że katedra Notre-Dame dalej stoi! W tych czasach przylgnęło do niej jednak określenie Świątynia Rozumu. Przez lata katedra była świadkiem wielu ważnych dla Francji wydarzeń historycznych, między innymi koronacji Napoleona lub procesu Joanny d’Arc. Oprócz książki Victora Hugo, katedra Notre-Dame regularnie występuje w książkach, filmach, czy grach. Jej znakiem rozpoznawczym jest ogromna rozeta, rozświetlająca wnętrze świątyni.

Katedra Notre-Dame jest darmowe, jeżeli turyści są zainteresowani tylko obejrzeniem wnętrza katedry. Jeżeli ktoś się odważy wejść na jedną z wież widokowych, musi najpierw zapłacić (7,50 euro dorośli, 4,50 euro dzieci). Katedra jest otwarta codziennie od godziny 08:00 do 18:45 (w soboty i niedziele do godziny 19:15). W świątyni regularnie odbywają się msze, podczas których zwiedzanie jest oczywiście zabronione. Dlatego planując oglądanie katedry od środka, warto się najpierw upewnić, czy będzie to w ogóle możliwe.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów