0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Google Chrome – jak zmniejszyć zużycie pamięci RAM?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Google Chrome to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Trudno się temu dziwić, skoro cechuje się ona dużą stabilnością oraz prędkością działania. W przypadku pracy na słabszych komputerach oraz przyzwyczajeń związanych z otwieraniem dużej liczby kart stabilność przeglądarki Google Chrome może jednak okazać się niewystarczająca. Zbyt duże zużycie pamięci może przełożyć się na mniej wydajną pracę komputera, przez co poszczególne karty otwierać się będą z opóźnieniem. Istnieje jednak prosty sposób na zaoszczędzenie cennych zasobów RAM. W tym celu należy z poziomu przeglądarki Chrome zainstalować specjalną wtyczkę, która czasowo zamrozi nieużywane karty. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, w jaki sposób zmniejszyć zużycie pamięci.

Jak zmniejszyć zużycie pamięci RAM w Google Chrome?

  • Pobieramy wtyczkę o nazwie The Great Suspender, a następnie dodajemy do przeglądarki Google Chrome – opcja Dodaj do Chrome w prawym górnym rogu ekranu.

  • W nowym oknie potwierdzamy instalację, klikając w Dodaj. Wtyczka zostanie automatycznie zainstalowana, zaś jej ikonka pojawi się po prawej stronie paska adresu.

  • Klikamy na ikonkę wtyczki, a następnie przechodzimy do Settings.

  • W nowym oknie zaznaczamy Automatically unsuspend when tab gains focus – w ten sposób zamrożone karty od razu staną się aktywne, jeśli na nie przejdziemy.

  • W tym samym oknie poniżej klikamy w Length of inactivity before tab suspends automatically i wybieramy czas, po jakim karta zostanie zamrożona w chwili braku aktywności – jeśli korzystamy z wielu okien, to najlepiej ustawić czas na 5 minut.

  • W polu Whitelist istnieje możliwość dodawania adresów, które w ramach wyjątku nie będą zamrażane na czas nieaktywności – najlepiej wpisać takie, które regularnie otwieramy. Adresy należy koniecznie oddzielić spacją przed wprowadzeniem kolejnych. Nie dodajemy również na początku adresu członu “http://” - prawidłowa forma to np. www.wfirma.pl, www.cenabiznesu.pl itd.

  • Z poziomu opisanego już Length of inactivity before tab suspends automatically minimalny czas na rozpoczęcie zamrożenia karty wynosi 5 minut. Możemy jednak skrócić tę czynność – w tym celu przechodzimy do Settings, a następnie mając otwartą kartę, klikamy w Suspend this tab.

Powyższa metoda umożliwi skuteczne zmniejszenie zużycia pamięci w trakcie pracy z przeglądarką Google Chrome.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów