0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Poznaj nieznane województwo zachodniopomorskie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Województwo zachodniopomorskie z racji swojego położenia nad morzem i sąsiadowania z Niemcami to bardzo chętnie odwiedzana kraina - zarówno przez turystów polskich, jak i zagranicznych. Zachodniopomorskie ma im do zaoferowania bardzo dużo, dlatego wybraliśmy najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić, spędzając czas w tych rejonach. Od wyspy Wolin po promenadę w Kołobrzegu - poznaj nieznane województwo zachodniopomorskie!

Województwo zachodniopomorskie: Woliński Park Narodowy i skansen Wikingów

Woliński Park Narodowy swoim obszarem obejmuje między innymi największą polską wyspę, Wolin. Jednak to nie jedyna atrakcja parku - wrażenie robi najpiękniejszy w całym kraju odcinek wybrzeża klifowego, lasy bukowe, przybrzeżny pas wód Bałtyku oraz delta Świny. Najpopularniejszym szlakiem w WPN jest szlak czerwony, biegnący brzegiem Bałtyku. Liczy 19 kilometrów i przecina takie miejsca jak Kawcza Góra, jezioro Koprowo oraz latarnia morska Kikut.

Wycieczka do Wolińskiego Parku Narodowego sprawi także przyjemność fanom historii, bowiem na jego terenie znajdują się ślady grodzisk i miejsc, które obrazują historyczne początki osadnictwa i rybactwa. Na samym Wolinie punktem obowiązkowym jest skansen Słowian i Wikingów na wyspie Ostrów. Zwiedzający mogą na własnej skórze przekonać się, jak wyglądało tu życie w X wieku. Ukazują to zbudowane repliki chat, bramy z umocnieniami wojennymi, wały oraz nabrzeże portowe.

Województwo zachodniopomorskie: Dziwnów i ruiny zamku w Trzęsaczu

Trzęsacz to miejscowość słynna ze względu na ruiny kościoła, po którym została zaledwie jedna ściana. Co jest w tym tak wyjątkowego, że turyści jadą tam tylko po to, by ją ujrzeć? Ruiny zamku w Trzęsaczu to idealny przykład na to, że człowiek nie wygra z naturą. Budowla powstała na klifowym brzegu, który co rok cofa się coraz głębiej do lasu, natomiast morze zabiera zamek kawałek po kawałku. Gotycki kościół powstał w XV wieku, a już po 400 latach morze zbliżyło się do budynku o całe 5 metrów. Pierwsze ściany zamku morze zabrało w roku 1901. Turystom udostępniono specjalną platformę widokową, z której mogą podziwiać ścianę. Warto ją zobaczyć, póki morze się o nią nie upomni.

Z kolei Dziwnów oprócz plaży posiada jeden z nielicznych w Europie most zwodzony. Pierwszy most tego typu powstał w Dziwnowie w 1956 roku, jednak z racji tego, że był zbudowany z drewna, w końcu musiał zostać zastąpiony bardziej solidną konstrukcją. Stało się to w roku 1994. Z samego mostu rozciąga się piękny widok na rozlewisko rzeki, jednak najwięcej gapiów gromadzi wtedy, gdy konstrukcja się podnosi. Latem można to zobaczyć o każdej parzystej godzinie.

Województwo zachodniopomorskie: Klasztor cysterski w Kołbaczu i latarnie morskie

Opactwo w Kołbaczu leży na przecięciu szlaków Cysterskiego i Romańskiego. Budowa klasztoru rozpoczęła się na początku 1200 roku i trwała ponad 100 lat. Już w XIV wieku opactwo było prężnie rozwijającym się ośrodkiem religijnym oraz gospodarczym. Elementy architektury budynku takie, jak ozdobne gzymsy czy rozeta w zwieńczeniu fasady zachodniej, robią wrażenie nie tylko na znawcach tematu. W środku zachowały się jedynie kamienne epitafia oraz bogato zdobiona, barokowa ambona.

Województwo zachodniopomorskie słynie także z latarni morskich. Można je zobaczyć w Świnoujściu oraz w Jarosławcu. Niegdyś wskazywały drogę do domu zbłąkanym łodziom, dziś stanowią niebywałą atrakcję turystyczną. W szczególności latarnia w Świnoujściu, która już w latach, kiedy została zbudowana, stanowiła niebywałe osiągnięcie budowlane. Do dziś to najwyższa latarnia morska na całym Bałtyku oraz jedna z najwyższych na świecie. Mierzy 65 metrów wysokości, a aby wejść na samą górę, zwiedzający muszą pokonać 300 schodów. Latarnia morska w Jarosławcu jest o połowę niższa, jednak zasięg jej światła wynosi 42 kilometry.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów