Punktem obowiązkowym każdej wycieczki po Oslo jest wizyta w Muzeum Łodzi Wikingów. Każdy, kto tam był, przyzna, że eksponaty zgromadzone w tym muzeum robią wrażenie, tak samo, jak sama historia tego wojowniczego ludu. Tak jak Polacy pochodzą od Polan, Norwegowie swoje początki zawdzięczają właśnie Wikingom, którzy nieustraszenie podbijali kolejne lądy. Jednak nie tylko kraje skandynawskie mogą poszczycić się spuścizną po tych wojownikach. Okazuje się bowiem, że Wikingowie bardzo wyprzedzali swoje czasy - zarówno pod względem emancypacji kobiet, jak i higieny osobistej. Dowiedz się więcej na temat historii Wikingów!
Skandynawscy wojownicy i ich historia
Wikingowie już od VIII wieku słynęli ze swoich podbojów. Podejmowali wyprawy jednak nie tylko w celu podbojów - byli także kupcami, a co najważniejsze, wciąż szukali nowych miejsc, w których mogliby się osiedlić. Powszechnie wiadomo, że to właśnie Wikingowie byli pierwszymi ludźmi, którzy dopłynęli do Ameryki Północnej - a z pewnością dokonali tego na długo przed Kolumbem. Dotarli także do wschodniego wybrzeża Kanady.
O ich podbojach i dokonaniach słyszał cały ówczesny świat - od Grecji, przez Słowian, do Arabów. Byli jednak także sławni dzięki towarom, którymi handlowali - inne ludy mogły od nich nabyć drewno, skóry fok i wielorybów, żelazo, kły oraz kości morsów, wino, złoto i sól. Handlowali także niewolnikami - najczęściej z mieszkańcami krajów arabskich.
Jednak nie dokonaliby tego wszystkiego, gdyby nie sławne łodzie. To właśnie nad techniką ich budowy Wikingowie spędzali bardzo dużo czasu. Skandynawski lud wynalazł technikę żeglowania na wiatr, która zrewolucjonizowała europejską żeglugę. Ich statki to ogromne dzieła sztuki - płaskodenne łodzie wyposażone w prostokątne żagle czy knorry, pełnomorskie statki dalekiego zasięgu, robią wrażenie do dziś. Zachowane są w bardzo dobrym stanie, a turyści mogą je oglądać właśnie w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo.
Muzeum Łodzi Wikingów
Głównymi eksponatami Muzeum Łodzi Wikingów są trzy łodzie pochodzące z IX wieku. Ich stan jest doskonały, a wszystko dzięki gliniastemu podłożu, w którym spędziły setki lat. Odnaleziono je na terenie Norwegii. Pierwsza z nich, łódź z Oseberg, mierzy 22 metry, a do pływania nią potrzebna była załoga złożona z 33 osób! Łódź należała do żony wodza wikingów - została z nią pochowana.
Kolejną łodzią, którą można zobaczyć w muzeum w Oslo jest łódź z Gokstad. Również bardzo dobrze zachowana - jest większa i piękniej zdobiona od tej z Oseberg. Niestety, w przeciwieństwie do pierwszej łodzi, jej komora grobowa została doszczętnie splądrowana. Z ostatniego statku, który jest do zobaczenia w muzeum, zostały tylko fragmenty.
Historia Wikingów jest niezwykle ciekawa, a co ważne - jest integralną częścią kultury norweskiej. Dlatego zwiedzając Oslo, koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Łodzi Wikingów. Muzeum czynne jest codziennie, z wyjątkiem niektórych dni świątecznych. Wstęp wynosi 60 NOK