0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-04-23

Artykuły:

Rachunek za wynajem lokalu od osoby prywatnej jako koszt podatkowy

Czy rachunek za wynajem lokalu może zostać wystawiony przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej?

23 kwietnia 2024

Faktura podatnika zwolnionego z VAT - nievatowcy wystawiają faktury

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT np. ze względu na limit obrotów mają możliwość wystawiania faktur, a dokładniej faktur bez VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązkowe elementy powinna zawierać faktura podatnika zwolnionego z VAT!

23 kwietnia 2024

Samochód w leasingu operacyjnym - rozliczenie PIT i VAT

Czy wiesz, jakie są obowiązujące limity odliczenia VAT i ujęcia w kosztach wydatków w przypadku gdy w działalności wykorzystywany jest samochód w leasingu operacyjnym? Dowiedz się, jak rozliczyć wydatki eksploatacyjne i raty leasingowe!

23 kwietnia 2024

Faktura korygująca wystawiana przez sprzedawcę

Faktura korygująca powinna zawierać ściśle określone dane oraz być wystawiana w przypadku rabatów, obniżek lub upustów udzielonych po wystawieniu faktury pierwotnej. Konieczność jej wystawienia zachodzi też w wyniku popełnienia błędu. Dowiedz się więcej!

23 kwietnia 2024

Zmiana sposobu wykorzystywania samochodu osobowego a korekta VAT

Czy wiesz, jakie podatkowe konsekwencje niesie za sobą zmiana sposobu wykorzystywania samochodu osobowego w leasingu w kontekście ustawy o VAT? Sprawdź, kiedy występuje obowiązek skorygowania podatku naliczonego przy tego rodzaju zmianie.

23 kwietnia 2024

Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2024 roku - musisz to wiedzieć!

Przedsiębiorca w swojej firmie może zatrudnić pracowników w oparciu o różnorodne umowy. Począwszy od umowy o pracę, a skończywszy na umowach cywilnoprawnych. W zależności od rozmaitych aspektów, koszt całkowity zatrudnienia pracownika także jest zmienny.

23 kwietnia 2024

ZFŚS 2024 a podatek dochodowy – regulacje prawne

Przedsiębiorcy, mają obowiązek do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Są oni zobowiązanie do gospodarowania środkami ZFŚS zgodnie z przepisami. Przeczytaj artykuł i sprawdź jak wygląda kwestia ZFŚS 2024 a podatku dochodowego!

23 kwietnia 2024

Praca tymczasowa - co to jest i jakie są jej zasady?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych staje się coraz bardziej popularne. Na czym polega praca tymczasowa i jakie są jej ograniczenia? Jakie obowiązki ma pracodawca użytkownik? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!

23 kwietnia 2024

Wniesienie ZCP do fundacji rodzinnej na gruncie PIT i CIT

Wniesienie ZCP do fundacji rodzinnej stanowi coraz popularniejszą strategię sukcesji biznesowej i optymalizacji podatkowej. Jednak czy przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz fundacji rodzinnej rodzi skutki w podatkach dochodowych?

23 kwietnia 2024

Odstąpienie od umowy na odległość konsumenta a prawa sprzedawcy

Zakupy przez internet pozwalają kupującemu odstąpić od umowy w danym terminie i na oznaczonych warunkach. Czy sprzedawca może odmówić odbioru takiej przesyłki i kto tak naprawdę ponosi koszty, jeśli chodzi o odstąpienie od umowy na odległość? Sprawdź!

23 kwietnia 2024

Wymiana udziałów w spółkach a wyłączenie opodatkowania przychodów

Kodeks spółek handlowych nie reguluje wymiany udziałów. Biorąc pod uwagę prawo podatkowe sprawa ta wygląda inaczej. Przeczytaj i dowiedz się, jak wymiana udziałów w spółkach jest regulowana przez ustawy o podatkach dochodowych!

23 kwietnia 2024

Marketing prawniczy - czy można robić to legalnie?

Radcy prawni czy adwokaci mogą promować swoje usługi, jedynie w określonym zakresie. Jedni z nich mogą więcej, a drudzy mniej. Jak bezpiecznie prowadzić marketing prawniczy, aby nie nabawić się problemów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

23 kwietnia 2024

Zasiłek chorobowy a wykonywanie pracy przez przedsiębiorcę

Kiedy przedsiębiorcy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego? Czy przedsiębiorca pobierający zasiłek chorobowy może wykonywać działalność gospodarczą? W jakiej sytuacji przedsiębiorca traci prawo do świadczenia chorobowego? Przeczytaj w artykule!

23 kwietnia 2024

Jak wypełnić ZUS ZWUA? Omówienie druku krok po kroku

Druk ZUS ZWUA jest wypełniany w celu wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń lub zmian czy korekty danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń, które dotyczą kodu tytułu ubezpieczeń oraz jego rodzaju czy terminu powstania. Zobacz jak go wypełnić!

23 kwietnia 2024

Jak wypełnić tryb rozwiązania umowy oraz kody podstawy prawnej w ZWUA?

We wzorze deklaracji dotyczącej wyrejestrowania z ubezpieczeń jest dodana część dotycząca rozwiązania/wygaśnięcia stosunku pracy. Jakie dane się tam podaje? Co oznaczają kody podstawy prawnej w ZWUA? Przeczytaj artykuł i sprawdź to!

23 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów