0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Apteki internetowe – czy warto z nich korzystać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dzięki nabywaniu towarów przez internet, oszczędzamy nie tylko czas, lecz również pieniądze. Takie zakupy mają naprawdę wiele zalet i nic dziwnego, że aktualnie właściwie wszystko możemy bez trudu znaleźć on-line. Mimo wszystko apteki internetowe wzbudzają lekki niepokój. Często obawiamy się, że leki, które kupimy, będą pochodzić z nielegalnego źródła, przez co staną się zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto jednak wiedzieć, że wiele aptek internetowych działa całkowicie zgodnie z prawem i zakupy w nich nie są niebezpieczne. Należy jedynie zwracać uwagę na kilka istotnych szczegółów i nabywać wszystko bez obaw.

Apteki internetowe – dlaczego warto?

Przede wszystkim apteki internetowe to ogromna wygoda. Nie jest tajemnicą, że w stacjonarnych punktach kolejki są często naprawdę bardzo długie, a dodatkowo przebywają w nich osoby chore i roznoszące zarazki. Niejednokrotnie stania w nich po prostu nie da się ominąć, dlatego też tracimy mnóstwo czasu. Poza tym z tego samego powodu nie mamy możliwości dokładnego sprawdzenia składów oraz ulotek wszystkich leków, które zamierzamy kupić. Informacje oczywiście otrzymujemy od farmaceuty, jednak trudno wymagać, aby przedstawiał nam wszystkie wiadomości zawarte na opakowaniach. Apteka internetowa pozwala więc zaoszczędzić czas bądź wykorzystać jego nadmiar na szczegółowe przyjrzenie się kupowanym lekom. Dzięki temu mamy pewność, co nabywamy. Jeżeli dobrze wiemy, czego potrzebujemy, zakupy będą kwestią kilku minut.

Jak upewnić się, że apteki internetowe działają legalnie?

Klient chce mieć całkowitą pewność, że kupuje leki w sprawdzonym miejscu. Jakie informacje potwierdzają legalność e-apteki?

  1. Od 2015 roku każda legalnie działająca apteka internetowa musi posiadać logo wspólne dla wszystkich członków Unii Europejskiej. Kiedy w nie klikniemy, powinniśmy zostać przeniesieni na stronę Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, do rekordu danej apteki w ogólnym wykazie. Odnajdziemy tam dane placówki oraz zgłoszenie do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.

  2. Apteka powinna posiadać swój stacjonarny punkt odbioru, gdzie musi być zatrudniony profesjonalny personel. Jeżeli na stronie internetowej znajduje się dokładny adres tego miejsca oraz logo tradycyjnej placówki, nie musimy się martwić o to, jakiej jakości leki otrzymujemy.

  3. Apteka internetowa powinna posiadać telefoniczny dyżur ekspertów.

  4. E-apteka nie może być bezimienna. Na stronie powinny znajdować się nazwiska osób, które nią zarządzają.

  5. Warto sprawdzić, czy apteka posiada dane właściwego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Kiedy apteki internetowe powinny wzbudzić nasz niepokój?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakie leki są sprzedawane w takim miejscu. Przykładowo, jeżeli przy zakupie leków sprzedawanych na receptę, sprzedawca nie zażąda jej w e-aptece, lepiej poszukać innego punktu. Podobnie w przypadku, kiedy ceny są tak niskie, że w porównaniu z innymi aptekami internetowymi jest to po prostu niepokojące. Pamiętajmy, że leki refundowane muszą kosztować tyle samo w każdym miejscu, dlatego też sprawdźmy cenę w kilku sklepach. Jeżeli tylko poczujemy, że coś jest nie tak, po prostu nie kupujmy, udajmy się do apteki stacjonarnej lub poszukajmy innej strony.

Kiedy zrezygnować z zakupów w aptece internetowej?

Zrezygnujmy z nabywania leków w aptece internetowej, kiedy nie spełnia wcześniej wymienionych wymagań, a tym samym leki mogą pochodzić z nielegalnego źródła. Unikajmy też zakupów w niezaufanych miejscach, a już szczególnie nie nabywajmy nic od osób prywatnych. Nie mamy wówczas pojęcia, co tak naprawdę zawarte jest w lekach i czy nie zrobimy sobie krzywdy. Nad zakupami warto również zastanowić się w przypadku leków refundowanych. Będą kosztować dokładnie tyle samo w aptece stacjonarnej, a w internecie dodatkowo zapłacimy za przesyłkę.

Zakupy w Internecie są naprawdę wygodne, pozwalają oszczędzić czas i pieniądze, jednak podczas kupowania leków pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo. W związku z tym kupujmy tylko w zaufanych i sprawdzonych miejscach. Nie warto obawiać się leków w e-aptekach, jednak mimo wszystko powinniśmy dokładnie skontrolować miejsce nabywania. Tylko wtedy będziemy w pełni przekonani, że nie stanie się nic nieprzewidzianego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów