Gotowanie to moda, która opanowała cały świat. Nie kojarzy się już z zestresowaną kurą domową, a z ludźmi pełnymi pasji i pomysłów. Od ilości blogów o gotowaniu czy pieczeniu można dostać bólu głowy, a wariacji na temat każdej potrawy nie sposób zliczyć. Komu zawdzięczamy tę smaczną rewolucję? Na pewno duży wpływ na kształtowanie się kulinarnej świadomości mają sławni kucharze i restauratorzy. Ich programy telewizyjne oglądają miliony ludzi. To właśnie oni udowodnili, jakkolwiek zabiegany by człowiek nie był - przygotowanie pysznego dania nie jest skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu.
Gordon Ramsay, postrach wszystkich kucharzy
Ramsay to najbardziej rozpoznawalny kucharz/restaurator na świecie. Ma sieć swoich restauracji na całym globie, a także prowadzi całą masę programów - od “Hell’s Kitchen”, gdzie najlepsi szefowie kuchni walczą o wymarzoną posadę po “Kitchen Nightmares”, gdzie Gordon, tak jak u nas Magda Gessler, ratuje skazane na porażkę restauracje. Oprócz tego prowadzi programy kulinarne, był także w jury “Master Chefa”. Wydał mnóstwo książek kucharskich, które zaliczają się do brytyjskich klasyków. Według magazynu Forbes, jest najlepiej zarabiającym kucharzem na świecie. Jego roczny dochód wynosi prawie 40 mln dolarów!
Co czyni Ramsaya takim popularnym? Trzeba przyznać, że to wyjątkowa osoba. Jest bardzo bezpośredni, uwielbia przeklinać i niektórzy nawet twierdzą, że obrażanie ludzi sprawia mu przyjemność. W jego programie “Kitchen Nightmares” nie raz prawie doszło do rękoczynów między Ramsayem a innymi restauratorami. Natomiast w “Hell’s Kitchen” dorośli mężczyźni potrafili wybiec z płaczem z kuchni po monologu Gordona. Z drugiej jednak strony daje się poznać jako bardzo sprawiedliwy i pomocny człowiek. Twardziel z miękkim sercem - jak tu takiego nie kochać?
Jamie Oliver na straży zdrowego jedzenia
Plan Jamiego to wyplewić z nawyków żywieniowych Brytyjczyków (jak i całego świata) fast foody. W swoich programach i publikacjach skupia się przede wszystkim na tym, że można jeść zdrowo, nie wydając fortuny i nie spędzając w kuchni całego dnia. Jedne z jego najpopularniejszych wydawnictw to “Jamie Comfort’s Food”, gdzie udowadnia, że z resztek można stworzyć prawdziwą ucztę i “Jamie's 15-Minute Meals”, w której znajdzie się najciekawsze przepisy na dania do zrobienia w 15 minut.
Jednak to właśnie dzięki swojej walce z otyłością został doceniony przez światowe media, a także przez rząd Wielkiej Brytanii. Został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz mianowano go honorowym członkiem Królewskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Założył organizację pozarządową “Ministry of Food”, która zajmuje się nauką zdrowego odżywiania w szkołach. Wywalczył miliony funtów na dotacje na budowanie stołówek w placówkach oświaty. Przy tym jest niezwykle sympatycznym i pełnym energii człowiekiem, który inspiruje do działania.
Anthony Bourdain i Rock&Roll
Kolejny Brytyjczyk na liście. Uwielbiany przez miliony fanów na świcie, z czego przynajmniej połowa to zakochane w nim kobiety. Prawdziwym bestsellerem okazała się pierwsza książka Anthony’ego “Kill grill”, gdzie nie tylko opowiada o ciężkiej pracy szefa kuchni, ale o kulisach życia gastronomicznego światka - przepełnionego seksem i narkotykami. Historia okazała się być na tyle ciekawa, że na jej podstawie nakręcono serial, a Anthony’ego zagrał Bradley Cooper.
Obecnie Anthony Bourdain prowadzi program “No reservations”, w którym jeździ po świecie, a tubylcy oprowadzają go po swojskich miejscach, nawet w najbardziej turystycznych miastach. Oczywiście w programie nie brakuje żartów tylko dla dorosłych i wielu przekleństw, ale Bourdain właśnie taki jest. Lubi zapalić, wypić dużo alkoholu i zjeść smażonego pająka w Tajlandii. Słynie także z ciętych uwag w stronę swoich kolegów po fachu, ale to temat na zupełnie inny artykuł.
Apetyczna Nigella Lawson
Trzeba przyznać, że w kategorii najlepszych i najsławniejszych kucharzy zdecydowaną mniejszością są kobiety. Jednak Nigella to wyjątkowa pani, której seksapilu pozazdrościłyby top modelki. Swoją karierę zaczynała jako dziennikarka, później zajęła się krytyką kulinarną. Dopiero Ed Victor, znany agent literacki, namówił ją, aby napisała książkę. Podobno zrobiło na nim wrażenie to, jak Nigella mówi o jedzeniu. “Jak jeść” okazało się strzałem w dziesiątkę, później było już tylko lepiej - kolejne wydawnictwa i programy telewizyjne zainteresowały się Lawson.
Na Nigellę przyjemnie się patrzy - jest ładną kobietą o kobiecych kształtach, zawsze kusząco podkreślonych przez swoje ubrania. Krytycy twierdzą nawet, że tylko jej seksowny wygląd jest gwarantem wysokiej oglądalności. Dietetycy także przestrzegają przed przepisami Nigelli, które według norm żywieniowych są zdecydowanie za tłuste. Jednak ludzie gotujący według jej przepisów bronią Nigelli, ponieważ dania nie są skomplikowane i poradzi sobie z nimi nawet laik. Lawson tymczasem nie przejmuje się specjalnie swoimi przeciwnikami. Bo czym tu się przejmować, jeżeli praktycznie wszystko, za co się weźmie od razu jest skazane na sukces?
Karol Okrasa - dobry, bo Polski
Ten niezwykle sympatyczny kucharz/restaurator jest ulubieńcem Polaków. Zasłynął z programu “Kuchnia z Okrasą”. Jego życiorys jest niezwykle imponujący - wiedzę zdobywał w takich miejscach jak Jan III Sobieski Hotel czy Hotel Bristol (był najmłodszym szefem kuchni w historii tego miejsca). Jest współzałozycielem Fundacji Klubów Szefów Kuchni, która ma na celu propagowanie idei kultury stołu - zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego restauracja Platter została wyróżniona w przewodniku Michellin. Okrasa czerpie bardzo dużo z tradycyjnej kuchni polskiej, starając jej się nadać nowoczesny smak, dzięki czemu dania są lżejsze i mniej kaloryczne.
Kampania Lidla, w której wziął udział razem z Pascalem Brodnickim została bardzo pozytywnie przyjęta. Co tydzień, obaj kucharze przygotowywali dania z aktualnej oferty Lidla. Ideą były oczywiście zdrowe, ale też proste i niedrogie potrawy. Każdy przepis okraszony był komentarzem współpracującej z kucharzami dietetyk. Oprócz tego, Karol Okrasa jest często wyróżniany, zdobył nagrodę między innymi za osobowość kulinarną roku czy najbardziej uzdolnionego szefa kuchni. Przy tym wszystkim pozostaje bardzo skromną osobą.