Naturalną sprawą jest fakt, że po kilku latach regularnego użytkowania komputer staje się coraz wolniejszy. Nie licząc starzejących się komponentów, na co nie mamy wpływu, możemy zadbać o to, by mieć szybki komputer.
Niczym dziwnym nie jest obecnie fakt, że sprzęt elektroniczny, który kupujemy dzisiaj, za jakiś czas jest już przestarzały. Jeśli jednak odpowiednio zadbamy o własne sprzęty elektroniczne, mogą one spełniać swoje podstawowe funkcje dużo dłużej - przyczyną części problemów jest nieprawidłowa obsługa.
Komputer - niezależnie od tego, czy stacjonarny, czy przenośny - w dalszym ciągu jest podstawowym oknem na świat. Spędzamy przed nim mnóstwo czasu w pracy, a także po godzinach. Warto zatem, abyśmy zadbali o jego stan.
Nie instalujmy niepotrzebnych aplikacji...
Im więcej nieprzydatnych programów i aplikacji wgramy na nasz komputer, tym gorzej. Starajmy się instalować tylko te, z których na pewno będziemy korzystać lub które są potrzebne do codziennego użytku. Rozważnie wybierajmy portale, z których je ściągamy i starajmy się zawsze wybierać te zaufane. Dobrym pomysłem jest podzielenie dysku na partycje i instalowanie programów na tej, na której nie ma systemu operacyjnego.
... a podczas instalacji bądźmy uważni
Większość instalatorów wykorzystuje niewiedzę i nieuwagę użytkowników, wgrywając dodatkowe programy, które obciążają pamięć komputera. Akceptując warunki instalacji, warto więc czytać, co potwierdzamy i starać się odznaczać wszystkie niepotrzebne usługi, takie jak te związane z dodatkową przeglądarką internetową czy toolbarem. Kilka takich procesów jest w stanie całkowicie spowolnić komputer.
Szybki komputer a niepotrzebne usługi
Podczas startu systemu uruchamiane są specjalne usługi systemu Windows, których większość nie są nam potrzebne podczas codziennej pracy. Warto je wyłączyć za pomocą panelu sterowania, aby nie obciążały niepotrzebnie pamięci RAM. Aplikacje, z których na pewno możemy zrezygnować, to między innymi logowanie do sieci, posłaniec czy usługa raportowania błędów.
Kontrolujmy autostart
Nie wszystkie aplikacje, które mamy na swoim dysku twardym muszą uruchamiać się ze startem systemu i działać w tle. Znacznie obciąża to nasz sprzęt, a nie odnosimy z tego żadnych wymiernych korzyści. Starajmy się wyłączać takie usługi, jeżeli ich nie potrzebujemy.
Opróżniajmy kosz
Z pozoru tak nieistotna rzecz jak przepełniony kosz może znacznie obniżyć wydajność naszego komputera. Starajmy się raz na miesiąc przejrzeć to, co wyrzuciliśmy, i niepotrzebne pliki usunąć na stałe. Zaoszczędzimy dzięki temu rozwiązaniu sporo przestrzeni na dysku.
Regularnie czyśćmy system, aby mieć szybki komputer
Starajmy się regularnie skanować komputer za pomocą programu antywirusowego. Warto także zainstalować dobry firewall. Co jakiś czas dobrze jest też usunąć z dysku niepotrzebne pliki, wyczyścić pliki tymczasowe lub uruchomić defragmentację dysku twardego. Jeżeli będziemy dokonywać tego regularnie, nie będziemy mieć problemów z szybkością sprzętu.
Zadbajmy także o rejestr systemu
Przy okazji regularnego czyszczenia i defragmentacji dysku warto także zadbać o czyszczenie rejestru systemu. W tym przypadku, o ile sami nie mamy w tym zakresie doświadczenia, możemy skorzystać z pomocy znajomego informatyka czy przeznaczonych do tego profesjonalnych programów.
Tych kilka prostych wskazówek na szybki komputer może umożliwić nam długą satysfakcję z prędkości naszego komputera. Często bywa bowiem tak, że to nie usterki sprzętowe, a zaśmiecony system powoduje najczęstsze awarie i niekontrolowane spowolnienie naszego sprzętu.