0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Klasyka horroru, którą koniecznie musisz zobaczyć

Wielkość tekstu:

Horror to specyficzny gatunek filmowy, przyciąga nas do nich bowiem… strach i towarzysząca mu adrenalina. Wielbiciele tego rodzaju produkcji cenią sobie ciarki na całym ciele, pewien dyskomfort i sprawienie, że zejście do piwnicy staje się wyzwaniem. Jeżeli horror to twój ulubiony gatunek i po prostu lubisz się bać, z pewnością widziałeś już wiele tego rodzaju filmów. Czy na Twojej liście znalazła się klasyka horroru? Sprawdź nasze zestawienie 5 kultowych filmów grozy i przekonaj się, czy znasz je wszystkie!

Klasyka horroru - Psychoza

Psychoza z 1960 roku jest jednym z najbardziej znanych filmów Alfreda Hitchcocka – prawdziwego mistrza suspensu. Hitchcock jak nikt inny potrafił trzymać widza w ciągłym napięciu. Nie inaczej jest w przypadku Psychozy. Co prawda film jest właściwie thrillerem, jednakże nie zmienia to faktu, że jako film grozy - klasyka horroru spisuje się doskonale. To właśnie z niego pochodzi słynna scena pod prysznicem, znana nie tylko osobom, które wgłębiają się w historię gatunku.

Film jest o tyle ciekawy, że tak naprawdę nie od początku jasne jest z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Zostaje nam bowiem przedstawiona bohaterka, Marion, która ucieka z walizką ukradzionych pieniędzy w bliżej sobie nieznanym kierunku. Koniec końców zatrzymuje się w pensjonacie Normana Batesa. Czy to dobry, godny zaufania człowiek i czy pomoże młodej kobiecie? Pamiętajmy, że w dobrze skonstruowanych filmach grozy nic nie jest takie, jakie nam się początkowo wydaje…

Egzorcysta - horror godny obejrzenia

Z pewnością Egzorcysta to klasyka horroru godna zobaczenia. Każdy fan horrorów musi go zobaczyć. Egzorcyzmy to niewątpliwie jeden z najciekawszych tematów poruszanych w takich produkcjach. Wzbudzają bowiem niepewność, lęk, często bardzo mocno podkreśla się fakt, że przedstawione sytuacje miały miejsce naprawdę, więc obraz jest zupełnie inaczej odbierany. Trudno tutaj dyskutować o prawdziwości takiej tezy, jedno z pewnością trzeba przyznać – wiele dobrych horrorów opiera się na tego typu wydarzeniach.

Egzorcysta to horror z 1973 roku, opowiadający o opętaniu 12-letniej Regan. Nie da się powiedzieć, że straszy tak samo jak kiedyś, ponieważ efekty specjalne są oczywiście przestarzałe, jednakże przypomnijmy, że film powstał w latach 70. I chociaż krew bardziej przypomina sos pomidorowy ze śmietaną, a fakt, że wymioty były po prostu zieloną zupą, jest bezsprzeczny, horror nadal wzbudza strach, choć dawniej powodował momentami nawet histerię. W kinach na seansach musieli znajdować się ratownicy medyczni. Ludzie mdleli i mieli mdłości.

Niektóre sceny są tak kultowe, że do dzisiaj pojawiają się w innych produkcjach, a filmów podobnych do Egzorcysty powstało naprawdę mnóstwo. Mimo nowoczesnych efektów nie każdy potrafi mu dorównać. Z pewnością jest to klasyka horroru i warto mu się przyjrzeć.

Omen a klasyka horroru

Wśród wielu ludzi oglądających horrory można usłyszeć stwierdzenie, że najstraszniejszymi ich bohaterami są… dzieci. Sam przyznaj - czy dziecko spotkane nocą na cmentarzu lub na poboczu drogi nie zrobiłoby na tobie niesamowitego wrażenia? A czy zwróciłbyś uwagę na spacerującego dorosłego? Właśnie…

Dlatego też dzieci często stają się bohaterami horrorów. Jednym z najpopularniejszych przerażających młodych ludzi jest z pewnością Damien – główny bohater filmu grozy pt. Omen.

Żona amerykańskiego dyplomaty rodzi martwe dziecko. Mąż zdaje sobie jednak sprawę, jak bardzo chciała mieć potomstwo i jakim to będzie dla niej ciosem. Dlatego decyduje się w tajemnicy zaadoptować znajdującego się w tym samym szpitalu osieroconego chłopca, którego matka zmarła w trakcie porodu. Nie ma jednak świadomości, że ich przyszły syn nie jest zwykłym dzieckiem.

W ich życiu zaczyna dziać się coś niepokojącego, w niewyjaśnionych okolicznościach umierają ludzie, a wszystko prowadzi do pozornie niewinnego chłopca. Już wkrótce okaże się, że blizna przedstawiająca trzy szóstki, znajdująca się pomiędzy włosami dziecka, wcale nie jest przypadkowa…

Omen to klasyka horroru i pierwsza część opowieści o Damienie. Powstały kolejne filmy przedstawiające następne etapy jego życia. Warto zobaczyć je wszystkie.

Popularny horror - Duch

Duch to jeden z najpopularniejszych b, które powstały w latach 80., nie tylko z powodu niewyjaśnionych sytuacji, jakie działy się poza planem.

Podobnie jak w Egzorcyście efekty specjalne współcześnie mogą się wydawać nam nieco zabawne i niepasujące do gatunku, jednak opowieść o nadprzyrodzonych siłach naprawdę wciąga.

Rodzina Freelingów nie zdaje sobie sprawy, że ich dom został zbudowany na starym indiańskim cmentarzysku. Najmłodszy członek rodziny, mała Carol Anne, szybko jednak zauważa, że nie są w tym miejscu sami. Kiedy zostaje porwana przez duchy, rodzice robią wszystko, aby odzyskać swoje dziecko. Z pomocą przychodzą parapsycholodzy.

To, co jest z pewnością bardzo ciekawe, to fakt, że akcja rozpoczyna się właściwie już od samego początku. Ileż to powstało horrorów, w których pierwsza straszna scena pojawia się po upływie kilkudziesięciu minut? To idealna pozycja dla niecierpliwych.

Klasyka horroru - Carrie

O tym, że Stephen King jest mistrzem horroru, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Nic więc dziwnego, że ekranizacja jego powieści Carrie, którą nakręcono w 1976 roku, stała się prawdziwym hitem. Czy jest ktoś, kto nie kojarzy kultowej sceny, w której na tytułową bohaterkę zostaje wylany kubeł świńskiej krwi? Warto tutaj podkreślić świetnie zagraną główną rolę. Sissy Spacek wydaje się idealną osobą do pokazania takiej osobowości, ponieważ zrobiła to niesamowicie.

Horror opowiada o nastolatce Carrie, która posiada nadprzyrodzone zdolności. Zdaje sobie o nich sprawę wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki i choć początkowo jest nimi przerażona, z czasem uczy się je kontrolować. Nie wszystko jednak można przewidzieć, a złość potrafi wiele zniszczyć…

Czy warto poświęcić czas na klasykę gatunku, choć efekty specjalne i wykonanie mogą nie zwalić nas z nóg? Oczywiście! Filmy cechuje przede wszystkim niesamowity nastrój, którego często nie znajdujemy w horrorach nam współczesnych. Klasyka horroru zainteresuje niejednego miłośnika gatunku - z pewnością warto ją znać!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów