0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy możliwa jest korekta faktury korygującej?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czy kontrahent może mi wystawić korektę do faktury korygującej?

Irena, Łódź

Przepisy nie zawierają zastrzeżeń co do liczby możliwych korekt faktury. W związku z tym nie ma przeszkód, by dany dokument został skorygowany kilkukrotnie. Istotne jest jedynie to, by ostateczna transakcja została udokumentowana we właściwy sposób. Należy jednak mieć na względzie, że korekta faktury korygującej powinna prezentować rzeczywisty przebieg transakcji. 

Czym jest faktura korygująca?

Faktura korygująca to ustawowe narzędzie służące do korekty niektórych elementów (danych) występujących w wystawionej fakturze pierwotnej wobec niektórych zaistniałych okoliczności skutkujących obowiązkiem skorygowania błędnych elementów faktury pierwotnej.

Podstawową kwestią w związku z wystawieniem faktury korygującej jest wystawienie (istnienie) faktury pierwotnej, do której będzie się odnosić faktura korygująca.

Zgodnie z art. 106j ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

  • podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie;
  • dokonano podatnikowi zwrotu towarów i opakowań;
  • dokonano nabywcy zwrotu całości lub części zapłaty w sytuacji wpłaty zaliczki, przedpłaty na poczet przyszłej dostawy towarów lub świadczenia usług;
  • stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury

– podatnik wystawia fakturę korygującą.

Elementy faktury korygującej

Jakie elementy powinna zawierać faktura korygująca? Elementy te przedstawiono w poniższej tabeli.

Obligatoryjne elementy faktury korygującej

Lp.

Element faktury korygującej

1.

Data wystawienia faktury korygującej

2.

Numer kolejny faktury korygującej

3.

Data wystawienia faktury pierwotnej, do której wystawiana jest faktura korygująca

4.

Numer kolejny faktury pierwotnej, do której wystawiana jest faktura korygująca

5.

Imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy z faktury pierwotnej

6.

NIP sprzedawcy i nabywcy z faktury pierwotnej

7.

Nazwa (rodzaj) towaru lub usługi z faktury pierwotnej objętych korektą

8.

Numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca, z wyjątkiem faktur korygujących wystawianych do faktur, dla których nie został nadany numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur

9.

Jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania VAT lub kwoty podatku VAT należnego – odpowiednio kwota korekty podstawy opodatkowania VAT lub kwota korekty podatku VAT należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku VAT i sprzedaży zwolnionej z opodatkowania VAT

10.

W przypadkach innych niż wskazane w pkt 9 – prawidłowa treść korygowanych pozycji

Należy dodać, że faktura korygująca może zawierać:

  • wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo „KOREKTA”,
  • przyczynę korekty.

Warto dodać, że na mocy art. 106j ust. 3 ustawy o VAT w sytuacji, gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, może wystawić fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, która:

  • zawiera dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnoszą się udzielany opust lub udzielana obniżka;
  • może nie zawierać nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą – w przypadku gdy korekta dotyczy wszystkich dostaw towarów i świadczonych usług.

Co więcej, fakturę korygującą fakturę ustrukturyzowaną wystawia się wyłącznie w postaci faktury ustrukturyzowanej.

Korekta faktury korygującej

Ustawodawca nie wykluczył możliwości wystawienia kolejnej faktury korygującej. Niemniej podatnik powinien pamiętać, że faktura korygująca wystawiana jest zawsze do faktury pierwotnej.

Natomiast musi być ona wystawiona w taki sposób, aby skorygować różnicę, która została do poprawienia pomiędzy fakturą pierwotną a fakturą korygującą. Więc pomimo tego, że kolejna faktura korygująca odnosi się do danych zawartych na fakturze pierwotnej, musi uwzględniać zmiany zainicjowane przez wszystkie poprzednie faktury korygujące.

Oczywiście faktura korygująca musi zawierać wszystkie podstawowe dane przewidziane ustawą o VAT (wymienione w powyższej tabeli).

Tak więc przepisy ustawy o VAT nie zabraniają wystawienia drugiej i kolejnej faktury korygującej. Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna z 4 sierpnia 2014 roku (sygn. ITPP3/443-234/14/MD) zachowująca swoją aktualność także dzisiaj, w której Izba Skarbowa w Bydgoszczy stwierdza, że: „[…] Opierając się na art. 106j ust. 2 ustawy o VAT, Spółka uważa, że ma możliwość wystawienia kilku faktur korygujących do jednej faktury sprzedaży, jeżeli istnieje podstawa do ich wystawienia.

Ustawodawca – zdaniem Spółki – nie przewidział możliwości wystawiania faktury korygującej do faktury korygującej wystawionej wcześniej, a zgodnie z art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawodawca wymaga odwołania się na fakturach korygujących do danych zawartych na fakturze, której dotyczy faktura korygująca. Zatem w przypadku, kiedy faktura korygowana jest wielokrotnie, na wystawionej fakturze korygującej niezbędnym elementem jest odniesienie się do faktury pierwotnej.

Zdaniem Spółki podstawą do wystawienia faktury korygującej do faktury sprzedaży jest zarówno udzielenie rabatu potransakcyjnego, jak i zwrot towarów. Spółka, opierając się na ust. 2. art. 106j ustawy o VAT, uważa, że w przypadku zwrotu towarów po udzieleniu rabatu udokumentowanego fakturą korygującą w treści wystawionej faktury korygującej dokumentującej zwrot towaru należy odwołać się do faktury pierwotnej. Spółka stoi na stanowisku, że kolejna faktura korygująca powinna odnosić się w treści do faktury pierwotnej, a nie poprzedzającej ją faktury korygującej.

Zatem Spółka, wystawiając kolejną fakturę korygującą, dokumentującą zwrot towaru, powinna powoływać się w treści na pierwotną fakturę sprzedaży, a nie na poprzednią fakturę korygującą, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych przez uprzednio wystawioną korektę. Faktury korygujące wystawia się bowiem w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży.

Stanowisko Spółki – w jej ocenie – potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 17 października 2012 nr IPTPP4/443-467/12-5/ALN, w której stwierdzono, że »Gdy kolejna faktura korygująca zmienia tę samą pozycję faktury VAT jak poprzednia, to należy uwzględnić skorygowane już wcześniej dane, gdyż ostatnia faktura korygująca odzwierciedla aktualny stan i cenę towaru. Należy wskazać, iż jeśli faktura korygowana jest wielokrotnie, na kolejnych fakturach powinien być wskazany numer i data faktury pierwotnej. W świetle powyższego w przypadku wystawienia faktury korygującej dokumentującej zwrot towarów dokonany po wystawieniu zbiorczej faktury korygującej Wnioskodawca powinien wystawić kolejną fakturę korygującą, odnosząc się do pierwotnej faktury VAT dokumentującej sprzedaż, uwzględniając wystawione wcześniej faktury korygujące. Kolejna faktura korygująca winna uwzględniać wartości rabatów wynikające z wystawionej wcześniej zbiorczej faktury korygującej«. Zważywszy na powyższe, Spółka wniosła o potwierdzenie, że w przypadku wystawienia kolejnej faktury korygującej dokumentującej zwrot towaru do skorygowanej wcześniej z tytułu udzielenia rabatu faktury sprzedaży na kolejnej korekcie musi być wskazany numer i data wystawienia faktury pierwotnej oraz muszą zostać uwzględnione skorygowane już wcześniej dane (udzielony rabat), gdyż ostatnia faktura korygująca odzwierciedla aktualny stan i cenę towaru. […]”.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów