Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Niedoczynność tarczycy – jak ją rozpoznać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Często ignorujemy zły nastrój, spadki koncentracji czy ciągłe zmęczenie, jeżeli nic nas nie boli. Uważamy wtedy, że po prostu żyjemy zbyt szybko i pracujemy za dużo, dlatego wszystko odbija się na naszym samopoczuciu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją schorzenia niosące ze sobą wiele objawów, których teoretycznie nie wiązalibyśmy z żadną chorobą. Niedoczynność tarczycy jest jednym z takich przypadków.

Niedoczynność tarczycy czy depresja?

Niedoczynność tarczycy ma objawy podobne do tych, które odczuwają osoby cierpiące m.in. na depresję. Mowa tutaj o złym nastroju, ciągłym pragnieniem snu, problemach z koncentracją i pamięcią, chronicznym zmęczeniu, nieco powolnym trybie życia czy obniżonym libido oraz słabszym apetycie. Jeżeli dopadają nas takie dolegliwości, zbadajmy krew pod kątem niedoczynności tarczycy. Przy odpowiednim leczeniu obniżony nastrój zniknie i poczujemy się znacznie lepiej. Możemy żyć w przeświadczeniu o tym, że mamy po prostu gorszy okres, jednak nieleczona choroba sprawi, że będziemy czuć się jeszcze gorzej. Udajmy się do lekarza rodzinnego, który z pewnością podpowie nam, jakie badania krwi powinniśmy wykonać, by upewnić się, co nam jest.

Niedoczynność tarczycy - inne objawy

Choć każdy organizm reaguje na różne schorzenia inaczej, najczęściej niedoczynność tarczycy sprawia, że zwiększa się waga ciała. Tyjemy, mimo że tak naprawdę odżywiamy się i prowadzimy taki sam tryb życia, jak przed chorobą. Dodatkowo sygnałem alarmującym o niedoczynności mogą być wypadające w dużych ilościach włosy. Jeżeli zmienia nam się głos i zdaje się, że ciągle mamy chrypkę – to również może być wspomniane schorzenie. Sprawia też, że zaokrągla się twarz, czasami pojawia się drugi podbródek.

Jest ci ciągle zimno? Nawet kiedy dni są upalne, możesz siedzieć pod kocem? To również może oznaczać, że z twoją tarczycą coś się dzieje. Zwróć również uwagę na swoją skórę. Nagle stała się przesuszona? Kolana i łokcie wyglądają jak brudne? Każdy z tych czynników kwalifikuje się jako objaw niedoczynności tarczycy.

Czy to na pewno niedoczynność tarczycy?

Rzadko zdarza się tak, że wstępuje u nas każdy objaw choroby, jak już wspomniano, organizmy reagują indywidualnie i tym samym osoby z niedoczynnością tarczycy mogą schudnąć lub mieć problemy ze snem. Jeżeli jednak dopadają nas przypadłości, które wydają nam się jednoznaczne z opisanym problemem – sprawdźmy to i nie zwlekajmy. Przede wszystkim dlatego, że leczenie niweluje właściwie wszystkie objawy. Jeżeli jednak wyniki są w porządku i lekarz potwierdza, że nie jest to niedoczynność tarczycy, nie upierajmy się, a już na pewno nie leczmy się na własną rękę. Wymienione symptomy mogą występować również w przypadku innych chorób. Najważniejsze, aby ich nie ignorować i zadbać o swoje zdrowie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów