0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Norwegia okiem turysty: co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wycieczka do Norwegii będzie zdecydowanie doskonałym pomysłem. Kraj jest naprawdę piękny, a przyroda zapiera dech w piersiach. O każdej porze roku można znaleźć ciekawe miejsca i zajęcia. Należy jednak pamiętać, że do wyjazdu trzeba się dobrze przygotować.

Dokumenty niezbędne przy wjeździe do Norwegii

Planując wakacje, należy przede wszystkim sprawdzić, jakich dokumentów potrzebujemy, aby bez problemu przebyć granicę. W Norwegii będzie to aktualny paszport lub dowód osobisty, ponieważ obywateli Polski obowiązują zasady Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz strefy Schengen. Warto zwrócić uwagę na stan swoich dokumentów, ponieważ nieczytelne dane mogą sprawić, że nie zostaniemy wpuszczeni na terytorium tego państwa.

Innym, bardzo istotnym elementem jest czas pobytu. Jeżeli udajemy się do Norwegii turystycznie, kraj możemy zwiedzać najdłużej przez 3 miesiące. W innym przypadku konieczne jest zezwolenie na pobyt. Co ważne, aby wjechać do tego państwa, nie musimy posiadać określonej, minimalnej sumy pieniędzy, należy jednak wiedzieć, że posiadanie kwoty powyżej 25 tys. NOK należy zgłosić służbom celnym.

Samochodem przez Norwegię

Wycieczki własnym lub wynajętym samochodem są z pewnością niezwykle wygodne, jeżeli więc decydujemy się na prowadzenie pojazdu, warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w Norwegii. Przede wszystkim możemy bez problemu posługiwać się polskim prawem jazdy. Przestrzeganie przepisów nam się opłaci, ponieważ kary są naprawdę wysokie. Przykładowo mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 9000 NOK, czyli  ponad 4 tys. zł! Nietrudno jest również stracić prawo jazdy za zbyt szybką jazdę.

Jeżeli wyruszamy w podróż po Norwegii, powinniśmy wiedzieć, że światła mijania mają być włączone przez cały rok. Dzieci, także niemowlęta, muszą siedzieć w specjalnie dostosowanych fotelikach, a wszyscy pasażerowie bezwzględnie przestrzegać obowiązku zapinania pasów. W czasie zimy konieczna jest wymiana opon, w przeciwnym razie policja może wstrzymać jazdę do czasu, kiedy postąpimy zgodnie z przepisami.

Norwegia - ceny jedzenia i alkoholu 

Istnieje przekonanie, że Norwegia jest drogim krajem. Przede wszystkim mamy do czynienia z bardzo bogatym państwem, a co za tym idzie, ceny nie są niskie. Przeciętny Norweg ma wysokie zarobki, do których dostosowane są koszty wszelkich towarów i usług. Jak prezentują się średnie ceny podstawowych produktów?

  • chleb – 25 NOK (w przeliczeniu ok. 11 zł)

  • jajka 10 szt. – 26 NOK (ok.12 zł)

  • masło – 20 NOK (ok. 9,30 zł)

  • mleko 1l – 16 NOK (ok. 7,40 zł)

  • woda 1l – 15 NOK (ok. 6,90 zł)

  • szynka 1kg – 200 NOK (ok. 92 zł)

Jeżeli w czasie urlopu będziemy mieli ochotę na alkohol, za piwo zapłacimy średnio 25 NOK (ok. 12 zł), wino kosztuje 115 NOK (ok. 53 zł) a wódka 245 NOK (ok. 113 zł). Natomiast papierosy to wydatek rzędu ok. 100 NOK za paczkę (ok. 46 zł).

Warto przy tym mieć świadomość, że tygodniowy pobyt w hotelu (pokój dla 2 osób) wynosi ok. 5500 tys. zł. Z punktu widzenia statystycznego Polaka takie ceny są naprawdę wysokie!

Wycieczka do Norwegii: czy warto?

Nie da się ukryć, że Norwegia jest drogim państwem i ceny są naprawdę wysokie, jednak jeżeli nie do końca zależy nam na luksusie, istnieje bardzo dużo możliwości tańszego podróżowania. Z prawidłowo rozplanowanym budżetem z pewnością poradzimy sobie finansowo i nic nie zakłóci podziwiania piękna Norwegii. Pogoda płata figle i nawet latem możemy zmarznąć, lecz mimo wszystko zdecydowanie warto odwiedzić ten kraj, ponieważ widoki i przeżycia są niezapomniane. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów