Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

NSA pracuje nad komputerem kwantowym

Washington Post napisał, że amerykańska National Security Agency (NSA) pracuje nad superkomputerem wykorzystującym mechanikę kwantową, który ma w przyszłości łamać skomplikowane szyfry. Informacje te mają pochodzić od Edwarda Snowdena, przebywającego w ramach azylu w Rosji analityka, wsławionego ujawnieniem tajnych działań amerykańskich służb. Według gazety, komputer kwantowy jest projektowany w ramach projektu Przenikanie Twardych Celów, mającego budżet w wysokości 79,7 mln dolarów.

Dziwne zasady mechaniki kwantowej

Technologia, którą miałby wykorzystywać sprzęt NSA, opiera się na trudnej do zrozumienia dla laików mechanice kwantowej. W świecie atomów i elektronów wszystko wygląda inaczej niż w rzeczywistości makro. Najlepszym przykładem na opisanie kuriozów, jakie pojawiają się w tej dziedzinie, jest elektron, który według standardowego modelu uczonego w szkołach, lata wokół jądra atomu jak planeta dookoła słońca. Naprawdę jest inaczej - istnieje tylko pewne prawdopodobieństwo zaistnienia danej pozycji elektronu. W nienaruszonym (nieobserwowanym przez badacza) układzie elektron znajduje się we wszystkim miejscach jednocześnie. Dopiero przy akcie obserwacji zasady mechaniki kwantowej przestają działać - można wtedy określić jego dokładne położenie.

Bity i kubity

Co to oznacza dla komputerów? Przede wszystkim ogromne zwiększenie ich mocy. Standardowe procesory funkcjonują na bazie systemu binarnego - dane można zapisać jako bity o wartościach 1 albo 0. W przypadku zastosowania nowej technologii kubity (kwantowe bity) będą mogły przyjmować jednocześnie obie wartości. Kubity mają w teorii mieć możliwość reprezentowania wszystkich liczb pomiędzy 1 i 0, co pozwoli na prowadzenie błyskawicznych obliczeń. Wdrożenie mechaniki kwantowej w świat komputerów umożliwi łamanie każdego szyfru. I dlatego właśnie NSA inwestuje w takie rozwiązania - dysponując pierwszym prawdziwym (dotąd pojawiały się niepełnoprawne maszyny) komputerem kwantowym, zdobędzie ogromną przewagę nad resztą świata.

Komputer kwantowy - nie tak szybko

Naukowcy twierdzą jednak, że na takie maszyny trzeba jeszcze będzie długo poczekać. Przeszkód przy ich tworzeniu jest wiele - najważniejsza z nich to kwestia utrzymania kubitów w tzw. superpozycji, czyli w stanie, w którym reprezentują one jednocześnie 0, 1 oraz wszystkie liczby pomiędzy. Jest to trudne, gdyż - jak wspomniano wcześniej - przy akcie obserwacji kruchy kwantowy świat rozsypuje się i do głosu dochodzi tradycyjna, newtonowska mechanika. Badaczom z kanadyjskiego Burnaby udało się poczynić znaczne postępy w tej kwestii, utrzymując schłodzone atomy fosforu w stanie superpozycji przez trzy godziny. W temperaturze pokojowej osiągnięto wynik 39 minut, co jest bardzo optymistyczną przesłanką na przyszłość. Pytanie tylko, czy komputery kwantowe będą służyły dobru ludzkości, czy jednak staną się tylko potężną bronią w rękach rządowych służb.