0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wycieczki z dreszczykiem: najciekawsze opuszczone miejsca świata

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Opuszczone miejsca zachwycają, ludzie chcą  je poznać, szczególnie kiedy wyglądają one dokładnie tak, jak w momencie, gdy przestawały tętnić życiem. W każdych murach zapisana jest historia, mniej lub bardziej tajemnicza czy przerażająca. Z pewnością jednak trzeba przyznać, że klimatu takich obiektów nie da się odtworzyć, jeżeli więc tylko można je zwiedzić, z pewnością warto to zrobić!

Najstraszniejsze opuszczone miejsca na świecie - Azja

Opuszczone miejsca przyciągają, a już z pewnością robią to zapomniane parki rozrywki. Najsłynniejsze znajdują się w Azji - dokładniej w Japonii i w Chinach. Jeden z nich swojego czasu był niezwykle popularny i chętnie odwiedzany, drugi z kolei nigdy nie został dokończony…

Park Rozrywki Nara Dreamland, Japonia

Nara Dreamland powstał w 1961 roku i był dość dokładnym odwzorowaniem wybudowanego kilka lat wcześniej, znajdującego się w Kalifornii Disneylandu. Nic więc dziwnego, że dzisiaj już opuszczone miejsce wtedy tętniło życiem. Jednak w 1983 roku w Tokio powstał pierwszy prawdziwy Disneyland i już wtedy gwiazda Nara Dreamlandu zaczęła blednąć.

Gdyby tego było mało, niedaleko - w Osace wybudowano na początku XXI wieku park rozrywki Universal Studios. Jak można się domyślić - takie dwa miejsca w sąsiedztwie sprawiły, że ludzie coraz rzadziej pojawiali się w starszej kopii Disneylandu. Nara Dreamland zamknięto ostatecznie w 2006 roku.

Obiekt zachował się doskonale, opuszczone miejsce, które kiedyś kojarzone było z radością, dzisiaj przynosi raczej zadumę i przygnębienie. Jest chronione i chociaż niektórzy wchodzą na jego teren, turyści twierdzą, że jest to praktycznie niemożliwe, a ochrona z miejsca wzywa policję, jeżeli ktoś pojawi się tam nielegalnie.

Nara Dreamland przyciąga jednak fotografów i filmowców z całego świata - w końcu opuszczony park rozrywki wydaje się idealnym miejscem do filmowania i fotografowania. Klimat jest bowiem niesamowity.

Wonderland, Chiny

Niewątpliwie warto wspomnieć o niezwykle upiornym Wonderlandzie, znajdującym się na terenie Chin. Miało to być miejsce niezwykłe, największy park rozrywki w Chinach, przyciągający rzesze turystów. Jednak koniec końców nigdy nie powstało, a opuszczone budynki wzbudzają niepokój.

Na środku wielkiego placu, pomiędzy polami wznosi się zamek, niemal jak z Disneya - tyle że krajobraz bardziej przypomina apokalipsę niż świat bajek. Ze względu na ogromne koszty i problemy wynikające z budowy Wonderlandu właściciel wycofał się z inwestycji, jednak niektóre budowle, a raczej ich szkielety, już powstały i nikt nic z tym nie zrobił.

Obiekt można zwiedzać, a że widok i klimat tego miejsca przeraża - turystów nie brakuje. Jak wiadomo, ciekawość jest często dużo silniejsza niż strach. Podobnie jak Nara Dreamland, Wonderland również jest chętnie odwiedzany przez filmowców czy fotografów.

Opuszczone miejsca Stanów Zjednoczonych

Opuszczone miejsca znajdują się w każdym zakątku świata. Niektóre z nich robią naprawdę piorunujące wrażenie. Z pewnością jest tak w przypadku obiektów ulokowanych na terenie Stanów Zjednoczonych.

North Brother Island, Nowy Jork

Choć trudno w to uwierzyć, Nowy Jork posiada opuszczone miejsca, niezamieszkane przez nikogo. Wyspa North Brother w latach 80. XIX wieku była miejscem, do którego przewożono chorych na zakaźne choroby - najpierw ospę, w późniejszych latach tyfus. Oddzielone wodą od miasta miejsce wydawało się bezpieczne.

Po II wojnie światowej z kolei w miejscu tym zorganizowano ośrodek dla weteranów wojennych, który tak oddzielił się od miasta, że zaczął wręcz stanowić odrębny teren. Jednak weterani nie przebywali długo na wyspie, opuścili ją już w latach 50. Wówczas powstał tam ośrodek leczenia uzależnień. Do lat 60. przebywali tam młodzi narkomanii, jednak ich terapie nie przynosiły efektów, więc miejsce to zamknięto.

Od tego czasu, choć teren można było wykupić, wyspa stoi pusta. Czy potencjalnych właścicieli odstrasza historia tego miejsca, trudno powiedzieć. Osoby, które zwiedzały North Brother Island twierdzą, że powoduje ono niesamowite wrażenie, a klimat jest niepowtarzalny.

Teatr Lawndale, Chicago

Z kolei w Chicago warto zwrócić uwagę na opuszczony budynek Teatru Lawndale. Został on otwarty w 1920 roku i działał przez 20 lat. Funkcjonuje plotka, że w pewnym okresie był nadzorowany przez członka gangu Ala Capone.

W późniejszych latach budynek ten stał się kościołem, jednak i ta instytucja nie działała tutaj długo i od początków XXI wieku teatr ten jest opuszczonym, choć pięknym miejscem.

Michigan Central Station, Detroit

W Detroit znajduje się Michigan Central Station - jest to ogromny budynek stacji kolejowej, który powstał w 1913 roku. Budynek liczy 18 pięter, co w tamtych czasach było naprawdę imponujące.

Dworzec miał lepsze i gorsze czasy, bywało, że tętnił życiem, obsługiwano tam tysiące pasażerów, miały jednak również miejsce okresy o wiele słabsze, kiedy chylił się ku upadkowi. Na ulicach było coraz więcej samochodów, z kolei korzystało coraz mniej osób, wydawało się, że lata świetności stacja ma już za sobą. W latach 70. przejęła go firma Amtrak, przeprowadzono generalny remont, jednak liczba pasażerów była coraz mniejsza. W 1988 roku budynek stał się opuszczonym miejscem.

Planowano jego rozbiórkę, czemu stanowczo sprzeciwił się mieszkaniec miasta, a budynek, dzisiaj zrujnowany, stoi w Detroit do dzisiaj.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów