0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-02-28

Artykuły:

Zmiany w JPK_V7 a obowiązkowy KSeF - poznaj zmiany!

Od 1 lipca 2024 roku z pewnymi wyłączeniami zaczną obowiązywać zmiany wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT. Poznaj zmiany w JPK_V7 a obowiązkowy KSeF!

28 lutego 2024

Jak chronić zasoby intelektualne firm – przyjdź na konferencję i sprawdź

Już 26 i 27 marca w Warszawie odbędzie się konferencja „Własność intelektualna w dobie zmian. Innowacje, kreatywność, ochrona”. Eksperci na swoich panelach poruszą wiele kluczowych kwestii, które mogą decydować o sukcesie firmy. Przeczytaj i sprawdź!

28 lutego 2024

Dane biometryczne pracownika - czy pracodawca ma prawo je przetwarzać?

Przetwarzanie danych osobowych pracowników jest niezbędnym elementem każdego stosunku pracy. Już na etapie rekrutacji kandydat jest proszony o wyrażenie zgody na przetwarzanie jego danych. Jednak czy pracodawca może przetwarzać dane biometryczne? Sprawdź

28 lutego 2024

Jak długo trwa okres ochronny pracownika?

Ochrona pracownika w czasie choroby jest niezwykle ważna, jednak nie może ona destabilizować zakładu pracy. W pewnych sytuacjach długotrwała nieobecność pracownika może skutkować wypowiedzeniem umowy o pracę. Sprawdź, ile trwa okres ochronny pracownika!

28 lutego 2024

Umorzenie odsetek od pożyczki udzielonej osobie fizycznej a przychód podatkowy

Osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy szukają różnych form finansowania inwestycji. Czasami decydują się na pożyczkę od zaprzyjaźnionej firmy zamiast instytucji finansowej. Jakie skutki na gruncie podatku dochodowego ma umorzenie odsetek od pożyczki?

28 lutego 2024

Zawieszenie działalności gospodarczej z datą wsteczną - czy jest możliwe?

Każdy przedsiębiorca ma prawo do zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności odbywa się na podstawie odpowiedniego wpisu w danym rejestrze. Czy możliwe jest zawieszenie działalności gospodarczej z datą wsteczną? Odpowiadamy w artykule!

28 lutego 2024

Odpisy aktualizujące wartość należności a zasada rachunkowości

W artykule omówione zostały odpisy aktualizujące wartość należności w świetle ustawy o rachunkowości i zasady ostrożności. Przedstawione zostaną definicje i rodzaje odpisów, a także zasady ich tworzenia i ewidencjonowania w księgach rachunkowych.

28 lutego 2024

Umowa zlecenie emeryta a składki ZUS 2024

Czy umowa zlecenie zawarta z emerytem podlega składkom na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne? Czy zleceniodawca ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę-emeryta do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS? Sprawdź!

28 lutego 2024

Osoba współpracująca - kim jest i jak ją rozliczać?

Potrzebujesz pomocy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Korzystasz ze wsparcia rodziny? Czy wiesz, kim jest osoba współpracująca w świetle obowiązujących przepisów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak należy ją rozliczać!

28 lutego 2024

Opłaty ponoszone za granicą za paliwo oraz autostrady jako koszt firmowy

Wielu podatników w ramach prowadzonej działalności wykonuje zagraniczne podróże służbowe z wykorzystaniem samochodu osobowego prywatnego lub firmowego. Sprawdź, czy opłaty ponoszone za granicą za paliwo oraz autostrady podlegają ujęciu w KPIR?

28 lutego 2024

Nagrywanie posiedzeń zarządu w kontekście RODO

Nagrywanie posiedzeń zarządu może być formą protokołowania w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy taka forma dozwolona jest z punktu widzenia RODO? Jakie dodatkowe obowiązki wynikają z konieczności ochrony danych osobowych? Wyjaśniamy w artykule!

28 lutego 2024

Zakaz reklamy aptek i ich działalności w Polsce

Czy wiesz, że został wprowadzony zakaz reklamy aptek? Czy zatem apteki w żaden sposób nie mogą się reklamować wśród odbiorców? Sprawdź, jak odróżnić reklamę apteki od przekazywania rzetelnej informacji?

28 lutego 2024

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy w 2024 r.- jak obliczyć?

Pracownikowi, który przebywa na urlopie wypoczynkowym przysługuje wynagrodzenie, które otrzymałby, gdyby wykonywał swoje obowiązki związane z zatrudnieniem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy!

28 lutego 2024

Minimalne wynagrodzenie a wysokość świadczeń chorobowych w 2024 r.

Od wysokości kwoty wynagrodzenia zależy wysokość świadczeń chorobowych czyli wynagrodzenia chorobowego lub zasiłków. Natomiast płaca minimalna w 2024 r. zmieni się dwukrotnie. Sprawdź jaka będzie podstawa tych świadczeń przy wynagrodzeniu minimalnym!

28 lutego 2024

Jak wypełnić PCC-3 i kiedy należy go złożyć?

Nabywając przedmiot lub prawo majątkowe na podstawie umowy, będziesz zobowiązany do zgłoszenia tej czynności do urzędu skarbowego, a jeżeli czynność nie podlega zwolnieniu, również do zapłaty podatku. Sprawdź, kiedy zapłacić podatek i jak wypełnić PCC-3!

28 lutego 2024

Zaliczka czy zadatek - co wybrać do udokumentowania transakcji?

Różnice między zadatkiem a zaliczką można dostrzec dopiero w momencie kiedy nie zostanie zrealizowana umowa. Skutki mogą okazać się niekorzystne dla nas. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co jest korzystniejsze, zaliczka czy zadatek?

28 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów