0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-02-29

Artykuły:

Roczna składka zdrowotna za 2023 rok

Publikacja "Roczna składka zdrowotna" zawiera niezbędne informacje umożliwiające łatwe i zgodne z obowiązującymi zasadami rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 rok. Pobierz ebook "Roczna składka zdrowotna" za darmo!

29 lutego 2024

Dyrektywa plastikowa - nowe wyzwania dla przedsiębiorców w gospodarce odpadami

Nowelizacja ustawy dotycząca obowiązków w obszarze zarządzania wybranymi typami odpadów, wraz z regulacjami dotyczącymi opłaty produktowej włączyła do systemu prawnego określone zmiany. Sprawdź, jakie obowiązki wprowadziła tzw. dyrektywa plastikowa!

29 lutego 2024

Ulga prorodzinna bez limitu dochodów w przypadku niepełnosprawnych dzieci

Posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, ale Twoje dochody są zbyt duże, aby otrzymać ulgę na dziecko? Czy wiesz, że w rozliczeniu za 2023 rok możliwa jest ulga prorodzinna bez limitu dochodów w przypadku niepełnosprawnych dzieci? Sprawdź!

29 lutego 2024

Zasiłek chorobowy a wykonywanie pracy przez przedsiębiorcę

Kiedy przedsiębiorcy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego? Czy przedsiębiorca pobierający zasiłek chorobowy może wykonywać działalność gospodarczą? W jakiej sytuacji przedsiębiorca traci prawo do świadczenia chorobowego? Przeczytaj w artykule!

29 lutego 2024

Zapłata za fakturę z prywatnego konta wspólnika - czy można ująć w kosztach?

Spółka otrzymała fakturę zakupu. Zamiast zapłacić z firmowego rachunku bankowego, jeden ze wspólników uregulował należność z prywatnego konta. Czy zapłata za fakturę z prywatnego konta wspólnika wyklucza możliwość ujęcia wydatku w kosztach spółki? Sprawdź

29 lutego 2024

Umorzenie kary umownej – czy oznacza powstanie przychodu w CIT?

Kary umowne to element umów biznesowych. Ich celem jest zabezpieczenie interesów wierzyciela, jednak nie zawsze dochodzi do ich egzekwowania, bowiem wierzyciel może dokonać umorzenia. Czy umorzenie kary umownej oznacza powstanie przychodu podatkowego CIT?

29 lutego 2024

Odliczenie podatku VAT od aktu notarialnego - czy to możliwe?

Możliwość odliczenia podatku VAT jest kluczowa dla wielu przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami, podatnik może odliczyć VAT na podstawie faktury lub dokumentu celnego. Jednak, czy możliwe jest odliczenie podatku VAT od aktu notarialnego? Sprawdź!

29 lutego 2024

Odpis na ZFŚS w 2024 - zasady naliczania i odprowadzania

Kiedy pracodawca powinien utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w swojej firmie? Na co należy przeznaczać środki z tego funduszu? Przeczytaj i dowiedz się, jak prawidłowo naliczać odpis na ZFŚS oraz w jakich terminach należy je odprowadzać!

29 lutego 2024

Jakie są konsekwencje niezapewnienia pracownikowi okresów odpoczynku?

Niezapewnienie pracownikowi okresów odpoczynku może mieć szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj konsekwencje niezapewnienia pracownikowi okresów odpoczynku.

29 lutego 2024

Jak przebiega wynajem luksusowych apartamentów krok po kroku? Zobaczmy!

Jak przebiega wynajem luksusowych apartamentów i na co zwrócić uwagę, aby były one bezpieczne? Jak wygląda rezerwacja luksusowego apartamentu krok po kroku? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na najważniejsze pytania.

29 lutego 2024

Zwrot zaliczki przy rezygnacji z zakupu środka trwałego - księgowanie

Wpłata zaliczki na poczet zakupu środka trwałego nie daje gwarancji, że transakcja na pewno zostanie dokonana. Czy wiesz, jak prawidłowo wykazać zwrot zaliczki przy rezygnacji z zakupu środka trwałego w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy w artykule!

29 lutego 2024

Brak adnotacji na fakturze “metoda kasowa” - co wtedy?

Metoda kasowa w VAT powoduje szczególny sposób rozliczania podatku od towarów i usług, który uzależniony jest od momentu otrzymania należności od kontrahenta. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura przy metodzie kasowej!

29 lutego 2024

Zawieszenie wykonywania działalności a koszty uzyskania przychodu

Czy wiesz na jaki okres można zawiesić działalność oraz jakie czynności mogą być wykonywane w tym czasie przez przedsiębiorcę? Sprawdź, czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wyklucza ujmowanie wydatków w kosztach podatkowych!

29 lutego 2024

Umowa zlecenie a działalność gospodarcza na gruncie ZUS i podatku

Czy połączenie: umowa zlecenie a działalność gospodarcza jest możliwe? Tak, ale wówczas należy określić, z którego tytułu będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Decydujące będzie tu, od jakiej podstawy nalicza się te składki. Przeczytaj!

29 lutego 2024

Odpowiedzialność karna menedżera a ryzyko gospodarcze

Działanie na szkodę przedsiębiorstwa jest niedopuszczalne! Dlatego istotnym faktem jest, aby funkcje kierownicze pełniły osoby z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą. Jak duża jest odpowiedzialność karna menedżera? Sprawdź!

29 lutego 2024

Odnaleziona faktura kosztowa - czy można ją zaksięgować?

W toku prowadzenia działalności w natłoku obowiązków może zdarzyć się, że przedsiębiorca zapomni zaksięgować fakturę. Czy odnaleziona faktura kosztowa może zostać zaksięgowana w kolejnych okresach? Jak to zrobić na gruncie VAT i PIT? Przeczytaj i sprawdź!

29 lutego 2024

Metody rozliczania kosztów w podatku dochodowym

Podczas zakładania działalności przedsiębiorca ma wybór jak będzie rozliczał koszty. W związku z tym nasuwa się pytanie jakie są metody rozliczania kosztów i którą wybrać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

29 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów