0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-04-19

Artykuły:

Minimalny podatek dochodowy w CIT - wyliczenie kwoty do zapłaty!

Skutkiem przeciwdziałania agresywnej optymalizacji podatkowej, stosowanej przez wielu przedsiębiorców jest wprowadzony minimalny podatek dochodowy. Sprawdź, jak wyliczyć i gdzie w rozliczeniu CIT-8 wykazać takie zobowiązanie, aby dopełnić formalności!

19 kwietnia 2024

Symbole przelewów podatkowych dla zobowiązań podatkowych

Wszyscy podatnicy maja obowiązek uiszczania zobowiązań podatkowych na jeden indywidualny mikrorachunek podatkowy. Dowiedz się, jakie symbole przelewów podatkowych dotyczą poszczególnych zobowiązań podatkowych oraz jak dokonać wpłaty!

19 kwietnia 2024

Twój e-PIT czyli za kogo w 2024 roku urząd sporządzi zeznanie roczne?

Każdy podatnik uzyskujący przychody ma obowiązek składania zeznania rocznego. Od 1 stycznia 2019 została uruchomiona usługa „Twój e-PIT”. Sprawdź, czy w 2024 roku przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą również mogą z niej skorzystać?

19 kwietnia 2024

Darowizna w najbliższej rodzinie w 2024 roku - czy należy ją opodatkować?

Nieodpłatne przekazanie składnika majątku na rzecz spokrewnionej osoby to darowizna w najbliższej rodzinie. Darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn. Sprawdź czy darowizna w rodzinie jest zwolniona z podatku i ile wynoszą kwoty wolne w 2024 roku?

19 kwietnia 2024

Jak być przedsiębiorczym kierowcą? Proste sposoby na oszczędzanie

Będąc przedsiębiorcą, trzeba mieć świadomość wysokości wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak być przedsiębiorczym kierowcą i oszczędzać w kwestii korzystania z samochodu? Przeczytaj i dowiedz się!

19 kwietnia 2024

Jak długo przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia w 2024 r.?

Nie wszystkim przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Komu zatem się należy i jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać do niego prawo? Jak długo można z niego korzystać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

19 kwietnia 2024

Liczba godzin pracy w miesiącu - jak ją prawidłowo ustalić?

Liczba godzin pracy w miesiącu określana jest na podstawie przepisów kodeksu pracy. Dokonując obliczeń, należy wziąć pod uwagę etat, na jaki pracownik jest zatrudniony oraz święta przypadające w innym dniu niż niedziela, które obniżają wymiar czasu pracy.

19 kwietnia 2024

Zmiana płci pracownika – formalności po stronie pracodawcy

Jeżeli pracownik chce zmienić swoje imię i nazwisko w dokumentach pracodawca może być zobowiązany do zaktualizowania danych w swoich systemach. Jakie jeszcze obowiązki ma pracodawca w przypadku kiedy nastąpi zmiana płci pracownika? Dowiedz się więcej!

19 kwietnia 2024

Jakie koszty rodzi umowa zlecenie z uczniem lub studentem?

Umowa cywilnoprawna z uczniem lub studentem jest zwolniona z opłacania składek ZUS. Z czym wiąże się umowa zlecenie z uczniem lub studentem? Czy zatrudnienie ucznia lub studenta jest opłacalne? Poznaj odpowiedź na te pytania w naszym artykule!

19 kwietnia 2024

Zmiana danych w ZUS - kiedy powinna być zgłoszona?

Kiedy musi być zgłoszona zmiana danych w ZUS oraz jak tego dokonać? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak to zrobić poprawnie!

19 kwietnia 2024

Jak wypełnić ERP-7 i kto musi to zrobić?

Zaświadczenie ERP-7 potwierdza okres zatrudnienia pracownika oraz osiągane przez niego zarobki w danym zakładzie pracy. Dla kogo i kiedy należy je wypełnić? Jak wypełnić o zaświadczenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat tego druku!

19 kwietnia 2024

Opinia Szefa KAS w zakresie przeciwdziałania nadużyciom transgranicznym

W przypadku transgranicznego przekształcenia, łączenia i podziału spółek opinia Szefa KAS jest obowiązkowa. Przeczytaj co zawarte jest w regulacjach, a także by dowiedzieć się w jakim trybie wydawana jest opinia! Sprawdź!

19 kwietnia 2024

Obowiązki spadkobierców kontynuujących działalność gospodarczą - warto wiedzieć!

Śmierć osoby prowadzącej działalność gospodarczą wiąże się z wieloma kwestiami prawnymi, w tym z dziedziczeniem praw i obowiązków podatkowych. Jakie zatem są prawa i obowiązki spadkobierców kontynuujących działalność gospodarczą? Wyjaśniamy w artykule!

19 kwietnia 2024

Unieważnienie patentu – kto może złożyć wniosek?

Uzyskanie patentu na wynalazek daje twórcy monopol na korzystanie ze stworzonego rozwiązania. Jednak w każdej chwili prawo do patentu może zostać unieważnione. Kto i w jakich okolicznościach może złożyć wniosek o unieważnienie patentu? Sprawdź!

19 kwietnia 2024

Odtwarzanie muzyki w firmie – czy jest legalne?

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej mocno wiążą się z odtwarzaniem muzyki w lokalach. Mowa tutaj przede wszystkim o zakładach usługowo-handlowych. Czy odtwarzanie muzyki w firmie przez przedsiębiorców jest możliwe bez jakikolwiek zgody? Sprawdź!

19 kwietnia 2024

Skala podatkowa 2024 - ile wynoszą progi podatkowe?

Podatnicy, którzy wybrali jako formę opodatkowania skalą podatkową stosują dwie stawki podatku w zależności od wysokości uzyskanego dochodu. Ile będą wynosić progi podatkowe na skali podatkowej w 2024 roku? Czy ulegną one zmianie? Odpowiadamy!

19 kwietnia 2024

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a prosta spółka akcyjna - jakie są różnice?

W 2021 roku do życia powołano prostą spółkę akcyjną, która posiada wiele uproszczeń w porównaniu do innych spółek prawa handlowego. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a prosta spółka akcyjna - jakie są między nimi różnice? Sprawdź!

19 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów