0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak być przedsiębiorczym kierowcą? Proste sposoby na oszczędzanie

Wielkość tekstu:

Każdy lubi oszczędności — zwłaszcza w dobie ogólnego wzrostu cen, który nie jest proporcjonalny do zarobków. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z pewnością wiesz, jak duże wydatki wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeżeli chociaż częściowo opiera się ona na korzystaniu z samochodów, liczba regularnych obciążeń jest duża. Jak oszczędzać, będąc kierowcą i przedsiębiorcą? 

Biznesmeni regularnie ponoszą wydatki związane z prowadzeniem firmy. Dotyczą one wielu różnych aspektów — podatków, wprowadzania innowacji, zatrudniania i rekrutacji prawników, ale też właśnie utrzymywania pojazdów. W związku z tym warto wiedzieć, jak oszczędzać chociaż na tym aspekcie. 

5 trików na oszczędzanie dla przedsiębiorczych właścicieli samochodów 

Aby móc się rozwijać finansowo i zwiększać swój majątek, trzeba odpowiednio dysponować środkami, które się ma. W związku z tym konieczne jest wdrażanie oszczędności w wielu aspektach życia, w tym także w kontekście utrzymania samochodu. Jak oszczędzać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie? O czym pamiętać? 

1. Tankuj na sprawdzonych stacjach i dokonuj pomiarów zużycia paliwa 

Choć wydaje się to niemożliwe, niektóre stacje paliw stosują nieuczciwe praktyki konsumenckie. Należą do nich m.in. przestawianie dystrybutorów w taki sposób, aby w rzeczywistości tankować mniej niż ilość, za którą się płaci. Wielu kierowców narzeka też często na jakość samego paliwa w konkretnym miejscu. Jeśli chcesz mieć pewność, że płacisz za to, co dostajesz i dostarczasz autu najlepszej jakości energii, postaw na sprawdzone stacje. 

Warto też regularnie kontrolować zużycie paliwa — zapisuj, kiedy tankowałeś, ile litrów paliwa dolałeś i ile kilometrów przejechałeś. Dzięki temu będziesz mógł przeanalizować spalanie (nowsze pojazdy robią to automatycznie), a także podjąć działania, które pozwolą obniżyć zużycie energii. 

2. Jeśli zauważysz niepokojące objawy związane z trybem pracy pojazdu, od razu udaj się do specjalisty

Słyszysz dziwne dźwięki podczas pracy silnika auta? Zauważasz od czasu do czasu wyraźne spadki mocy? A może na nadkolach pojawia się rdza? Niezależnie od tego, jakiej kwestii to dotyczy — napraw mechanicznych, elektromechanicznych czy blacharskich — nie warto zwlekać z wizytą w odpowiednim warsztacie. 

Usunięcie usterki na wczesnym etapie jej występowania sprawi, że ta nie będzie się pogłębiała. Dzięki temu nie dojdzie do awarii na trasie (i nie będzie potrzebne holowanie) czy wtedy, kiedy będziesz musiał np. dotrzeć do klienta na ważne spotkanie. Co więcej, im wcześniej zajmiesz się problemem, tym najpewniej mniejsze będą wydatki, które się z nim wiążą. 

3. Kupuj tanią polisę OC 

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych reguluje zakres polisy OC. W związku z tym każde towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia te same warunki w tym zakresie. Czym zatem różnią się poszczególne oferty? Kluczowa jest tutaj cena — im jest taniej, tym bardziej Ci się opłaca. Podczas wyboru konkretnej opcji warto wykorzystać kalkulator OC, żeby nie przepłacać. 

Gdzie znaleźć tanie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej? 

Możesz kupić ubezpieczenie samochodu na rankomat.pl. W internetowej porównywarce znajdziesz szczegółowe informacje na temat polisy — w tym także jej ceny. Dzięki temu wybór najtańszej, a jednocześnie najlepszej dla Ciebie opcji, nie będzie trudny. 

4. Pamiętaj o ekonomicznej jeździe

Nie ma ekonomicznej prędkości, z jaką można jeździć, ale na pewno są ogólne zasady związane z ekonomiczną jazdą. Kiedy jest najtaniej? Na pewno auto zużywa najmniej energii, kiedy jedzie płynnie — bez częstego hamowania, przyspieszania i zwalniania. Pozytywnie na koszty eksploatacji wpływa też jazda na konkretnym biegu. Na pierwszym zdecydowanie trzeba jeździć jak najmniej. Pamiętaj też o wyłączaniu silnika podczas dłuższych postojów. W ich czasie auto niepotrzebnie zużywa paliwo, a przy tym emituje szkodliwe substancje do środowiska. 

5. Wybieraj auta, które same w sobie są oszczędne — małe i o optymalnej dla Ciebie mocy 

Duże auto co do zasady potrzebuje większej mocy, aby się szybko rozpędzić, bo ma większą masę. W efekcie też więcej spala i generuje większe koszty w skali miesiąca oraz całego roku. Jeśli chcesz oszczędzać na jeździe, wybierz mały samochodów o optymalnej mocy (np. 1.0, 1.1 czy 1.2) zamiast SUV-a z silnikiem 4.0. Wtedy zarówno przy krótkich, jak i długich dystansach spalanie nie będzie szczególnie duże, a Ty będziesz mógł tanio pojechać na rodzinne wakacje z południowej części Polski nad morze czy odwrotnie. 

Czy mając auto, można oszczędzać? Zdecydowanie tak. Trzeba zadbać o tankowanie na sprawdzonych stacjach i kontrolę zużycia paliwa, regularne naprawianie pojawiających się usterek, a także zakup taniej polisy OC. Można na tym zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w skali roku lub więcej. Ważna jest także ekonomiczna jazda oraz wybór odpowiedniego samochodu. Ten powinien być dopasowany do konkretnych potrzeb, a z punktu widzenia finansowego — niewielki i z silnikiem o małej mocy.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów