0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ubezpieczenie ZUS

Ubezpieczenie ZUS

Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku przy umowach zleceniach

Kiedy występuje obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku? Czy zasada ta stosowana jest również do wynagrodzeń zleceniobiorców? Jaki wyliczać wynagrodzenie zleceniobiorców i składki z umów cywilnoprawnych? Przeczytaj artykuł!

22 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Składki ZUS – czy wspólnicy w spółce z o.o. muszą je opłacać?

Czy wspólnik posiadający 99% udziałów w spółce z o.o. musi opłacać obowiązkowe składki ZUS? Czym jest iluzoryczny udział w takiej spółce i z czym się wiąże? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

22 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej – wątpliwości i problemy

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej spędza sen z powiek wielu przedsiębiorców. W artykule odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania, między innymi kto i do kiedy jest zobowiązany do rozliczenia rocznej składki zdrowotnej!

20 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Ubezpieczenie członka zarządu, który posiada emeryturę - jakie ma prawa?

W odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego członka rady nadzorczej stosuje się odpowiednie unormowania ustawy zdrowotnej. Ubezpieczenie członka zarządu w ZUS, który posiada prawo do emerytury regulują przepisy ustawy systemowej. Sprawdź komu przysługuje!

19 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Zwolnienie lekarskie - co oznaczają kody chorobowe?

Zwolnienie lekarskie informuje o okolicznościach mających wpływ na prawo do uzyskania zasiłku. Pracodawca może to stwierdzić na podstawie kodów literowych, które wpisuje lekarz za zwolnieniu lekarskim. Co oznaczają kody chorobowe? Przeczytaj!

19 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Składka zdrowotna a zawieszenie działalności w Polskim Ładzie

Zawieszając firmę można nadal uzyskiwać określony zakres przychodów i ponosić koszty. Czy wiesz, jakie związek ma składka zdrowotna a zawieszenie działalności? Sprawdź, jak dokonać optymalizacji podatkowej uzyskując przychód który nie wchodzi do podstawy!

18 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Zasiłek opiekuńczy - ile wynosi i komu się należy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Sprawdź kto ma prawo do tego świadczenia!

17 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Rezygnacja z PPK – jak wypełnić oświadczenie?

Pracownicze Plany Kapitałowe obejmują już wszystkich pracodawców. Czy każdy pracownik musi obowiązkowo uczestniczyć w PPK? Czym jest autozapis? Czy rezygnacja z PPK jest możliwa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

17 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Czy rekompensata dla pracownika jest wolna od składek na ubezpieczenie społeczne?

Co do zasady przychody pracowników objęte są obowiązkowymi składkami ZUS. Jednak czy rekompensata dla pracownika jest wolna od składek na ubezpieczenie społeczne? W jakich sytuacjach dochodzi do zwolnienia z oskładkowania? Sprawdź!

16 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby. Przedsiębiorca sam musi zdecydować czy chce pod nie podlegać. Czy warto opłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe? Przeczytaj i dowiedz się!

15 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Rok składkowy w aspekcie rozliczania składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu czują się zagubieni przy ustalaniu wysokości składki zdrowotnej opłacanej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jak rozumieć rok składkowy w aspekcie rozliczania składki zdrowotnej? Sprawdź na przykładach!

12 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Kiedy przysługuje zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Przedsiębiorca może zdecydować, w jakiej formie zostanie mu zwrócona nadwyżka składki zdrowotnej, o ile spełni określone warunki. Tak więc rodzi się pytanie, kiedy przysługuje zwrot nadpłaty składki zdrowotnej? Ten temat szczegółowo wyjaśniamy w artykule!

10 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy

Wysokość opłacanej składki zdrowotnej nie może być wyższa od wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Kiedy zastosować obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne? Jak wyglądają wyliczenia wynagrodzenia w takiej sytuacji? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

10 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Wysokość składki zdrowotnej w 2022 i w 2023 roku

Sprawdź, jak zmieniła się wysokość składki zdrowotnej w 2023 roku i ile wynosi dla poszczególnej formy opodatkowania czyli skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu lub skali podatkowej! Dowiedz się, od czego zależy wartość minimalnej składki!

9 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Rozpoczęcie działalności od stycznia 2023 roku a roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Czy wiesz, że rozpoczęcie działalności od stycznia 2023 roku może wiązać się z obowiązkiem rozliczenia rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok? Sprawdź, w jakim przypadku jest to wymagane oraz jak tego dokonać i uzyskaj zwrot zapłaconej składki zdrowotnej!

9 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów