Poradnik Przedsiębiorcy

Czy test przedsiębiorcy sprawdzi, kto faktycznie prowadzi działalność?

Z kuluarów prasowych dobiegają głosy, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad rozwiązaniem, jakim jest tzw. test przedsiębiorcy. Miałby on za zadanie rozdzielać prawdziwych przedsiębiorców od tych „udawanych”.

Test przedsiębiorcy związany jest z pomysłem, który już kiedyś pojawił się w rządowych wypowiedziach – mianowicie rozdzieleniem ustawy o PIT na dwie odrębne ustawy. Jedna miałaby dotyczyć tylko przedsiębiorców, a druga - pozostałych osób; otrzymujących przychody z umowy o pracę, działalności wykonywanej osobiście, emerytury czy renty.

Ustawa dla przedsiębiorców miałaby być skierowana tylko do osób, które faktycznie prowadzą działalność gospodarczą. W tym wypadku pomocny byłby test przedsiębiorcy, którego zadaniem jest oddzielenie prawdziwych przedsiębiorców od tych pozornych. Za pozorną działalność gospodarczą, możemy uznać przedsiębiorstwo, w którym właściciel firmy wystawia jedną fakturę miesięcznie jednemu pracodawcy.

Jak podaje Rzeczpospolita:

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić „test przedsiębiorcy”, który oddzieli prawdziwych przedsiębiorców od takich, którzy wystawiają miesięcznie jedną fakturę jednemu pracodawcy przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Minister tłumaczy, że taka działalność gospodarcza jest fikcją i służy płaceniu mniejszego podatku i składek na ZUS.

Aktualnie w Ministerstwie Finansów trwają jeszcze wewnętrzne dyskusje na temat wprowadzenia testu przedsiębiorcy, zatem rozwiązanie nie jest jeszcze przesądzone.