0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Test przedsiębiorcy - czy zostanie wkrótce wprowadzony?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z kuluarów prasowych dobiegały głosy, że w Ministerstwie Finansów pracują nad rozwiązaniem, jakim jest tzw. test przedsiębiorcy. Miałby on za zadanie rozdzielać prawdziwych przedsiębiorców od tych „udawanych” - samozatrudnionych. Niemniej jednak w maju rząd wycofał się z tego pomysłu. Aczkolwiek wśród przedsiębiorców pojawiły się obawy jak urząd skarbowy w trakcie kontroli podatkowej podejdzie do przedsiębiorców, którzy mają tylko jedną fakturę sprzedaży.

Test przedsiębiorcy związany był z pomysłem, który już kiedyś pojawił się w rządowych wypowiedziach – mianowicie rozdzieleniem ustawy o PIT na dwie odrębne ustawy. Jedna miałaby dotyczyć tylko przedsiębiorców, a druga - pozostałych osób; otrzymujących przychody z umowy o pracę, działalności wykonywanej osobiście, emerytury czy renty.

Ustawa dla przedsiębiorców miałaby być skierowana tylko do osób, które faktycznie prowadzą działalność gospodarczą. W tym wypadku pomocny byłby test przedsiębiorcy, którego zadaniem jest oddzielenie prawdziwych przedsiębiorców od tych pozornych. Za pozorną działalność gospodarczą, możemy uznać przedsiębiorstwo, w którym właściciel firmy wystawia jedną fakturę miesięcznie jednemu pracodawcy.

Jak podaje Rzeczpospolita:

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić „test przedsiębiorcy”, który oddzieli prawdziwych przedsiębiorców od takich, którzy wystawiają miesięcznie jedną fakturę jednemu pracodawcy przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Minister tłumaczy, że taka działalność gospodarcza jest fikcją i służy płaceniu mniejszego podatku i składek na ZUS.

Aktualnie Ministerstwie Finansów zaprzestało wewnętrzne dyskusje na temat wprowadzenia testu przedsiębiorcy, zatem rozwiązanie nie wejdzie w życie. Jak zapewnił fiskus, przedsiębiorcy w dalszym ciągu mogą mieć jednego kontrahenta - żadne przepisy nie regulują ile klientów powinien mieć przedsiębiorca.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów