Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przedsiębiorca mógł łączyć pracę na etacie z prowadzeniem własnej działalności. Polskie przepisy nie wykluczają takiej możliwości. Są jednak określone warunki, jakich należy przestrzegać, aby nie narazić się na konflikty z pracodawcą lub, co gorsze, z urzędem ochrony konkurencji i konsumentów czy urzędem skarbowym. Kiedy praca na etacie może być łączona z prowadzeniem działalności? Wyjaśniamy.
Uwaga na zapisy w umowie o pracę
Co do zasady, w umowie o pracę mogą zostać zapisy oraz klauzule o zakazie konkurencji. Wówczas, w sytuacji, gdy działalność miałaby mieć podobny charakter do tej wykonywanej w ramach pracy na etat, pracownik-przedsiębiorca mógłby zostać pozwany o nieuczciwą konkurencję za tzw. “podebranie” klienta. W takim przypadku najmniej dotkliwą karą, byłoby otrzymanie wypowiedzenia. Jednak na tym się zwykle nie kończy - w grę wchodzą bowiem dodatkowo wysokie kary finansowe nałożone na nieuczciwego pracownika.
Kary mogą zostać również nałożone na tych, którzy nie mają w umowach żadnych postanowień odnoszących się do uczciwej konkurencji, powołując się na przepisy ogólne dotyczące konkurujących na rynku działalności.
Praca na etacie i działalność - brak możliwości opodatkowania podatkiem liniowym
Łączenie pracy na etat z prowadzoną działalnością o pokrywającym się charakterze działań ogranicza możliwość opodatkowania przychodów z działalności podatkiem liniowym. Wynika to z zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które stanowią, że osiągnięcie jakiegokolwiek przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy powoduje utratę możliwości opodatkowania przychodów z działalności podatkiem liniowym.
Niższe składki ZUS z działalności
Pracując na etacie i podejmując się dodatkowo prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest zobowiązany z tytułu działalności opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pod warunkiem, że z pracy na etat otrzymuje wynagrodzenie równe lub wyższe od płacy minimalnej.
- 4 242 zł brutto od stycznia do czerwca,
- 4 300 zł brutto od lipca do grudnia.
Niższe składki na wFirmie
System wFirma ułatwia generowania deklaracje z niższymi składkami wystarczy w schemacie składek należy wybrać opcję: Tylko zdrowotne, a jeśli przedsiębiorca ma prawo do opłacania preferencyjnych składek, wybiera opcję "Tylko zdrowotne - 2 letni preferencyjny ZUS", zaś w sytuacji gdy korzysta ze składek od dochodu "Tylko zdrowotne - mały ZUS plus". Dzięki temu zostanie naliczona na DRA jedynie składka zdrowotna. O czym więcej: Praca na etacie i działalność gospodarcza
Praca na etacie i prowadzenie działalności nie wykluczają się. Należy jedynie pamiętać o rozdzieleniu pracy wykonywanej w ramach własnej działalności i tę wykonywaną w ramach zadań wynikających ze stosunku pracy. Dotyczy to nie tylko różnego rodzaju działań, ale także czasu, jaki należałoby jednoznacznie rozdzielić w związku z pracą etatową a prowadzoną działalnością gospodarczą.