0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Deklaracja PIT-11 tylko w najnowszej wersji!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego jest wystawienie deklaracji PIT-11 dla wszystkich osób zatrudnionych w poprzednim roku. W związku z wieloma zmianami podatkowymi, jakie miały miejsce w 2019 roku, konieczne było gruntowne przebudowanie tego zeznania. Aby pracodawcy nie popełniali błędu, wysyłając deklaracje na nieobowiązującym już wariancie druku (wersja 24  i poprzednie), MF zablokowało wysyłkę starych formularzy do 31 stycznia. W tym miesiącu będzie można wysyłać PIT-11 tylko w najnowszej wersji.

Problemy z przekazywaniem PIT-11 w nieaktualnym wariancie

Pracodawcy często przed zakończeniem roku podatkowego chcą mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Stąd przygotowują deklaracje podatkowe jeszcze przed 31 grudnia z myślą wysyłki ich do urzędu już po 1 stycznia. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że na początku nowego roku warianty tych deklaracji zmieniają się. W konsekwencji zeznania wygenerowane na druku obowiązującym w poprzednim roku są sporządzone błędnie i pracodawca będzie wzywany do ich korygowania.

W związku z takimi przypadkami Ministerstwo Finansów zdecydowało, że w styczniu 2020 roku deklaracje sporządzane w wariancie 24 i poniżej nie zostaną przyjęte przez US. Wysłać będzie można PIT-11 tylko w najnowszej wersji. Automatyczne odrzucenie deklaracji z pewnością zmniejszy znacznie liczbę przesyłanych korekt, a co za tym idzie –zmniejszy ilość pracy urzędnikom, którzy informowali o konieczności poprawy deklaracji telefonicznie czy przesyłając odpowiednie pisma.

Zmiany podatkowe w 2019 roku mocno zmieniły formularz PIT-11

W 2019 roku miało miejsce wiele zmian podatkowych dotyczących naliczania wynagrodzeń za pracowników. Wszystkie z nich zostały wprowadzone w drugiej połowie roku. Rewolucja zaczęła się od 1 sierpnia, kiedy to zaczęło obowiązywać zwolnienie z opłacania podatku przeznaczone dla osób, które nie osiągnęły 26 roku życia. 

Kolejna zmiana weszła w październiku. Obejmowała zwiększenie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników z:

  • 111,25 zł na 250 zł,

  • 139,06 zł na 300 zł,

a także zmienię stawek podatku z 18% na 17%.

MF zdecydowało się przyjmować w styczniu PIT-11tylko w najnowszej wersji (25), bowiem druk ten daje możliwość wykazania tych wszystkich informacji. Od lutego przywrócona zostanie możliwość przesyłania deklaracji w poprzednich wersjach.

PIT-11 w najnowszej wersji sporządzisz w systemie wFirma.pl!

Oprogramowanie wFrima.pl służące do prowadzenia kadr i płac w chmurze umożliwia generowanie deklaracji PIT-11 dla pracowników, zleceniobiorców i wykonawców. Można to wykonać w zakładce KADRY » DEKLARACJE » DODAJ DEKLARACJĘ » PIT-11.

PIT-11 w systemie wFirma.pl

Od 2019 roku PIT-11 można przekazać do urzędu skarbowego wyłącznie w wersji elektronicznej. System wFirma.pl posiada funkcję zapewniającą bezpośrednią wysyłkę deklaracji z systemu. Wystarczy zaznaczyć utworzony PIT-11, a następnie wybrać WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO US ALBO ZUS.

Wysyłka deklaracji PIT-11 do US

Po przyjęciu deklaracji przez urząd będzie możliwe pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów