0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2021 roku

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zeszłoroczne obietnice wyborcze partii rządzącej na temat podwyżek płacy minimalnej były bardzo optymistyczne. Pandemia jednak zweryfikowała rzeczywistość i nie pozwoliła na taki wzrost płac, skoro wiele firm zdecydowało się na zwolnienia pracowników. Wynagrodzenie minimalne w 2021 roku będzie wyższa od tej obowiązującej obecnie.

Burza wokół podwyżek płacy minimalnej

Ten rok przyniósł ogromne zmiany na rynku pracy. Zapowiedzi dotyczące zwiększenia pensji Polaków w przyszłym roku do 3000 zł stały się nierealne w związku ze skutkami epidemii koronawirusa. Wielu pracodawców wraz z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw chciało zamrożenia najniższej krajowej na obecnym poziomie. Potem jednak zgodzili się na podwyżkę do 2716 zł. Związkowcy z kolei domagali się wzrostu aż do 3100 zł. W związku z tym, że stronom nie udało się dojść do porozumienia, to ostateczną decyzję na temat stawek w przyszłym roku podjął ~!rząd.

Wynagrodzenie minimalne w 2021 roku nieznacznie wzrośnie

15 września rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Możemy w nim przeczytać, że:

  • wynagrodzenie minimalne wynosi 2800 zł (około 2061,67 zł na rękę).
  • minimalna stawka godzinowa wyniesie 18,30 zł.

Zgodnie z powyższym minimalne wynagrodzenie w 2021 r. będzie stanowić 53,2% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r. W porównaniu do obecnych stawek:

  • wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 200 zł brutto,
  • a minimalna stawka godzinowa o 1,30 zł brutto.

Wzrost pensji minimalnej może oznaczać zwiększenie bezrobocia i szarej strefy. Warto bowiem zauważyć, że podwyżka wynagrodzenia to również większe koszty dla pracodawcy. Całkowity koszt zatrudnienia wzrośnie o około 241 zł. Jeśli nadejdzie zapowiadany kryzys, to zakłady pracy będą ciąć koszty, co może się ponownie skończyć rozwiązywaniem umów z pracownikami. 

Wynagrodzenie minimalne w 2021 roku będzie wyższe w porównaniu do roku 2020. Obecnie trudno stwierdzić, czy skutki takiej podwyżki będą pozytywne, czy też nie skończą się zwolnieniami.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów