Ustawa zapewnia, że minimalna płaca co roku będzie rosła co najmniej w takim samym tempie, jak prognozowany wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Oznacza to, że płaca minimalna ma chronić pracowników przed inflacją. Czy wynagrodzenie minimalne w 2025 roku będzie wyższe od obowiązującego obecnie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Wynagrodzenie minimalne - propozycja rozporządzenia
Dyskusje na temat podwyższenia płacy minimalnej, które odbyły się w lipcu z udziałem przedstawicieli Rady Dialogu Społecznego, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Rząd, chcąc umożliwić dalsze rozmowy, przedłużył termin na przedstawienie stanowiska przez RDS. Mimo dodatkowego miesiąca na wypracowanie wspólnego stanowiska, strony nie zdołały osiągnąć porozumienia.
Ostateczny projekt został opublikowany w czwartek tj 12.09.2024 r. przez Rządowe Centrum Legislacyjne.
Natomiast 13 września 2024 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2024 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (Dz.U. 2024 poz. 1362).
Jak wzrośnie wynagrodzenie minimalne w 2025 roku?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało rządowi projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r., w której:
- wynagrodzenie minimalne wyniesie 4 666,00 zł
- minimalna stawka godzinowa wyniesie 30,50 zł
Zgodnie z powyższym minimalne wynagrodzenie w 2025 r. w porównaniu do obecnych stawek:
- wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 366,00 zł brutto,
- minimalna stawka godzinowa o 2,40 zł brutto.
Wzrost pensji minimalnej może oznaczać zwiększenie bezrobocia i szarej strefy. Warto bowiem zauważyć, że podwyżka wynagrodzenia to również większe koszty dla pracodawcy. Jeśli nadejdzie zapowiadany kryzys, to zakłady pracy będą ciąć koszty, co może się ponownie skończyć rozwiązywaniem umów z pracownikami.
Wynagrodzenie minimalne w 2025 roku będzie wyższe w porównaniu do roku 2024. Obecnie trudno stwierdzić, czy skutki takiej podwyżki będą pozytywne, czy też nie skończą się zwolnieniami.