0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Problemy z wysyłką PIT-11 wyjaśnione!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Szybkie wprowadzenie zwolnienia z PIT dla młodych i innych zmian podatkowych w ciągu 2019 roku okazało się zmorą dostawców oprogramowania płacowego. Problemy z wysyłką PIT-11 były poruszane na wielu forach przez pracowników działów kadrowo-płacowych.  Po dwóch tygodniach zamieszania Ministerstwo Finansów postanowiło rozwiać wątpliwości i 15 stycznia po godzinie 17:00 udostępniło instrukcję wypełniania PIT-11 dla pracowników/zleceniobiorców poniżej 26. roku życia.

Wielkie niewiadome przy wystawianiu PIT-11 dla osób poniżej 26. roku życia

Już po pojawieniu się projektu rozporządzenia wprowadzającego nowe wzory deklaracji podatkowych pojawiały się głosy o trudnościach z wypełnieniem PIT-11. Co gorsze, w poprzednim roku skrócono termin przekazania tej deklaracji przez pracodawców do urzędu skarbowego do 31 stycznia (czyli aż o miesiąc!). Pierwsze problemy z wysyłką PIT-11 dla osób młodych pojawiły się już na początku tego roku. Urzędy skarbowe wydzwaniały do pracodawców, wzywając do korygowania deklaracji z powodu pojawienia się błędów. Co się okazało? System przyjmujący deklaracje został skonfigurowany w sposób całkiem inny niż wskazują wytyczne MF.

W tym temacie pisała o tym ekspertka Grant Thornton Monika Smulewicz:

Działy kadrowo-płacowe dwoją się i troją, by zdążyć na czas, szczególnie biorąc pod uwagę zupełnie nową wersję formularza PIT-11, którą trzeba skonfigurować w wykorzystywanym oprogramowaniu. A tu bramki e-Deklaracje w urzędach skarbowych wykazują błędy i nie przyjmują formularzy składanych za najmłodszych podatników. Na forach branżowych burze mózgów trwają od rana do nocy, a infolinia podatkowa jest rozgrzana do czerwoności.

Problemy z wysyłką PIT-11  wynikiem odmiennych stanowisk KIS i MF

Nie dość, że pracodawcy otrzymywali telefony z urzędów skarbowych o błędnych deklaracjach, to jeszcze Krajowa Informacja Skarbowa utwierdzała płatników w przekonaniu, że PIT-11 ich pracowników nie zostały sporządzone w prawidłowy sposób. Kierując zapytania do KIS przez portal podatkowy, podatnicy otrzymywali odpowiedź podyktowaną tym, co pojawiało się w systemach urzędów skarbowych. Aferę zakończyła interwencja Ministerstwa Finansów (swoją drogą bardzo późna), które wydało instrukcję wypełniania deklaracji. Aktualnie problemy z wysyłką PIT-11 już nie występują. Podatnicy otrzymują natomiast sprostowania do błędnie podanych informacji przez KIS.

Do 31 stycznia deklaracje PIT-11 są przyjmowane wyłącznie w wersji 25. Poprzednie wersje zostają przez bramki odrzucone.

Dostawcy programów płacowych zinterpretowali przepisy lepiej niż urzędnicy 

Niewiele programów płacowych zostało dostosowanych do prawidłowego wykazywania przychodów osób młodych w zeznaniach podatkowych. Jednym z nielicznych okazał się system do rozliczania kadr i płac wFirma.pl. Od dnia wdrożenia PIT-11 w tym systemie był on wypełniany zgodnie z instrukcjami wydanymi przez MF. Co więcej, wFirma.pl umożliwia również bezpośrednia wysyłkę tej deklaracji do US.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów