0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak najkorzystniej zaplanować urlop 2024 czyli 33 dni wolnego!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Już teraz warto pomyśleć o urlopie w 2024 roku. Dni ustawowo wolne od pracy, pozwalają na skorzystanie z dodatkowych długich weekendów. Na które dni warto więc zwrócić uwagę? Jak najkorzystniej zaplanować urlop 2024 r.?

Dni ustawowo wolne od pracy 2024 roku

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy, dniami wolnymi od pracy są następujące dni:

 • 1 stycznia  (poniedziałek) Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
 • 6 stycznia  (sobota) Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
 • 31 marca  (niedziela) Wielkanoc
 • 1 kwietnia  (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja  (środa) Święto Pracy
 • 3 maja  (piątek) Święto Konstytucji 3 Maja
 • 19 maja  (niedziela) Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 30 maja  (czwartek) Boże Ciało
 • 15 sierpnia  (czwartek) Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada  (piątek) Wszystkich Świętych
 • 11 listopada  (poniedziałek) Święto Niepodległości
 • 25 grudnia  (środa) Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia  (czwartek) Boże Narodzenie (drugi dzień)

Jak najkorzystniej zaplanować urlop 2024

Jak najkorzystniej zaplanować urlop?

Styczeń to pierwsza okazja do zyskania dłuższego odpoczynku. Nowy Rok (1 stycznia), przypada bowiem w poniedziałek. Dniem wolnym od pracy jest także 6 stycznia, który przypada w sobotę, więc zgodnie z Kodeksem pracy dzień ten będziemy mogli odebrać w innym terminie. Jeśli uda nam się ustalić z pracodawcą, aby dzień wolny za 6 stycznia odebrać w tygodniu 2- 5 stycznia, to wystarczy wykorzystać trzy dni z puli urlopu wypoczynkowego, aby mieć wolny cały pierwszy tydzień roku czyli aż 9 dni. 

Okres wielkanocny to kolejna możliwość na skorzystanie z dłuższego wolnego. Wykorzystując tylko cztery dni urlopu, na tydzień po Wielkanocy można cieszyć się z 9 dni wolnego.

Majówka to okres, w którym jeśli weźmiemy 3 dni urlopu (29 i 30 kwietnia oraz 2 maja 2024 r), będzie można zyskać aż 9 dni wolnego. Gdy nie mamy możliwości aby wykorzystać aż 3 dni urlopu wówczas 1 dzień (2 maja) sprawi że można wypoczywać aż 5 dni.

W maju warto przeznaczyć wolne też na piątek 31 maja  i zyskać długi weekend (4 dni) przy okazji Bożego Ciała (30 maja). Urlop w dniach 27-29 i 31 maja wydłuży natomiast nasze wolne do 9 dni.

Na kolejną możliwość dłuższego wolnego trzeba czekać aż do sierpnia, będziemy mieć tu sytuację podobną do Bożego Ciała. Urlop warto wziąć 16 sierpnia i zyskać aż 4 dni wolnego  lub  też w terminie 12-14 i 16 sierpnia i cieszyć się 9 dniami wolnego. 

Na następny długi weekend trzeba poczekać do listopada. 1 listopada przypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek. Jeżeli zatem weźmiemy się urlop w dniach 4-7 listopada, to będzie można mieć aż 11 dni przerwy.

W grudniu 2024 i w styczniu 2025 można także skorzystać z dni wolnych. Wolne dni to 25 i 26 grudnia (środa i czwartek). Aby zyskać jak najwięcej dni wolnych, należałoby wziąć wolne 23, 24, 27, 30 i 31 grudnia, a także w styczniu 2 i 3 stycznia. Jest to siedem dni urlopowych, ale w zyskamy aż 17 dni odpoczynku.

Chyba każdy z nas lubi długie weekendy dlatego już teraz warto poznać odpowiedź na pytanie jak najkorzystniej zaplanować urlop 2024 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów