Z roku na rok można zaobserwować coraz większe zmiany klimatyczne. Średnia temperatura w kolejnych latach notuje wysokie wzrosty. MRPiPS zwróciło uwagę na to zjawisko i aby chronić pracowników przed upalami uważa że potrzebna jest regulacja pracy w wysokich temperaturach.
Praca w upał - co stanowią przepisy?
Istniejące przepisy zobowiązują pracodawców do zapewnienia w miejscu pracy odpowiedniej temperatury, wentylacji i ochrony przed wilgocią, upałami i nadmiernym nasłonecznieniem. Jednakże żaden akt prawny nie precyzuje dopuszczalnej górnej granicy temperatury w miejscu pracy, przy której pracownik może odmówić wykonywania pracy.
Warto wskazać, że w warunkach szczególnie uciążliwych będzie wykonywanie obowiązków w temperaturze:
- powyżej 25 stopni na otwartych przestrzeniach;
- powyżej 28 stopni w pomieszczeniach zamkniętych.
Obecnie jeżeli pracownik stwierdzi, że warunki pracy podczas upału zagrażają jego zdrowiu i życiu, ma prawo żądać od swojego pracodawcy dostarczenia zimnych napojów lub też zwolnienia ze świadczenia pracy.
Regulacja pracy w wysokich temperaturach
Temperatury sięgające 30 - 35 stopni stają się dla nas już normą w miesiącach sezonu letniego. Wiele osób zgodzi się, że wykonywanie pracy w takich warunkach jest bardzo trudne.
Dlatego regulacja pracy w wysokich temperaturach z pewnością ucieszy wielu pracowników. Przepisy miałyby określać maksymalną temperaturę, jednak jej ustalenie okazuje się nie być łatwe.
Pracodawcy mają wątpliwości kiedy powinni zwolnić pracowników ze świadczenia pracy albo skrócić godziny pracy w przypadku, gdy upał faktycznie zagraża życiu lub zdrowiu. Uregulowanie tych kwestii w Kodeksie pracy może być w takich sytuacjach kluczowe i zapobiec nieporozumieniom czy nadużyciom.