0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-learning - co to takiego?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Podnoszenie kwalifikacji pracowników jest jednym z podstawowych elementów ich rozwoju. Mnogość firm działających na rynku szkoleniowym pozwala wybrać kursy najlepiej opowiadające aktualnym potrzebom firmy. Jednak niektórych przedsiębiorców może zniechęcić konieczność wynajęcia specjalnej sali lub przerwania przez pracowników wykonywania swoich zadań. Alternatywnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się e-learning.

Czym jest e-learning

E-learning jest rodzajem nauki na odległość, odbywającej się przy pomocy technologii informatycznych i nowoczesnych urządzeń. Źródła wiedzy zgromadzone są przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, a informacje znajdują się w specjalistycznych materiałach dydaktycznych. Zamiast nauczyciela wiedzę w tym procesie kształcenia przekazuje komputer, który zastępuje również egzaminatora.

Z e-learningu można korzystać na dwa sposoby:

  • offline - posługując się lokalnymi nośnikami takimi, jak płyty CD;

  • online - przy pomocy internetu lub intranetu (wewnętrznej sieci firmowej)  .

Oba typy nauki na odległość dysponują jeszcze różnymi formami kursów. Należą do nich:

  • prezentacje - zawierają informacje  opracowane w sposób skrupulatny i przystępny merytorycznie, sprawdzają się np. przy zapoznawaniu pracowników z nowym produktem;

  • symulacje - umożliwiają wykorzystanie swojej wiedzy w praktyce;

  • instruktaż - prezentuje wiedzę na dany temat i ułatwia jej kompletne zrozumienie;

  • testy - występują w formie pytań typu prawda-fałsz, z wieloma możliwymi odpowiedziami, a także zadań i pytań, na które może odpowiedzieć e-trener.

Wykorzystanie e-learningu w przedsiębiorstwie

Firma może łatwo rozpocząć stosowanie szkoleń e-learningowych. Najprostszą drogą do tego jest stworzenie własnej platformy online przy użyciu sieci internetowej. Natomiast duże firmy mogą zastosować okablowanie strukturalne, a także skorzystać z lokalnych sieci LAN, które są dostępne w ich siedzibach.

Po stworzeniu platformy wystarczy już tylko zdecydować się na odpowiedni cykl szkoleń. Aktualnie wiele przedsiębiorstw rozwija się w kierunku współpracy z międzynarodowymi klientami, dlatego przydatne mogą okazać się kursy nauki języków obcych. Dzięki zastosowaniu rozwiązania e-learningowego pracownicy będą mogli szybko i w dogodnym dla siebie czasie uczyć się nowego języka, sprawdzać swoją wiedzę i praktykować umiejętności.

Inną propozycją szkoleń są te, przy pomocy których pracownicy danej firmy nauczą się obsługiwać aplikacji używanych w danym przedsiębiorstwie. Kursy mogą także dotyczyć użytkowania komputerów, podstaw technik informatycznych, obsługi arkuszy kalkulacyjnych czy przetwarzania tekstów.

Zalety stosowania e-learningu w firmie  

Przede wszystkim decydujący się na e-learning menadżer nie musi obawiać się spadku produkcji w przedsiębiorstwie, którym zarządza. Jego pracownicy nie będą bowiem musieli przerywać pracy w celu wzięcia udziału w szkoleniach. Uczestniczenie w internetowych szkoleniach nie wiąże się z przerywaniem pracy. Nie muszą w nim również brać udziału wszyscy pracownicy na raz, zatem firma uniknie dezorganizacji pracy.

Inną ważną zaletą kursów online jest niski koszt ich przeprowadzania. Pracodawca nie jest już zmuszony do płacenia za specjalne pomieszczenia, zapraszanie wykwalifikowanych prelegentów czy korzystanie z usług firmy szkoleniowej. Dodatkowo sam może doskonalić program kursów, wraz ze zmianami potrzeb firmy lub oczekiwaniami branży.

Zalety e-learningu są dostrzegalne także dla pracownika. Wyróżniająca ten rodzaj zdobywania wiedzy elastyczność czasowa sprawia, że może on się szkolić zarówno w dzień, jak i w nocy. Innym udogodnieniem jest indywidualne ustalanie tempa przyswajania wiedzy. W zależności od upodobań pracownik może decydować również o formie danego szkolenia.

Podsumowując, e-learning jest narzędziem szkoleniowym z którego może skorzystać każda, nawet niewielka, firma. Co więcej, decydując się na korzystanie z takiej platformy, oszczędzi czas i pieniądze wydawane na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników, a zyska możliwość korzystania z bogatej oferty internetowych kursów i szansę do bezpośredniego wpływu na treść przekazywanej wiedzy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów