Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sposoby na opanowanie złości – jak walczyć z gniewem?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Opanowanie złości  - krzyk i wybuchy agresji

Opanowanie złości często nie jest łatwe. Gromadzony gniew może doprowadzić przecież do wybuchu. Warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli jakaś sytuacja lub osoba doprowadzają nas do skraju wytrzymałości, krzyk czy agresja niczego nie naprawią i nie zmienią – wręcz przeciwnie. Sprawdź, jak poradzić sobie z gniewem i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji!

Skuteczne metody na opanowanie złości

Gniew można zwalczyć bardzo skutecznie. Sposobów na opanowanie złości jest wiele, nie możemy wskazać najskuteczniejszego, jednak warto wypróbować kilka i wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy.  

  • Aktywność fizyczna

Nic tak nie pomaga, jak aktywność fizyczna. Wysiłek, ruch, pot i zmęczenie sprawiają, że wszelkie złe emocje zostają za nami. Co jest najlepsze? Wszystko zależy tylko od nas. Możemy zacząć trenować boks, pobiegać lub chociażby tańczyć w domowych zaciszu do utraty tchu. Problem pojawia się, kiedy w chwili złości znajdujemy się w miejscu, w którym trudno zamknąć się w pokoju i poskakać lub pójść na trening, np. w pracy. Jeżeli mamy taką możliwość, warto wyjść z budynku i zrobić krótki, ale szybki spacer. Jeśli jednak aktywność nie wchodzi w grę, spróbujmy innych sposobów opanowania złości.

  • Kartka i długopis

Czujesz, że gniew przejmuje nad tobą kontrolę? Zanim pójdziesz porozmawiać z kimś, kto jest powodem takiego stanu i wybuchniesz, weź kartkę i długopis. Napisz, co cię zdenerwowało i dlaczego. Nierzadko już samo przelanie myśli na papier pomaga zmniejszyć emocje. Dobrym sposobem jest również porwanie kartki i wyrzucenie jej do kosza. Być może po napisaniu i przeczytaniu okaże się, że powód jest nieco bardziej błahy, niż nam się wydawało.

  • Głęboki oddech

Bardzo pomocne w opanowaniu złości może być po prostu kilka głębokich oddechów. Usiądź, powtarzaj sobie w myślach, że będzie dobrze lub że w tym momencie naprawdę warto się uspokoić, i oddychaj. Wyłącz się, zamknij oczy, postaraj się chociaż na chwilę zapomnieć o otaczającym cię świecie. Kilka głębokich wdechów może ci naprawdę pomóc.

  • Muzyka (relaksacyjna)

Innym doskonałym sposobem na opanowanie złości może być muzyka. Dla jednych będą to spokojne, relaksacyjne melodie, dla innych ciężkie brzmienia. Wszystko zależy od preferencji i jeżeli szum rzeki nie działa na ciebie tak kojąco, jak np. ulubiona piosenka zespołu death metalowego – postaw na drugą opcję. Włącz muzykę, załóż słuchawki i nie myśl o niczym innym, jedynie o melodii płynącej wprost do twoich uszu.

  • Zatrzymaj się na chwilę

W chwili dużego gniewu po prostu się zatrzymaj. Usiądź, zastanów się, co wyprowadziło cię z równowagi i czy naprawdę jest tego warte. Pomyśl, czy jest możliwe inne rozwiązanie problemu, być może początkowo emocje biorą górę i wszelkie racjonalne odpowiedzi ulatują.

  • Bądź miły

Choć to może być naprawdę trudne, bądź miły, nawet jeżeli wcale nie chcesz. Uśmiechaj się, postaraj się być wyrozumiały, nie krzycz, nie wyżywaj się na kimś innym, kto jest tak naprawdę niczemu winny. Oprócz tego, że poprawisz humor innym osobom, sam na pewno również poczujesz się lepiej.

  • Czas tylko dla siebie

Warto znaleźć czas tylko dla siebie. Poczytać, wziąć długą kąpiel, położyć się i popatrzeć w sufit, zrelaksować się i odpocząć. Taka chwila może sprawić, że trudniej będzie wyprowadzić cię z równowagi.

  • Antystresowa piłeczka

Mała piłeczka, którą możemy ściskać w każdej stresującej sytuacji, naprawdę może nam pomóc. Choć taki mały, niepozorny przedmiot z gąbki wydaje się niepotrzebną głupotą, wcale tak nie jest. W chwili złości spróbuj wziąć do ręki piłeczkę – zobaczysz, że taka niepozorna aktywność jest naprawdę dobrym sposobem na opanowanie złości.

  • Rozmowa z bliskimi

Jesteś zły? Kolejnym sposobem na opanowanie złości jest telefon do bliskiej ci osoby i opowiedzenie jej o tym, co się stało. Być może będzie ona mogła obiektywnie spojrzeć na sprawę i dzięki temu zdasz sobie sprawę, że twoja złość wcale nie jest potrzebna.

Z jednej strony często słyszymy, że nie można tłumić w sobie emocji, gdyż nagromadzone mogą doprowadzić do wybuchu. Z drugiej jednak gniew i złość są na tyle niepozytywne, że naprawdę nie warto się im poddać. Na szczęście istnieją naprawdę skuteczne sposoby, na opanowanie złości, dzięki którym poczujemy się lepiej!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów