Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dlaczego warto się szkolić? Czyli Twój sukces w Twoich rękach

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wykazując się licznymi cechami wyróżniającymi nas spośród innych kandydatów, stajemy się bardziej atrakcyjni w oczach pracodawców. Dlatego też ważne jest to, aby cały czas rozwijać swoje umiejętności oraz podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Szkolenia to podstawa! Zastanawiasz się dlaczego warto się szkolić? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Szkolenia – lęk przed nowościami

Wielu ludzi uważa swoją obecną pracę za stabilną i bezpieczną. Po pewnym czasie popadają w rutynę. Powoduje to, że nie starają się rozwijać pod innym kątem, by podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Nagle, gdy niespodziewanie tracą pracę, zaczynają się zastanawiać – co teraz? Ich obecna praca to coś, co robili przez całe swoje życie – najczęściej jest to jedyne, co robić potrafią.

Dlatego tak ważne jest to, by nie zamykać się wyłącznie w obrębie swoich codziennych, rutynowych czynności, a uczęszczać na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia i kursy. Nie muszą być one związane z charakterem pracy, jaką na co dzień wykonujemy. Mogą dotyczyć naszych zainteresowań. Dzięki takim aktywnościom cały czas powiększamy swoją wiedzę, rozwijamy swoje umiejętności i możemy osiągnąć coś więcej w przyszłości. Nie warto bać się szkoleń. Każdy z nas ma braki wiedzy w danym obszarze i nie jest to powód do wstydu. Jeśli wybierzemy szkolenie np. z podatku VAT, nie będziemy jedyną osobą, która nie jest specjalistą w tej dziedzinie, co więcej będziemy jedną z wielu, które nie mają pełnej wiedzy w tym temacie i dlatego znalazły się w tym, a nie innym miejscu. Inicjatywa z naszej strony w kierunku rozwoju osobistego jest inwestycją w nas samych, której nikt nam nie odbierze.

Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym.

– Henry Ford, Ford Motor Company

Szkolenia – doskonalenie umiejętności

Ważnym powodem, dla którego warto uczestniczyć w szkoleniach, jest zdobywanie wiedzy, której nie znajdzie się nigdzie indziej. Biorąc udział w szkoleniach, można zdobyć wiedzę, którą nie zawsze odnajdziemy w książkach czy na stronach internetowych. Dlaczego tak jest? Ponieważ oprócz wiedzy teoretycznej szkolenia dostarczają nam wiedzy praktycznej. Wykwalifikowany trener prowadzący szkolenie jest dla nas skarbnicą wiedzy i doświadczeń. Często dopowiada cenne przykłady, historie, zwraca uwagę na popełniane błędy przez innych, by chronić nas przed pomyłkami. Każda, nawet drobna informacja, która poprawi coś w twoim życiu, przyczyni się do rozwoju oraz doskonalenia twoich umiejętności.

Dlaczego warto się szkolić, czyli dodatkowe zalety szkoleń

Co oprócz doskonalenia umiejętności zyskujesz, decydując się na uczestnictwo w szkoleniach? Poniżej przedstawiamy listę zalet:

  • zdobywanie nowych umiejętności praktycznych
  • poszerzanie wiedzy teoretycznej
  • wymiana doświadczeń z ludźmi z innych lub podobnych branż
  • możliwość nawiązania współpracy
  • podnoszenie kwalifikacji daje możliwość podejmowania się coraz większych wyzwań, co często prowadzi do awansu
  • zwiększenie możliwości zatrudnienia
  • pozyskanie silnej pozycji w firmie
  • docenienie ze strony szefa
  • wraz ze wzrostem kompetencji wzrost pewności siebie  oraz wyższe poczucie własnej wartości
  • po szkoleniu wzrasta jakość wykonywanej pracy
  • zwiększa się wewnętrzna motywacja do rozwoju i pracy osoby, która ukończyła szkolenie.

Czy to prawda, że wiedza ulega przedawnieniu?

Tak, to prawda, wiedza ulega przedawnieniu. Żyjemy w świecie, gdzie zmiany są na porządku dziennym. Zmieniają się przepisy prawne, jesteśmy świadkami odkrywania i wynajdywania np. metod leczenia, leków, automatów i wielu, wielu innych. Pojawiają się nowinki technologiczne, za którymi bez ich śledzenia trudno byłoby nadążyć. Przeprowadzane są liczne badania psychologiczne, społeczne, których wyniki warto znać. Jeżeli ktoś uważa, że wystarczy się wykształcić i później można wykonywać swój zawód aż do emerytury bez podnoszenia swoich kwalifikacji, to jest w błędzie. Człowiek uczy się całe życie i nie powinien popadać w stagnację.

Specjaliści z dziedziny rozwoju zasobów ludzkich twierdzą, że wiedza zawodowa ulega przedawnieniu już w dwa lata od jej zdobycia. Stąd inwestowanie w kapitał intelektualny przedsiębiorstwa jest tak ważnym czynnikiem warunkującym jego rozwój w zmiennych warunkach zewnętrznych. Niestety nie wszystkie firmy podchodzą do organizacji szkoleń dla swoich pracowników z entuzjazmem. W większości przyczyną jest niepewna sytuacja makroekonomiczna, w jakiej muszą działać, ale również pojawiające się coraz częściej przekonanie, że pracownik może okazać się „nielojalny” i przejść do konkurencji, która zaproponuje mu bardziej korzystne warunki.

 Czy szkolenia i kursy są popularne?

Szkolenia i kursy to nadal najpopularniejsza forma kształcenia w firmach. Wzrasta również znaczenie coachingu oraz kształcenia na odległość (e-learningu). Wciąż zwiększa się liczba firm proponujących konferencje i warsztaty. Powinniśmy pamiętać o tym, że nie musimy brać udziału w każdym szkoleniu, które znajdziemy. Warto najpierw przemyśleć i zastanowić się nad tym, czy takie szkolenie jest nam potrzebne, czy wniesie coś więcej do naszego życia. Pomyśleć o tym, w jakich obszarach jesteśmy słabsi i nad czym chcielibyśmy popracować oraz jakie kompetencje miękkie rozwinąć. Dzisiaj mamy szeroki wybór, jeżeli chodzi o szkolenia zarówno z obszaru doskonalenia kompetencji miękkich, takich jak: komunikacja, współpraca w zespole, rozwiązywanie konfliktów, przeprowadzanie negocjacji, jak i tych dających nam wiedzę twardą, np. kursy z Excela, z programów graficznych, programowania czy językowe.  

 Pamiętaj, szkolić się warto, ale z głową. Sam stos zdobytych certyfikatów nie świadczy o tym, że twoja kariera pójdzie w takim kierunki, w jakim byś chciał, żeby poszła. Liczy się przydatność tych szkoleń, ich poziom oraz co najważniejsze, to żeby zdobyta na nich wiedza była dla ciebie wsparciem w obranej przez ciebie drodze.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów