Firmowe konto walutowe przyda Ci się, gdy zajmujesz się eksportem lub importem, inwestujesz za granicą, masz zagranicznych partnerów biznesowych, dokonujesz transakcji międzynarodowych lub dostajesz dotacje w obcej walucie. Sprawdź, jak działa takie konto i dlaczego warto je otworzyć.
Konto walutowe dla firm to niższe koszty transakcji
Zgodnie z wymogami formalnymi Twoja firma powinna mieć już konto firmowe w złotówkach. Jeśli otrzymujesz na to konto przelewy od zagranicznych partnerów biznesowych, to każda taka transakcja w obcej walucie podlega przewalutowaniu. Taka operacja oznacza dla Twojej firmy dodatkowe koszty.
Konto firmowe walutowe jest prowadzone w wybranej walucie obcej – na przykład euro, dolarach czy funtach. Dlatego jeśli dokonasz transakcji w tej samej walucie, w której masz rachunek firmowy, unikniesz kosztów przewalutowania.
Co daje firmowe konto walutowe?
Konto walutowe dla firm pozwala:
- przyjmować płatności od zagranicznych kontrahentów w ich lokalnej walucie;
- płacić dostawcom i innym partnerom biznesowym za granicą w ich walucie;
- przechowywać środki w różnych walutach (korzystne w przypadku wahań kursów walut);
- unikać kosztów przewalutowania w transakcjach międzynarodowych.
Konto firmowe walutowe – zalety
Jedną z największych zalet konta firmowego walutowego jest możliwość dobrania karty w walucie. Na przykład do konta https://www.santander.pl/firmy/konta/konto-walutowe możesz zawnioskować o kartę Visa Business Euro. To karta debetowa, która pozwala Ci płacić w euro bez dodatkowych kosztów na całym świecie i jest powiązana z rachunkiem prowadzonym w euro.
Dodatkowo zyskujesz wygodny dostęp do finansów swojej firmy o dowolnej porze dzięki bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej banku. Możesz liczyć na oferty przygotowane specjalnie dla Twojej firmy.
Konto firmowe walutowe daje również dostęp do bankowego kantoru internetowego, a nawet portalu tradingowego.
Czy firmowe konto walutowe przyda się Twojej firmie?
Konto walutowe dla firm można efektywnie wykorzystać w wielu branżach, na przykład:
- e-commerce: jeśli sprzedajesz odzież na rynek niemiecki, to zaoferujesz klientom płatność w euro, a jeśli sprowadzasz towary z Chin, to zapłacisz dostawcom w juanach bez przewalutowania;
- IT i usługi: jeśli realizujesz usługi programistyczne dla klientów z USA, możesz dostawać wynagrodzenie bezpośrednio w dolarach, a jeśli zatrudniasz pracowników z różnych krajów, możesz wypłacać im wynagrodzenie w ich lokalnych walutach, dodatkowo konto firmowe walutowe pozwoli Ci opłacać licencje za oprogramowania od zagranicznych dostawców w odpowiedniej walucie;
- produkcja: gdy sprowadzasz surowce i komponenty z zagranicy, zapłacisz za nie ze swojego konta walutowego, a jeśli eksportujesz gotowe wyroby za granicę, przyjmiesz zapłatę np. w euro;
- transport i logistyka: z kontem walutowym w walucie danego kraju unikniesz przewalutowania przy płaceniu za paliwo czy winiety drogowe, a także przyjmiesz płatności w euro, frankach szwajcarskich czy funtach brytyjskich na trasie przewozu towarów w Europie;
- turystyka: w restauracji, hotelu czy wypożyczalni pojazdów zaoferujesz klientom płatność w różnych walutach, co będzie korzystne dla nich i dla Twojej firmy.
To tylko kilka przykładów, które pokazują, że konto walutowe dla firm może się przydać w różnych branżach. Jeśli prowadzisz lub planujesz prowadzić działalność międzynarodową, załóż firmowe konto walutowe i obniż koszty zagranicznych transakcji.
Artykuł sponsorowany