0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kobiety w biznesie - ułatwienia przy prowadzeniu działalności

Wielkość tekstu:

Aktualnie kobiety chcące założyć własną działalność, wg zasady równości, są traktowane tak samo jak mężczyźni. Jednak 66,5% przedsiębiorców zakładających działalność w Polsce to właśnie mężczyźni. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest w trakcie prac nad programem, dzięki któremu kobiety będą mogły liczyć na wsparcie doradcze. Oprócz tego dzięki nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, bardziej opłacalne będzie korzystanie z urlopu wychowawczego.

Kobiety w biznesie - wsparcie doradcze

To mężczyźni częściej podejmują decyzję o otwarciu własnej działalności. Mimo równych przepisów dla obydwu płci, tylko 33,5% z zakładających firmy to kobiety. Wynika to głównie z faktu, że kobietom trudniej pogodzić pracę zawodową z macierzyństwem. Praca na własny rachunek często wymaga o wiele więcej zaangażowania i czasu niż etat. Nie jest to praca w godzinach 8-16, tylko zwykle dłużej, a nawet w weekendy. Mimo to co roku wiele kobiet decyduje się na własną działalność. Jak się jednak okazuje sam pomysł i założenie firmy to nie wszystko. Trzeba bowiem mieć również plan jak się utrzymać na rynku, wybić pośród konkurencję i zdobyć klientów. Już podczas planowania działalności trzeba mieć wyznaczone założenia. Nie każdy jednak jest na tyle przewidujący, a pierwotne zamysły i plany o dużych zyskach znikają w gąszczu codziennej walki o przetrwanie.

Stąd też pomysł, aby kobiety na samym początku mogły liczyć na wsparcie doradcze ze strony specjalistów, którzy służyliby pomocą. Chodzi tu o pomoc w wyznaczaniu celów i ich realizowaniu. Zgromadzone fundusze miałyby zostać przekazane firmom, które mogą udzielać tego typu wsparcia i poprowadzić przedsiębiorcze kobiety na początku ich niezależnej kariery zawodowej.

Kobiety w biznesie - urlop rodzicielski

Nie jest to nowe pojęcie, jednak nie każdy może wiedzieć, że urlop rodzicielski dotyczy również kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Wystarczy, że opłacają składki ubezpieczenia chorobowego.

Co ważne, z urlopu mogą również skorzystać ojcowie, dzięki czemu przedsiębiorcze mamy będą mogły poświęcić więcej czasu na pracę. W dzisiejszych czasach stereotyp mężczyzny, zapewniającego dobrobyt rodzinny, uległ zmianie. Zdarza się, że to kobiety zarabiają więcej, stąd skorzystanie z urlopu rodzicielskiego przez mężczyzn może być bardziej opłacalne.

Kobiety w biznesie - urlop wychowawczy z opłaconymi składkami ZUS

Zgodnie z nowymi regulacjami państwo może opłacić składki ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, za okres do 3 lat. Co za tym idzie czas korzystania z urlopu wychowawczego nie odbije się na wysokości przyszłej emerytury. Korzystne zmiany nastąpiły poprzez podpisanie przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dotyczą one również osób zatrudnionych na odstawie umowy zlecenie i o dzieło, jak i rolników opiekujących się dziećmi. Do tej pory tego typu przywileje dotyczyły jedynie rodziców zatrudnionych na umowę o pracę.

Przedsiębiorcza mama w okresie urlopu wychowawczego będzie miała opłacane przez państwo składki ubezpieczenia:

  • emerytalnego, rentowego i zdrowotnego, jeżeli posiada co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy,
  • emerytalnego i zdrowotnego, jeśli staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż 6 miesięcy lub do tej pory w ogóle nie była ubezpieczona.

Opłacanie powyższych składek przez państwo jest częścią rządowego pakietu zmian w polityce rodzinnej. Zmiany wejdą w życie już od dnia 1 września 2013 r.

Kobiety myślące nad założeniem działalności gospodarczej mogą zatem liczyć na przywileje, których do tej pory nie było. Powinno to być ułatwieniem w podjęciu decyzji o niezależności, jaką niesie ze sobą własna firma.

 

Myślisz o przekształceniu swojej działalności w spółkę? Przeczytaj również: Spółka z o.o. z kapitałem zakładowym o wartości 1 zł.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów