Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

7 zasad innowacyjnego biznesu

Wielkość tekstu:

W dzisiejszych czasach, kiedy wszystko - także rynki - zmienia się bardzo płynnie, warto pomyśleć o unowocześnieniu swojego biznesu. Innowacyjny biznes może być bowiem dla przedsiębiorcy szansą na zysk, a na pewno - na utrzymanie się wśród coraz to nowych konkurentów.

Innowacyjny biznes to taki, którego efektem końcowym jest zupełnie nowy produkt, usługa albo jakość któregoś z powyższych. Może to być wobec tego radykalna, błyskotliwa nowość, ale także znacznie łagodniejsza modyfikacja, dająca metodę na udoskonalenie istniejących już elementów rynku.

Dlaczego warto sprawić, aby biznes był innowacyjny? Tego typu pomysły są mocno promowane przez programy rządowe. Przykładem może być tu program Inteligentny Rozwój, zastępujący dotychczasową Innowacyjną Gospodarkę, czy też dotacje z Unii przeznaczone na finansowanie nowych technologii w przedsiębiorstwie.

 

Jak więc widać, w innowacyjny biznes naprawdę warto inwestować. Jak wobec tego sprawić, aby firma mogła zostać uznana za rozwojową i nowoczesną? Poniżej przedstawiono zbiór 10 zasad, które mogą stanowić dla przedsiębiorcy wytyczne oraz źródło inspiracji.

Po pierwsze - warto zainteresować się funkcjonującymi na rynku, wspomnianymi wcześniej programami i instytucjami, które wspierają innowacyjne firmy. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla istniejącego już przedsiębiorstwa, jak i zupełnie nowych firm, także tych studenckich. Najlepszym przykładem są inkubatory przedsiębiorczości czy coraz bardziej popularni Aniołowie Biznesu. Tutaj od razu można odnaleźć zasadę drugą - dotyczącą metod finansowania. Warto dowiedzieć się, czy dla danego pomysłu uda się uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych związanych z wprowadzeniem nowych technologii, albo czy można wziąć kredyt inwestycyjny, zabezpieczony gwarancją de minimis.

Warto pamiętać, że aby praca sprawiała przyjemność, przedsiębiorca powinien robić to co naprawdę potrafi i lubi. Wobec tego trzecia zasada innowacyjności to pomysł zgodny ze zdolnościami i preferencjami jednostki. Jeśli będzie on zupełnie świeży - tym lepiej dla przedsiębiorcy. Jeśli jednak funkcjonuje już na rynku firma o podobnym zakresie usług - i tak można swój pomysł wykorzystać. Tutaj bowiem pojawia się przykazanie czwarte - ten sam pomysł, ale nowe zastosowanie lub też ulepszony rezultat końcowy. Dróg rozwoju jest naprawdę wiele.

Kiedy pomysł i finanse są już w zasięgu ręki przedsiębiorcy, warto stworzyć scenariusze. To zasada piąta innowacyjnego biznesu. Owszem, optymizm i pozytywne myślenie w działaniu daje dużo, jednakże warto także przygotować się na ewentualne niepowodzenia i stworzyć plan awaryjny. Najlepszą metodą w tej kwestii są scenariusze - należy stworzyć kilka ich wersji. Przede wszystkim - optymistyczną, a oprócz niej także prawdopodobną oraz pesymistyczną. Wtedy nawet w podbramkowej sytuacji przedsiębiorca nie straci głowy.

Kolejne dwie zasady innowacyjnej firmy są związane z ludźmi. Pierwsza dotyczy konkurencji. Nawet, kiedy działalność doskonale sobie radzi i znacząco wyprzedza innych, warto pamiętać, że pozostałe firmy także się zmieniają. Nigdy nie należy osiadać na laurach i uznawać pozycji swojej firmy za stałą i niezmienną.

Natomiast druga “ludzka” zasada odnosi się do klientów. Jako że w praktyce to od nich właśnie zależy powodzenie biznesu, warto już od początku poszukiwać kontaktu i powiązań z potencjalnymi odbiorcami. Dzięki bieżącemu kontrolowaniu potrzeb rynku przedsiębiorca będzie mógł szybko i sprawnie odpowiadać na potrzeby klientów i inwestować w to, co akurat jest potrzebne.

Powyższe siedem zasad określa jak powinno wyglądać innowacyjne przedsiębiorstwo. Oczywiście, nie są to sztywne zasady, a raczej wskazówki, niemniej jednak mogą one znacząco poprawić pozycję firmy na rynku. Warto się nad nimi zatrzymać choćby na chwilę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów