0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozwój przedsiębiorczości wśród kobiet - planowane wsparcie PARP

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Stereotyp Polki, której głównym życiowym zadaniem jest prowadzenie domu i wychowywanie dzieci, jakiś czas temu stracił ważność. Jak podają najnowsze badania, zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą prowadzić własne firmy, a ich podejście do przedsiębiorczości właściwie niczym się nie różni.

Powyższa teza została poparta również w badaniach przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Zgodnie z ich wynikami, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, zakładając własną firmę mają podobne plany, nadzieje oraz obawy. Również wskaźniki liczbowe nie pozostawiają wątpliwości - kobiece przedsiębiorstwa stanowią w Polsce około 35 proc. wszystkich firm. Nie jest to co prawda jeszcze chociaż połowa, jednak zdecydowanie widać tu tendencję wzrostową.

Jak prezentują wyniki badań, statystyczna Polka, która zdecyduje się na założenie firmy jest młoda i wykształcona, najczęściej pozostaje w stałym związku, ale jest bezdzietna. I tu pojawia się największy problem, dystansujący przedsiębiorcze kobiety od przedsiębiorczych mężczyzn. Mimo zmian, które już zaszły i ciągle zachodzą w modelu rodziny, wciąż to właśnie na płci pięknej w większym stopniu spoczywa odpowiedzialność za dom, rodzinę i dzieci.

W związku z powyższym, aby nieco bardziej wyrównać szanse obu płci już na starcie, PARP zakłada wprowadzenie możliwości skorzystania z indywidualnego wsparcia przez kobiety, które zakładają własną firmę. Pomoc taka miałaby przybrać formę objaśnienia i przeprowadzenia przez niezbędne formalności, wsparcie w ustaleniu celów firmy oraz metod ich realizowania itp. Tego typu szkolenia i doradztwo miałyby być realizowane przez podmioty opłacane właśnie przez agencję z różnych dofinansowań.

Podobną formę wsparcia PARP planuje wprowadzić również dla studentów, którzy chcieliby rozpocząć karierę od założenia własnego przedsiębiorstwa. Projekt ma mieć na celu współpracę z uczelniami, dzięki której wybranoby ok. 200 pomysłów na biznes, które następnie otrzymałyby wsparcie. Celem omawianego planu jest stworzenie takich firm, które mogłyby działać konkurencyjnie na rynku przez okres co najmniej roku od zakończenia działań wspierających.

Plan rozpoczęcia projektów wspierających przedsiębiorcze kobiety oraz studentów jest jednak nadal bardziej teorią niż praktyką. Mimo to, istnieją założenia, że pierwsze firmy mogą otrzymać pomoc jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów