Każdego roku, do grona absolwentów wyższych uczelni, dołącza tysiące byłych studentów. Rozpoczyna się nowy etap w ich życiu. Muszą podjąć wiele poważnych decyzji i zastanowić się co będą robić w najbliższym czasie. Największa niewiadoma i bolączka wiąże się z miejscem przyszłego zatrudnienia. W zasadzie wybór zawiera się pomiędzy decyzją o znalezieniu zatrudnienia w odpowiednim przedsiębiorstwie, a założeniem własnego biznesu.
Podjęcie satysfakcjonującej pracy na etacie to zadanie czasochłonne. Wymaga wiele wytrwałości, szczególnie, że sytuacja gospodarcza nie sprzyja nowym, masowym zatrudnieniom. Dlatego może warto rozważyć założenie własnego przedsiębiorstwa?
Na wstępnie warto zaznaczyć, że stworzenie i prowadzenie działalności nie jest zadaniem łatwiejszym niż znalezienie etatowej pracy i w tym sensie nie należy traktować go jako alternatywy. Jest zdecydowanie trudniejsze i wymaga więcej zaangażowania, szczególnie w pierwszym etapie. Ale, z drugiej strony, wiąże się z wizją sukcesu i przychodami, które mogą nawet kilka razy przewyższyć etatowe wynagrodzenie.
Najważniejszy jest pomysł na biznes. Najlepiej, żeby był jednocześnie pasją przyszłego przedsiębiorcy. Początkowo, znalezienie niszy rynkowej wydaje się problematyczne. Jednak szereg przykładów dowodzi, że jest możliwe. Młodzi przedsiębiorcy mają wiele oryginalnych pomysłów, które z powodzeniem wcielają w życie. Zatem, jak pokazuje rzeczywistość, nie jest trudno pokonać pierwszą przeszkodę. Wystarczy mieć pomysł i chęć wcielenia go w życie.
Decyzja o rozpoczęciu budowania własnego przedsiębiorstwa została podjęta. Pojawił się innowacyjny pomysł i można rozpocząć prace nad nowym biznesem. Tylko skąd wziąć środki na realizację projektu?
Istnieje kilka sposób zdobycia wsparcia na sfinansowanie początkowego etapu budowania własnego przedsiębiorstwa. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że najkorzystniej byłoby posiadać własne pieniądze, które można zainwestować. Jednak, dla większości młodych przedsiębiorców, taka sytuacja to tylko marzenie. Zatem co wybrać?
Kredyt bankowy
Obowiązek spłaty kredytu, szczególnie w przypadku niepowodzenia inwestycji, skutecznie zniechęca młodych przedsiębiorców do skorzystania z oferty konkretnego banku. Ponadto, nawet jeśli przyszły biznesmen jest zdecydowany podpisać odpowiednią umowę, to i tak musi spełniać szereg wymagań. Dlatego warto zapoznać się z ofertami wszystkich instytucji. Banki przygotowują dla swoich klientów różne propozycje, starając się elastycznie dopasować do potrzeb przyszłych przedsiębiorców. Istnieje możliwość, na przykład, rocznego nieopłacania składek do ZUS, ponieważ w ramach umowy należności te będzie regulował kredytodawca.
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej
Aktywizacja młodych ludzi to zagadnienie istotne dla władz Unii Europejskiej. Na ten cel przeznaczane są środki pieniężne, które można wykorzystać na sfinansowanie własnej działalności. Dostępnych jest szereg programów, więc każdy starający się o dodatkowe fundusze, ma szansę do jednego się dopasować z planowanym biznesem. Oczywiście, otrzymanie dotacji wiąże się z pewnymi zastrzeżeniami. Przykładowo, może się okazać, że przedsiębiorca powinien pochodzić z terenów wiejskich lub małej miejscowości albo zatrudniać określoną liczbę pracowników. Jednak nie można się zniechęcać, ponieważ dotacje są przyznawane również biznesmenom zamieszkałym w dużych miastach, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Otrzymana kwota może być bezzwrotna lub udzielana w formie pożyczki na korzystnych warunkach. Ponadto może stanowić całość lub część potrzebnych środków. Niezależnie od tego, warto rozważyć przedstawioną możliwość zdobycia dodatkowych środków finansowych, ponieważ po wypełnieniu odpowiednich wniosków, jest możliwość otrzymania pieniędzy jeszcze w 2013 roku.
Aniołowie biznesu
Coraz bardziej popularna staje się współpraca młodych ludzi, którzy mają interesujący pomysł na biznes, z inwestorami posiadającymi środki na jego sfinansowanie. W zamian za ustaloną część udziałów i zysków, można otrzymać wsparcie pieniężne z zewnątrz. Taka pomoc sugeruje, że pomysł na biznes jest innowacyjny, a całe przedsięwzięcie ma szansę zakończyć się sukcesem. Jednak znaleźć patrona, który zdecyduje się wesprzeć młodego przedsiębiorcę radą i portfelem, wcale nie jest tak łatwo. Ponadto, przed przystąpieniem do współpracy należy podpisać odpowiednią umowę, która zabezpiecza interesy obu stron.
Na drodze do sukcesu, młody przedsiębiorca musi zmierzyć się również z obowiązkiem zgłoszenia chęci prowadzenia własnej działalności w szeregu urzędów i instytucji. Zajęcie to zazwyczaj jest czasochłonne i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zawiła biurokracja i brak zrozumienia przepisów, prowadzi prosto do zniechęcenia i zaniechania walki z urzędnikami. Na szczęście wsparcie można otrzymać na przykład w Inkubatorach Przedsiębiorczości, które pomagają podczas załatwiania formalności i służą poradą merytoryczną.
Wizja sukcesu, zdobycie poważania i pieniędzy to tylko część argumentów, które przemawiają za decyzją o stworzeniu własnego przedsiębiorstwa. Nie każdy zostanie Billem Gatesem, jednak część ma szansę zrealizować nawet tak odważne marzenie. Wystarczy interesujący pomysł na biznes oraz dużo zapału i chęć do pracy. Przecież problemy są po to, żeby je pokonywać.