0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2023-06-07

Artykuły:

Zwrot pracownikom kosztów dojazdu do pracy oraz z pracy a ZUS

Pracodawca może oferować zwrot pracownikom kosztów dojazdu do oraz z pracy. Czy takie świadczenia muszą być oskładkowane i opodatkowane? Jak je rozliczyć prawidłowo? Co na ten temat mówią przepisy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

7 czerwca 2023

Powrót na Ukrainę a usprawiedliwianie nieobecności w pracy

Zdarzają się sytuacje, że pracownik nie może stawić się w pracy w określonym czasie. Jak powinno wyglądać usprawiedliwianie nieobecności w pracy, z powodu powrotu pracownika na Ukrainę? Czy obcokrajowcy mają w tym zakresie specjalne regulacje prawne?

7 czerwca 2023

Paragon fiskalny przy sprzedaży środka trwałego

Przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą dokonują transakcji różnego typu. Sprzedaży podlegają nie tylko towary handlowe, ale i środki trwałe wykorzystywane na rzecz działalności. Czy paragon fiskalny przy sprzedaży środka trwałego jest konieczny?

7 czerwca 2023

Wspólność patentu – jak korzystać ze swojego prawa?

Omawiamy dysponowanie prawami do patentu, w przypadku gdy prawa do niego posiada nie jedna osoba, a cały zespół twórców. Opisujemy zarówno problemy finansowe, jak i te niematerialne oraz sprawdzamy jak prawo przemysłowe reguluje wspólność patentu.

7 czerwca 2023

Rozliczenie VAT przez nievatowca - kiedy jest obowiązkowe?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się kiedy konieczne jest rozliczenie VAT przez nievatowca? Jakich dodatkowych formalności należy dopełnić w takiej sytuacji? Czy planowana transakcja będzie dla Ciebie opłacalna? Odpowiadamy w tym artykule. Sprawdź!

7 czerwca 2023

Szkoda całkowita pojazdu w leasingu – skutki dla leasingobiorcy

Szkoda całkowita pojazdu w leasingu powoduje zakończenie umowy leasingu. W takiej sytuacji koniecznym jest wzajemne rozliczenie stron. Jakie konsekwencje podatkowe wywołuje takie zdarzenie? Czy wiesz, jak rozliczyć szkodę całkowitą? Wyjaśniamy!

7 czerwca 2023

Roboty budowlane a wynagrodzenie - czy można uzależnić je od warunku?

Wykonując roboty budowlane, wykonawcy przeprowadzonych robót należy się wynagrodzenie. W określonych sytuacjach zapłata wynagrodzenia może być uzależniona od różnych warunków. Warunki te nie mogą być jednak sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

7 czerwca 2023

Mikrorachunek podatkowy po zamknięciu firmy

Mikrorachunek podatkowy przeznaczony jest do regulowania zobowiązań z tytułu różnych podatków przez większość przedsiębiorców. Numer mikrorachunku podatkowego generowany jest automatycznie na podstawie identyfikatora podatkowego, np. PESEL czy NIP.

7 czerwca 2023

Urlop z powodu siły wyższej w nowym Kodeksie pracy

W kwietniu 2023 r, weszły w życie kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Jedną ze zmian jest urlop z powodu siły wyższej. Kto i w jakich sytuacjach będzie mógł korzystać z tego zwolnienia od pracy? Jaki jest wymiar tego urlop? Przeczytaj i dowiedz się!

7 czerwca 2023

Darowizna samochodu osobowego po wykupie z leasingu na cele prywatne

Obecne sprzedaż samochodu wycofanego z działalności, przed upływem 6 lat skutkuje opodatkowanym tej sprzedaży w działalności. Wyjaśniamy, jakie zobowiązania podatkowe powoduje darowizna samochodu osobowego po wykupie z leasingu na cele prywatne. Sprawdź!

7 czerwca 2023

Jak wyliczać wynagrodzenie chorobowe w 2023 r.?

Każdemu pracownikowi za okres niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Przez jaki okres i według jakich zasad wyliczane jest wynagrodzenie za czas choroby? Przeczytaj artykuł i przekonaj się jak wygląda ta kwestia!

7 czerwca 2023

Faktura zaliczkowa a rejestry VAT i KPiR

W jaki sposób należy ująć w rozliczeniach otrzymane i zapłacone zaliczki? Czy faktura zaliczkowa ujmowana jest w KPiR czy tylko w rejestrach VAT? Jak ująć w rozliczeniach zwrot wpłaconej zaliczki? Dowiedz się więcej na temat faktury zaliczkowej!

7 czerwca 2023

Ubezpieczenia ZUS a urlop bezpłatny pracownika

Urlop bezpłatny udzielany jest na wniosek pracownika. Czy w tym okresie podlega on ubezpieczeniom w ZUS? Czy nadal ma prawo do opieki zdrowotnej? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w poniższym artykule. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

7 czerwca 2023

Brak faktury a możliwość ujęcia wydatku w kosztach

Podstawowym dokumentem księgowym bez wątpienia jest faktura. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzyma tego dokumentu? Czy brak faktury przekreśla możliwość ujęcia poniesionego wydatku w kosztach podatkowych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

7 czerwca 2023

Działalność gospodarcza w trakcie urlopu wychowawczego

Jesteś przedsiębiorcą i chciałbyś skorzystać z urlopu wychowawczego, czy może przebywasz na urlopie wychowawczym z tytułu etatu i chciałbyś rozpocząć działalność gospodarczą? Działalność gospodarcza w trakcie urlopu wychowawczego jest możliwa. Przeczytaj!

7 czerwca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów