0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ciekawe miejsca w Rzymie: Koloseum

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Stolica Włoch przepełniona jest historycznymi budowlami, a na ich czele stoi Koloseum. Rzym to miasto, które uwielbia turystów. Z wzajemnością - rocznie odwiedza je kilkanaście milionów ludzi. Koloseum zostało zaliczone do nowych siedmiu cudów świata, razem z Tadż Mahal, Machu Picchu czy Wielkim Murem Chińskim. Jaka jest historia Koloseum i dlaczego warto odwiedzić ten amfiteatr, będąc w Rzymie? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.

Koloseum - Amfiteatr Flawiuszów

Koloseum zostało wzniesione w 70 roku p.n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Ten eleptycznej budowy amfiteatr może nie robić wrażenia swoimi rozmiarami teraz, jednak w starożytnym Rzymie z pewnością należał do największych brył ówczesnej architektury. Jego długość sięga prawie 200 metrów, a wysokość niecałe 50. W Koloseum mogło się zmieścić aż 50 tysięcy osób! Pomimo faktu, że duża część budowli jest już zniszczona, turyści nadal mogą zobaczyć najważniejsze części amfiteatru.

Oprócz areny i dużej widowni, w najniższej kondygnacji znajdowały się bufety, natryski, szatnie, klatki dla zwierząt oraz pomieszczenia dla gladiatorów. Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść (niektóre z nich zachowały się do dziś), co pozwalało na opuszczenie areny w 6 minut. W deszczowe lub słoneczne dni istniała możliwość zadaszenia całej widowni. Robi to spore wrażenie nawet bez przypominania o tym, że budowla ma ponad 2 tysiące lat.

Koloseum - centrum rzymskiej rozrywki

Od początku powstania Koloseum związane było z rozrywką. Odbywały się tam między innymi polowania na dzikie zwierzęta, naumachie (inscenizowane bitwy morskie) oraz sławne walki gladiatorów. Otwarcie budowli zainaugurował cesarz Tytus - ogłosił studniowe, nieprzerwane igrzyska. W tym czasie podczas polowań zginęło kilka tysięcy zwierząt, a walki stoczyło ponad 900 gladiatorów.

Dalsze losy amfiteatru były bardzo burzliwe, a sama budowla na przestrzeni lat wielokrotnie uszkadzana. Pierwsze poważne uszkodzenia miały miejsce w III w n.e. z powodu pożaru, który zniszczył doszczętnie najwyższe, drewniane poziomy bryły. Koloseum przetrwało także dwa trzęsienia ziemi.

Koloseum to wizytówka Rzymu, która pomimo swojej krwawej historii jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Każdy chce poczuć na swojej skórze niepowtarzalny klimat starożytnych igrzysk, zobaczyć zaledwie w ułamku to, co widzieli mieszkańcy tego miasta tysiące lat temu. W amfiteatrze świętowany jest także Wielki Piątek - corocznie odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów