0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Grypa czy przeziębienie - na co chorujesz?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Grypa a przeziębienie organizmu. Jesienna pogoda jest bardzo zmienna. Deszcz, silny wiatr, zimne poranki, ciepłe popołudnia, przymrozki – nietrudno o przemoczenie, przemarznięcie, zbyt ciepłe lub lekkie ubranie. Wszystko to sprzyja rozwojowi wirusów. To, że coś często łapie nas właśnie w tym okresie roku, chyba nikogo nie dziwi. Lekki kaszel, drapanie w gardle, ból głowy, gorączka, złe samopoczucie i ogromna chęć spędzania całych dni w łóżku – takie objawy zna z pewnością każdy. Ale czy wiesz właściwie, na co chorujesz? Mówisz, że leżysz w domu z grypą, ale czy aby na pewno nie jest to przeziębienie? I przede wszystkim – czy to takie ważne?

Rozróżnienie tych przypadłości jest istotne, ponieważ niedoleczona grypa może prowadzić do groźnych powikłań. Jeżeli więc pomylimy ją z przeziębieniem i nie wyleczymy porządnie, bo to tylko przeziębienie i nic mi nie będzie, możemy nabawić się kłopotów. Oczywiście, jeżeli czujemy się źle, z pewnością najlepszym wyjściem jest udanie się do lekarza, warto jednak mieć świadomość różnic pomiędzy grypą a przeziębieniem.

Przeziębienie i grypa – nie ma różnicy?

Choć obie przypadłości wywołują wirusy, a wiele objawów się dubluje, grypa i przeziębienie to nie to samo. Różnica występuje i jest dość widoczna, kiedy już zapoznajemy się z symptomami. Z pewnością nie należy bagatelizować żadnej choroby i kontrolować swoje samopoczucie.

 

Zarówno przeziębienie, jak i grypę wywołują wirusy. Poza tym łączą je również niektóre objawy: gorączka, ból stawów, ból gardła, kaszel czy ból mięśni.

Przeziębienie czy grypa? Przyjrzyj się objawom

Mimo podobieństw, choroby te wiele dzieli. Warto zapamiętać, że:

  1. Przeziębienie rozwija się powoli, zazwyczaj odczuwamy, że coś nas bierze. Jest nam zimno i nie możemy się rozgrzać, zaczynamy kichać, kręci nas w nosie, w gardle drapie i choć jesteśmy w stanie funkcjonować, mamy pełną świadomość, że coś złapaliśmy. Grypa natomiast pojawia się znienacka. Szybko może dosłownie zwalić nas z nóg. Możemy spędzić cały dzień, czując się świetnie, by nagle wieczorem, w ciągu godziny, paść na łóżko i nie mieć siły ruszyć nawet palcem.

  2. W obu przypadkach często występuje podwyższona temperatura ciała, jednak w przypadku przeziębienia zazwyczaj oscyluje w granicach 37 czy 37,5 st. C, z kolei grypa to zazwyczaj wysoka gorączka, przewyższająca nawet 39 st. C.

 

Ważne!

Jeżeli w czasie grypy temperatura podnosi się do maksymalnie 38,5 st. C, oznacza to, że organizm walczy z chorobą i produkuje przeciwciała, które mają ją zwalczyć. Temperatura jednak może wzrosnąć powyżej wspomnianej, wtedy konieczne jest jej zbijanie.

 

  1. Objawy grypy zazwyczaj utrzymują się dużo dłużej, nawet do dwóch tygodni, natomiast przeziębienie znika często już po kilku dniach.

  2. W trakcie grypy występują silne dreszcze oraz duża potliwość. W przeziębieniu takie objawy są znacznie mniej nasilone lub nie występują w ogóle.

  3. W trakcie przeziębienia zazwyczaj możemy w miarę normalnie funkcjonować. Przeszkadzają nam oczywiście drażniące objawy, jednak wstanie z łóżka nie jest wyczynem. Podczas grypy natomiast nawet najmniejsza aktywność jest niezwykle męcząca. Jakikolwiek wysiłek jest ponad siły - niekiedy nawet leżenie bywa męczące. Brak nam energii na dosłownie wszystko.

  4. Katar, ból gardła czy kaszel to objawy, które mogą, ale nie muszą towarzyszyć w przypadku obu schorzeń. Przeziębienie kojarzy się nam – słusznie – z męczącym katarem, który często jest przypadłością po prostu bardzo irytującą, grypa z kolei nie zawsze się z nim łączy. Częściej pojawia się podczas jej trwania męczący kaszel, w przypadku przeziębienia nierzadko zdarza się nam jedynie pokasływać. Ból gardła rzadko występuje w czasie grypy.

  5. Grypa może spowodować światłowstręt i ból oczu. Dodatkowo towarzyszy temu silny ból głowy. Przeziębienie najczęściej sprawia, że mamy wrażenie „ciężkiej głowy”, ale niekoniecznie łączy się ono z bólem.

  6. W czasie grypy mogą się pojawić krwotoki z nosa, które raczej nie są objawem przeziębienia.

Grypa vs. Przeziębienie

Chociaż często mówimy, że łapie nas grypa, koniec końców zazwyczaj jest to na szczęście przeziębienie, które daje nam o sobie wcześniej znać. Mimo tego, że grypa jest groźniejsza, nie warto ignorować żadnej z tych chorób i dbać o swoje zdrowie, ponieważ nieleczone przypadłości z pewnością nie dadzą o sobie szybko zapomnieć.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów