Park Vigelanda, znany także jako Frognerparken należy do grupy najbardziej znanych parków na świecie. Każdy, kto miał okazję odwiedzić to nietypowe miejsce, potwierdzi jego wyjątkowość. Stworzył go norweski rzeźbiarz GustavVigeland - na obszarze 32 ha zwiedzający mogą zobaczyć 212 rzeźb, przedstawiających około 600 postaci.
Park Vigelanda - Vigeland i jego pomysły
Wszystko zaczęło się w roku 1907, kiedy to władze Oslo zleciły rzeźbiarzowi wykonanie projektu fontanny. Jednak z czasem pomysły Vigelanda rozrastały się - artysta dodawał kolejne elementy parku takie, jak most łączący brzegi stawu, rzeźby, płaskorzeźby i monolit, gigantyczna kamienna kolumna uformowana z sylwetek nagich ludzi w różnym wieku. Prace nad ukończeniem parku trwały ponad 40 lat i zostały zakończone już po śmierci pomysłodawcy, w 1943 roku. Nad wszystkimi elementami skweru pracował cały zespół odlewników, kamieniarzy i kowali - Gustav Vigeland był właściwie jedynie projektantem rzeźb umieszczonych w ogrodzie.
W rzeźbach, które znajdują się w parku, można odnaleźć inspiracje neoklasycyzmem, artysta bowiem był szczególnie zafascynowany problematyką ruchu w rzeźbie. Zależało mu też na uchwyceniu problematyki przemijania i istotnych chwil w życiu każdego człowieka.
Park Vigelanda - zachwyca i oburza
Rzeźby, znajdujące się w parku, od wielu lat wzbudzają mieszane uczucia, zarówno wśród mieszkańców Oslo, jak i odwiedzających to miejsce. Wszystkie sceny przedstawiają bowiem nagie postacie dorosłych ludzi oraz dzieci w różnych pozach i sytuacjach. Do najbardziej rozpoznawalnych rzeźb z pewnością należy Sinnataggen, czyli Rozzłoszczony Chłopiec. Dużych rozmiarów dziecko tupie nogą z grymasem na twarzy. Rzeźba jest na tyle popularna, że chcąc sobie zrobić z nią zdjęcie, turyści muszą ustawiać się w kolejce.
W centralnej część parku znajduje się fontanna, od której wszystko się zaczęło. Jej kształt robi ogromne wrażenie - sześciu olbrzymów dźwiga na swoich barkach ogromne naczynie z wodą, natomiast cały plac otaczający fontannę wyłożony jest mozaiką.
Najsłynniejszy jest jednak ogromnych rozmiarów Monolit - ponad czternastometrowa kolumna, wyrzeźbiona z jednego kamienia, przedstawiająca 121 nagich postaci ludzkich, ściśniętych ze sobą, próbujących się przedostać na górę. Artyści i krytycy do dziś spierają się, co tak naprawdę miał na myśli Gustav Vigeland, projektując to dzieło. Interpretacje najczęściej oscylują wokół zmartwychwstania człowieka, ludzkiej tęsknoty za duchowością czy wieczną walką o przetrwanie.
Warto także zobaczyć tzw. Koło życia, równie kontrowersyjną rzeźbę wieńca, składającego się z nagich ciał dorosłych ludzi i jednego dziecka. Oczywiście i w tym dziele można znaleźć odniesienia do przemijania i nieustannej walki człowieka o byt i zrozumienie.
Park Vigelanda - Duch Vigelanda w Oslo
Mieszkańcy stolicy Norwegii są niezwykle dumni z parku oraz samego artysty, dlatego też oprócz rozległego terenu, stanowiącego najlepszy pomnik dla jego spuścizny, turyści mogą odwiedzić także muzeum oraz kawiarnię Vigelanda. Muzeum znajduje się kilka minut drogi od samego parku i można w nim zobaczyć inne dzieła artysty. Z kolei w kawiarni turyści mogą odpocząć po całodniowym zwiedzaniu parku oraz kupić pamiątki.