Malá Strana to idealny sposób na spędzenie wakacji. Często jest to leżenie i odpoczywanie, najlepiej na gorącej plaży, lub pływanie w ciepłym morzu. Może to też być intensywne zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Europy. Jeżeli wolimy drugą opcję, warto wybrać się do stolicy Czech – Pragi. Z pewnością nie można się tam nudzić. Interesującym miejscem jest dzielnica Malá Strana. Dlaczego warto ją odwiedzić?
Malá Strana – historia
Na samym początku warto wspomnieć, że Malá Strana nie od zawsze jest dzielnicą czeskiej stolicy. Do 1784 roku było to samodzielne miasto, położone niedaleko Zamku na Hradczanach. Dopiero w tym czasie zostało włączone w granice Pragi, by stanowić jedną z jej najciekawszych części do dzisiaj.
Król Przemysław Ottokar II założył to miejsce w 1257 roku. Początkowo mówiono na nie Nowe Miasto, jednak z czasem przyjęła się aktualna nazwa – Malá Strana, co znaczy mniejsza strona, mniejsze miasto. W czasach panowania Karola IV (1346–1378) miasto rozkwitało. Władca znacznie je rozbudował i postawił mur ochronny. W XV wieku jednak Malá Strana uległa zniszczeniom, spowodowanym głównie przez pożary i wojny husyckie. Coraz więcej osób, których nie stać było na odbudowę swoich domów, sprzedawało je i wyjeżdżało. Dlatego też w XVII wieku w mieście zaczęto budować coraz więcej budynków należących do arystokracji. W XVIII wieku natomiast, kiedy miasto stało się dzielnicą Pragi, wyraźnie widać było wpływ baroku na tutejszą architekturę.
Wiele budynków zachowało wygląd z tamtych czasów, dlatego też dzielnica jest naprawdę piękna i zachowała dawny charakter.
Malá Strana – zabytki
Zwiedzanie z pewnością należy rozpocząć od Rynku Małostrańskiego. W centralnej części znajduje się imponujący kościół św. Mikołaja. Pierwszy budynek został zbudowany już w XIII wieku. Następnie, w XVI wieku jezuici rozpoczęli starania mające na celu przejęcie go, co udało się w I połowie XVII wieku. Stworzyli oni cały kompleks klasztorny, ponieważ nabyli również budynki, które znajdowały się obok świątyni. Kościół zbudowany był w stylu gotyckim, jednak w 1703 roku rozpoczęto nową budowę – tym razem nawiązując do stylu barokowego. W jej wyniku powstała świątynia o naprawdę imponujących rozmiarach. Budowę i wyposażanie ukończono dopiero w 1761 roku. Niedługo potem, bo w 1773 roku, rozwiązano zakon jezuitów, a kościół stał się siedzibą parafii miasta Malá Strana. W połowie XX wieku budynek został odnowiony. Zdecydowanie warto go zwiedzić.
Innym znanym kościołem znajdującym się w tej dzielnicy, jest kościół Panny Marii Zwycięskiej. Ta barokowa budowla powstała wcześniej niż kościół św. Mikołaja, bo już na początku XVII wieku. Aktualny wystrój tego miejsca pochodzi jednak z XVIII stulecia. W świątyni znajduje się figurka Praskiego Dzieciątka Jezus. Mówi się o licznych uzdrowieniach, które są z nią związane. Ciekawy jest z pewnością fakt, że figurze Dzieciątka, w zależności od dnia, zmieniane są ubrania.
Malá Strana – Most Karola
Most Karola to jeden z najsłynniejszych zabytków Pragi. Łączy on Stare Miasto i właśnie Malą Stranę. Warto zobaczyć to miejsce, które zachowało swój dawny charakter. Znajdują się na nim rzeźby wykonane przez wielu znanych artystów, a najsłynniejszą z nich jest figura św. Jana Nepomucena. Miejskie legendy głoszą, że przynosi ona szczęście, przebywając więc na Moście Karola, warto do niej podejść i dotknąć jej. Oprócz tego warto po prostu przespacerować się po nim ze względu na klimat i widoki.
Malá Strana nie jest miejscem pełnym nowoczesnych budynków. Architektura tego miejsca zatrzymała się w czasie, dzięki czemu możemy zobaczyć okazałe budowle na własne oczy. Charakter dzielnicy i liczne zabytki sprawiają, że odwiedzenie Malej Strany jest przyjemnością i nie można jej pominąć, planując wycieczkę do Pragi.