Poradnik Przedsiębiorcy

Jak ograniczyć innym użytkownikom miejsce na dysku?

Brak miejsca na dysku to problem powszechnie znany użytkownikom komputerów. Obecnie produkowane dyski twarde posiadają wprawdzie duże pojemności, jednak nawet dzisiejsze standardy mogą się okazać niewystarczające w sytuacji, gdy z jednego komputera korzysta kilka osób. Może się tak zdarzyć, że z naszego sprzętu sporadycznie korzysta kilka osób (np. w pracy), które mogą nam szybko zapełnić miejsce. Istnieje jednak prosty sposób na ograniczenie zakresu używanej przestrzeni na twardym dysku. Z poziomu systemu Windows 7 możemy w kilku prostych krokach ograniczyć miejsce pozostałym użytkownikom – dzięki temu zadbamy o stabilność i bezpieczeństwo naszego komputera. Poniżej prezentujemy, jak ograniczyć miejsce na dysku zarówno nowym, jak i stałym użytkownikom.

Jak ograniczyć innym użytkownikom miejsce na dysku?

Przed rozpoczęciem procesu ograniczania miejsca na dysku dla użytkowników należy pamiętać, że pliki powinny być w systemie NTFS, zaś użytkownik musi mieć dostęp do uprawnień administratora.

  • Przechodzimy do menu Start, a następnie klikamy "Komputer".

  • Wybieramy określony dysk na komputerze, klikamy prawym przyciskiem myszy, a później przechodzimy do "Właściwości".

  • We Właściwościach wybieramy zakładkę "Przydział", a potem zaznaczamy "Włącz zarządzanie przydziałami".

  • Następnie poniżej w tym samym oknie zaznaczamy opcję "Ogranicz miejsce na dysku do", natomiast obok wpisujemy dane liczbowe, odpowiadające udostępnionemu miejscu na dysku – należy pamiętać, że opcja ta działa wyłącznie dla nowych użytkowników.

  • W przypadku, gdy osoby trzecie przekraczają narzucony limit, możemy zaznaczyć w tym samym oknie co wyżej opcję "Odmów miejsca na dysku użytkownikom przekraczającym limit przedziału".

  • Jeśli chcemy ustalić limit dla istniejących użytkowników, to klikamy w przycisk "Wpisy przydziałów", znajdujący się w prawym dolnym rogu zakładki "Przydział".

  • W nowym oknie mamy podgląd na listę użytkowników – wybieramy dowolnego, klikając prawym przyciskiem myszy, i przechodzimy do "Właściwości".

  • Na nowej podstronie zaznaczamy opcję "Ogranicz miejsce na dysku do", a następnie obok ręcznie wpisujemy wartości liczbowe, określające limit miejsca na udostępnionym dysku. Jak ograniczyć innym użytkownikom miejsce na dysku?