Netbooki, mimo stopniowego wycofywania z produkcji seryjnej, wciąż cieszą się popularnością. Klientów przyciągają przede wszystkim długim czasem pracy na baterii, a także lekkością i kompaktowością. Komputery tego typu są powoli wypierane przez ciągle udoskonalane tablety, którym coraz częściej producenci dokładają przenośne klawiatury. Mimo wszystko warto kupić tradycyjnego netbooka, gdyż te urządzenia ciągle są sporo tańsze od nowych tabletów, a do tego raz na jakiś czas powinna być przeprowadzana optymalizacja netbooka, by ułatwić użytkownikowi pracę.
Największym mankamentem netbooków jest ich mała wydajność. Popularne modele są zwykle wyposażone w energooszczędne procesory Intel Atom, które nie radzą sobie z bardziej wymagającymi zadaniami. Ponadto netbooki posiadają 2GB RAMu i kiepskie układy graficzne, dlatego warto wykorzystywać je do obsługi pakietów biurowych i - jak sama nazwa wskazuje - przeglądania internetu.
Optymalizacja netbooka - wybór systemu
Obecna polityka Microsoftu polega na wciskaniu Windows 8 gdzie się tylko da, by podratować słabiutkie wyniki sprzedaży. W efekcie ten mocno obciążający podzespoły system jest instalowany na dostępnych w sklepach netbookach, które bardzo kiepsko radzą sobie z jego obsługą. Wyjściem jest zakup starszej wersji - np. Windowsa 7 albo nawet starego XP - by zoptymalizować jego działanie.
Optymalizacja netbooka - postaw na Linuksa
Drogie systemy Microsoftu nie są jedynym wyborem. W internecie można znaleźć co najmniej kilka dystrybucji Linuksa, które są idealnie skrojone pod mało wydajne komputery. Polecić można system Zorin - nie wymaga dobrych parametrów podzespołów, a przy tym jest funkcjonalny i atrakcyjny dla oka. Wartą uwagi dystrybucją jest też Lubuntu, system z popularnej rodziny Ubuntu.
Optymalizacja netbooka - wyłączanie “fajerwerków”
W systemie Windows 7 można ograniczyć efekty wizualne Aero poprzez kilka prostych kroków. Oto one:
Kliknij prawym przyciskiem myszy na Komputer, wybierz Właściwości
Wybierz Zaawansowane Ustawienia Systemu
W otwartym w ten sposób oknie wybierz zakładkę Zaawansowane
Oznacz opcję Dopasuj dla uzyskania większej wydajności
Zatwierdź przez OK
W Windowsie XP można zmienić wygląd na klasyczny, znany z leciwej wersji 98. Robi się to tak:
Kliknij prawym klawiszem myszy w dowolnym miejscu na pulpicie
Wejdź we Właściwości Ekranu
Wybierz zakładkę Wygląd
Zaznacz Styl klasyczny Windows i zatwierdź OK
Optymalizacja netbooka - aplikacje w tle
Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. W systemie Windows wejdź do Menedżera Zadań (Task Manager) - prawy klik na dolnym pasku lub kombinacja ctrl+alt+del - i wyłącz działające w tle procesy (aplikacje), które zabierają dużo pamięci. Uwaga! Zanim zamkniesz cokolwiek koniecznie sprawdź, czy nie jest to proces niezbędny do działania komputera - np. explorer.exe. Uruchomione w tle aplikacje możesz też zamknąć z poziomu zasobnika systemowego, czyli przez małe ikonki w prawym dolnym rogu, obok zegara i datownika.
Optymalizacja netbooka - programy optymalizacyjne
Aby przyspieszyć działanie komputera, warto raz na jakiś czas włączyć kilka programów optymalizacyjnych - tych wbudowanych w system i tych dostępnych w sieci. W systemach Windows po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonce dysku i wybraniu opcji Właściwości można znaleźć narzędzie do defragmentacji partycji - mądrze jest włączać je raz na pół roku. Przydatne może się okazać również narzędzie Oczyszczanie Dysku, które usuwa niepotrzebne pliki, zapychające tylko pamięć. Jeśli chodzi o niewbudowane aplikacje do optymalizacji, polecić można m.in.: CCleaner, Advanced System Care, Ashampoo WinOptimizer.
Optymalizacja netbooka - modyfikacja sprzętu
Jeśli masz pieniądze na ulepszanie netbooka, zainwestuj w dysk twardy w technologii SSD. Sprzęt tego typu jest znacznie szybszy i odporniejszy na wstrząsy od klasycznych dysków talerzowych. Wadą SSD są wysoka cena oraz niskie dostępne pojemności. Dla tych, którzy szukają tańszej możliwości ulepszenia sprzętu, polecamy zakup dodatkowej kości RAMu - nawet gigabajt więcej może wiele zmienić w wydajności komputera.